Konvansiyonel pozlama yöntemi ile PCB üretimi

Camdan cama da fark var, pencere camı diye üretilenlerde zaten güneşten gelen uv ışığı zararı azaltmak adına madde mineral katılıyor bu da camın yandan yeşil görünmesine sebep olmakta. Yine oto camlarında da bir miktar var. Mümkünse eski tarayıcılardan elde ettiğiniz camı kullanın.

Bende o camlardan bir tane olması lazım.

Bugün hurdalıktan işime yarayacağını umarak aşağıdaki lambalardan 2 tane aldım. Bunlar bankalardan sökülmüş ve çalışıyor. Standart florasanları UVA ile değiştirip, bakır uzerine dik bir acı ile yansıyacak ışık elde edebileceğimi umuyorum. Biraz büyük ama bakalım olmazsa başka türlü değerlendiririm.

IMG_20210416_162639.jpg

Bugün hurdalıktan işime yarayacağını umarak aşağıdaki lambalardan 2 tane aldım. Bunlar bankalardan sökülmüş ve çalışıyor. Standart florasanları UVA ile değiştirip, bakır uzerine dik bir acı ile yansıyacak ışık elde edebileceğimi umuyorum. Biraz büyük ama bakalım olmazsa başka türlü değerlendiririm.

9584 eklentisine bak
Solaryum cihazı alternatif :katil2: :katil1:

Nette yaptığım araştırmalarda uva bulamadım. Çoğunlukla uvc var ama o da camdan geçmiyor diyorsunuz. Youtube da ise bir arkadaş normal beyaz floresan kullanarak yapmış bu dry film işini. Bekleme süresi 10dk gibi. Tam anlayamadım bu ışık işini.
Eğer 10dk lık bekleme süresinde normal floresan ile oluyor ise boşuna uva ya, uvc ye para vermeye gerek yok. Zira çok pahalılar.

Son düzenleme:
Google da "Pozlama Floresanı" diye aratınca daha geniş seçenekler çıkıyor.
Bir tane ucuz yollu bir floresan buldum. 30cm uzunlukta, tahminen 8w lık bir lamba. Acaba 40x40cm lik bir kutu yapsam bu floresan dan içine kaç tane koymak gerekir?

Kasaplarda bulunan büyük boy sinek öldüren cihazların mor ışık için UV-A florasan kullanılıyor. Hatta bizim kasapta Philips UV-A lamba var, bana da getirt nereden aldım diyorum hatırlamıyor. Onların fiyatları çok uyguna geliyor.

Çok çeşitli isimleri var ve sanırım hepsi aynı kapıya çıkıyor.
Matbaa lambası, mor ışık, blacklight, pozlama floresanı, sinek öldürücü için yedek lamba vs. diye gidiyor.
Detaylarına bakınca çoğunda da UV-A yazıyor. Benim merak ettiğim asıl konu kaç tane kullanmak gerektiği.

Şurada ki 57. mesajda birisi altlı üstlü 12 tane kullanmış ve pcb ye uzaklığı 5cm. Bu bana biraz abartı gibi geldi.

Yakın zamanda kendi vakit bulamadığı için @taydin bana elindek UVA lambayı ulaştırdı fakat lamba pirize takınca çalışmadı. Sanıyorum onun için bir starter filan da gerekli.

Bu durumda diğer alternatiflere yönelmek gerekiyor.

12 tane florasan lambayı birlikte çalıştıran arkadaş para kontrolü yapılan cihazlardaki gibi küçük lambayı kullanmış. O lambalarda bu sayı ve mesafe hiç abartı değil.

Şu an tecrübe edilmiş tek seçenek @DrFreeman ın önerdiği oje kurutucu.

Oje kurutucu iyi bir alternatif olsa da güçlü lambalar ile süreyi kısa tutmak çok önemli, çünkü ışık ortamda kaldıkça yayılacak ve ince yollarda arzu edilen yüksek kalitede bir çizgi yakalanamayacak. Bu oje kurutucu da yapılacak çalışmaların %95-99'unu sorunsuz idare edebilir. Amaç biraz da fabrikaya yakın bir kalite elde etmek.

