Korad KA3005d cihaza PC kontrol eklemek

ibrahimcelik

Aktif Üye
Merhaba benim bir sorum olacak korad ka3005d modeline p modelinde ki gibi PC kontrol özelliğini ekleyebilir miyiz acaba ?

Aradaki farklara bakmak lazım. Bendeki KA3005P nin iç resimleri aşağıda. Arkada USB ve RS232 için ilave bir kart var, ama tek gereken o mu değil mi bilmiyorum. Eğer sende KA3005D varsa karşılaştırıp başka farklar var mı söyle.

IMG_20210629_161716.jpg

IMG_20210629_161724.jpg

IMG_20210629_161734.jpg

IMG_20210629_161747.jpg

3500D modelde böyle bir kart veya port görünmüyor. Tabi internetteki görsellere baktım. Birde eevblog da incelemisler orda da bu kart yok.

Muhtemelen yazılımda farklıdır. Kart olsa takılsa bile yazılım değişmesi gerekebilir.

images (2).jpeg

Muhtemelen sadece arkadaki modül ilave etmek yeterlidir, iki ayrı sistem ve firmware yazmamışlardır diye düşünüyorum, ama kesin emin olmak da mümkün değil. İstersen devre şeması var mı bunun bir araştır.

Hmm sanki 3005P 'de iki tane üst üste kart var ön panelin arkasında. Ama güncel olan bir tanesinin içine bakmak lazım.

Önce KA30005D çıkıp sonradan P versiyon upgrade oldu ise iki versiyon vardır.

Önce P üretilip alt model olarak D üretildi ise software aynı olabilir.

burada ki görseller de sadece usb haberleşme kartı eksik gibi görünüyor aldığım da bir adet usb to ttl ile denemem lazım gibi görünüyor.

Evet yakın revizyonda sadece arka kart farkı var. Bir de firmware farklı olabilir.

img_20210629_161724-jpg.11558

Modülün üstünde marking numarası vardır.
o numaradan modül aranabilir. veya koraddan istenebilir tabii ki tek modül satıyorsa,

Şimdi yakından baktım. Modülde sadece v2.6 ibaresi var. Üzerindeki işlemcinin üzerinde de sadece KORAD06 yazıyor.

IMG_20210629_181554.jpg

IMG_20210629_181614.jpg

IMG_20210629_181637.jpg

Kartın yaptığı iş RS232 ve USB'den UART'a dönüştürmek gibi duruyor. Bunun devresini yapmak zor değil.

Ekran kontrol kartı muhtemelen aynıdır. Güç kaynağı kartının elektronik devresi de aynıdır diye tahmin ediyorum. Ama firmware farklı olabilir. Firmware işi sıkıntılı, bendeki 3005P nin firmware'ini okuyabilir miyiz bilmiyorum.

Ana karttaki işlemcide de KORAD01 yazıyor :) görünüm olarak KORAD06 ile aynı. İşlemcinin ne olduğu belli değil, içindeki firmware okunabilir mi o da belli değil. Araştırarak bunların tam olarak ne olduğu bulunabilir, ama 3005D ve 3005P arasındaki fiyat farkı bu kadar uğraşa değmez diye düşünüyorum.

Ana karttaki işlemcide de KORAD01 yazıyor :) görünüm olarak KORAD06 ile aynı. İşlemcinin ne olduğu belli değil, içindeki firmware okunabilir mi o da belli değil. Araştırarak bunların tam olarak ne olduğu bulunabilir, ama 3005D ve 3005P arasındaki fiyat farkı bu kadar uğraşa değmez diye düşünüyorum.
İlginiz için teşekkür ederim.

Şeması elektrotanya'da var:

Şemada hangi işlemcinin kullanıldığı belli değil, ama pin adlarından gidince ana kontrol kartındaki işlemci Nuvoton NuMicro M051 gibi duruyor.

Nuvoton M051'de de flash bellek koruma özelliği var. Eğer bu özellik işlemcide aktive edildiyse o zaman işlemcinin içindeki firmware'i okumak mümkün olmaz.

Ama şemayı biraz inceleyince buradaki işlemcinin tek rolünün memurluk olduğu anlaşılıyor. Regülasyon gibi kritik algoritmalar barındırmıyor. Eğer uğraşmak istersen buna sıfırdan firmware yazabilirsin ve bu son derece öğretici olur.

Yakın zamanda bende Korad 3005D almak istiyorum. Hem ihtiyaç hem de bu modifikasyon ilgimi çekti. Üstelik karşılaştırmak için P modeli de bulabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back