Konvansiyonel pozlama yöntemi ile PCB üretimi

Dry filmi yapıştırdıktan sonra üzerine aydınger/asetat hangisinden çıktı aldıysan onun üzerine koy ve laminasyon pvcsinden geçir.
Kimlik kaplama gibi düşünebilirsin.Sonrasında uv ışığın altına koy.

Isı deforme etmez mi aydınger ya da asetat üzerindeki toneri?

Hurdacıda gördüğüm vakum pompası bu, bunlar bir hastaneden çıkma malzemelerin arasında gelmiş. Alıp-almama konusunda kararsız kaldığım için orada bıraktım ama ayırtırdım. Etiketin resmini çektim de tamamını fotoğraflamak aklıma gelmedi. Aşağıdaki fotoğrafa benziyor, küçük bir motor.

images.jpg

IMG_20210119_161053.jpg

Güzel bir pompaya benziyor. Uygun fiyatlı alabiliyorsan bence al. Bu projede kullanmasan bile başka yerde lazım olur.

Bir ara vakum ile uğraşmıştım. Bir vakum bölmesi oluşturdum. Basınç saati taktım. Sonradan öğrendiğime göre -1 Bar mutlak bir değermiş. Yani hiçbir şekilde -1 bar vakum yapamıyorsun. Ama yaklaşık değerler oluyor. Mesela -0.9Bar gibi..

Bunu neden anlattım. Bu pompa -0.5 te kalıyorsa kötü... Almaya değmez.. Bunu da anlamak için basınç saati gerekli...

Bende buz dolabı motoru var onunla vakum yapıyorum.
1611068395901.png

0.5 hakkaten çok berbat bir vakum :D Ben ağzımla emerek -0.6 ya iniyorum :katil1:

Güzel bir pompaya benziyor. Uygun fiyatlı alabiliyorsan bence al. Bu projede kullanmasan bile başka yerde lazım olur.

Bu arada şunu belirteyim bunlara para vermiyorum. O yüzden her gördüğüm -bazen içim gitse bile- lazım olur mantığı alırsam evi hurdalığa çeviririm ki evdekiler yetiyor zaten. :D

Bende bu para kontrol makinasının aynısından var 3 W ışık veriyor.

Kargo bugün geç saatte ulaştı. Hem içindeki farklı siparişler hemde UV-A ışık edinmediğim için içini açmadım. Bundan sonra ışık işini bir an önce çözmeliyim.

Tek parça güçlü bir flosan mı, tırnak kurutma için kullanılan LED mi yoksa 6-7 tane para kontrollerinde de kullanılan mor ışık mı alsam bilemedim.

Yok hocam vazgeçmedim.

Akıllı yol sorana kadar, deli yolu yarı edermiş diye derler ya o hesap, ışık alamadım henüz.

@taydin'nın elindeki ışık ile deneyip senin sonuçlar ile karşılaştıracaktık. Eğer fark yer işkal etmeye değecek kadar açıksa, bu ışık düzeneğini bir kabın haline getirip aynı anda çift taraflı pozlama işini tamamlayacağız. Vakit kıtlığından beklemede kaldı. Açıkçası iki kere para harcama ihtimalini ortadan kaldırmak istedim...

Dry film de ışık konusunda çok sorun çıkmaz.Ama soldermask çok sorun çıkarıyor.

Şu anlık soldermask ile işin yok.O yüzden eskiden arabalara takılan şu mor florasanlar çok iş görüyor.Onunla işini halledebilirsin.

Aslında elimde sahte para kontrolü yapılan mor florasan var. Onunla ufak parça deneyeyim.

Demek ki senin pozlama 3-5 saniye güneş ışığı kadar sürüyormuş. :D

UVC yi hiç geçirmiyor, UVB ve UVA yı da iyice zayıflatıyor diye biliyorum. Neticede gene olur ama 0.2 mm yol genişlikli bir PCB yapmak istiyorsan, UVA gücü, pozlanma süresi, ışınların yönü, herşey optimum olmalı.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back