• Beğen
Reactions: umk
Biraz bakınınca bununla ilgili ilginç bir bilgi gözüme takıldı. Nedenini bilmiyorum. Şöyle ki, Floresanlar ile PCB yi koyduğumuz cam yüzey arasındaki mesafe ne kadar cm (mm) ise floresanlar arasındaki mesafe de aynı olmalıymış. Bu şekilde düzgün yoğunluktan bahsediliyor. Buna göre kullanılacak floresan sayı belirlenebilir.

Biraz bakınınca bununla ilgili ilginç bir bilgi gözüme takıldı. Nedenini bilmiyorum. Şöyle ki, Floresanlar ile PCB yi koyduğumuz cam yüzey arasındaki mesafe ne kadar cm (mm) ise floresanlar arasındaki mesafe de aynı olmalıymış. Bu şekilde düzgün yoğunluktan bahsediliyor. Buna göre kullanılacak floresan sayı belirlenebilir.

Son düzenleme:
Oje kurutucu iyi bir alternatif olsa da güçlü lambalar ile süreyi kısa tutmak çok önemli, çünkü ışık ortamda kaldıkça yayılacak ve ince yollarda arzu edilen yüksek kalitede bir çizgi yakalanamayacak.
Uva ışık dry film'in kurumasına ve yolu kapatmasına yardımcı oluyor. Bu durumda ışığın uzun süre açık kalmasında nasıl bir zararı oluyor?
Mesela dry filmi çok kurutup eritiyor mu? Tam mantığını anlamadım.
Bu oje kurutucu da yapılacak çalışmaların %95-99'unu sorunsuz idare edebilir.
Ben biraz daha profesyonel düşünüyorum. İki parça tahta kasa yapacağım. İkisinin içine de floresan koyacağım ve üzerlerine cam koyacağım.
Kasalardan biri alt, diğeri üst olacak. Camlar birbirine bakacak şekilde üst üste koyacağım. Bu iki cam arasına da çift taraflı pcb koyacağım. Böylece tek seferde çift taraflı baskı yapmış olacağım. Ayrıca arduino ile zaman sayacı ve röle kullanarak zaman bittiğinde ışıkları otomatik kapatacağım.
Sadece tek taraflı baskı yapmak istediğim de tek röleyi tetikleterek diğerini kapalı tutacağım.
Proje beni heyecanlandırsa da her zamanki gibi biraz ağır ilerleyeceğim.

Uva ışık dry film'in kurumasına ve yolu kapatmasına yardımcı oluyor. Bu durumda ışığın uzun süre açık kalmasında nasıl bir zararı oluyor?
Fotonlar (ışık) sürekli yansıyıp her yöne dağılıyor.

Kapalı bir alanda beklediğin süre uzadığında, asetat ile PCB yüzeyi arasına da o süre boyunca ışık dik gelse bile yansımalardan sızma olacak ve pozlama zayıflayacak. Bunu azaltmak için vakumlu bir sistem kurulabilir ama o da başka bir iş.

Kısa sürede (1-2 saniye gibi) bu işi yapmanın avantajı dik gelen ve güçlü bir ışık ile işlem tamamlanmış olacak.

İkisinin içine de floresan koyacağım ve üzerlerine cam koyacağım.

Bende bunun aynısını yapmak istediğim için 100 TL verip oje kurutucu almadım. Bir kerede çift taraflı PCB'yi yüksek kalite çıkartmaya başladığın anda hobiciler için Çin'e alternatif bile olunabilir.

Bende bunun aynısını yapmak istediğim için 100 TL verip oje kurutucu almadım. Bir kerede çift taraflı PCB'yi yüksek kalite çıkartmaya başladığın anda hobiciler için Çin'e alternatif bile olunabilir.
Bende bahsettiğiniz gibi bir pozlandırma kutusu yapmıştım. Ama kutu ile iş bitmiyor ki. Çift taraflı denince bir de delik içi kaplama, via meselesi var.
PCB yi basmak, delikleri cnc de delmek vs. ok.
Ama delik içi kaplama konusunun bir hobici, ev ortamı için çözümü yok gibi. Rivet vs. de çözüm olmuyor, fazla kalınlar. Şu anda tek çözüm tek tek tel lehimlemek.

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back