Laminasyon Yöntemi ile evde PCB imalatı

İki katman arasında birleştirilmesi gereken yolların deliklerine iletken bir malzeme atmayı başardığımız gün SMD alır başını gider. Orjinalde bunu makine yapıyor ama nasıl yaptığını araştırıp elle nasıl yapılır konusunda denemeler yapmalıyız. Geçen benim yaptığım tel atma muhabbeti entegrenin altına gelmediği sürece başarılı sayılabilir. Tabi birde ince yol sıkıntısı var. Belli bir oranın altındaki incelikte olan yol asite atılınca ya eriyor yada inceliyor. Bu yollara elle lehim yapma çilesi de ekstra tabi.

Arkadaşlar içinde bulunduğumuz şartlarda yapması gereken insanları beklemek bir sonuç doğurmadı/doğurmayacak. Ya bizim zannımızda düşlediğimiz gibi yetkin insanlar yok ya da sayısal (ticari) hacim yok vb. bir şeyler eksik.

Kesinlikle fikirlerin haklı yanları anlıyor ve bunlardan hepimizin mağdur olduğunun bizzat farkındayım. Hocalar onu yapsa, firmalar buradaki pastayı görse, halamın da bıyıkları olsa evet bir dayımız daha olur ama olmuyor!

Bu işin çözümü şu olabilir; Bu forumda -nasıl ki ortak alışveriş yapıyoruz- bir kaç kişi bir araya gelir ciddi bir çalışma yürütür ve sonuçlarını herkes ile paylaşır. Dışarıdan akıl verenlerle de olmaz, ekipte işin içinde bir sorumluluk paylaşmalı...

Arkadaşlar içinde bulunduğumuz şartlarda yapması gereken insanları beklemek bir sonuç doğurmadı/doğurmayacak. Ya bizim zannımızda düşlediğimiz gibi yetkin insanlar yok ya da sayısal (ticari) hacim yok vb. bir şeyler eksik.

Kesinlikle fikirlerin haklı yanları anlıyor ve bunlardan hepimizin mağdur olduğunun bizzat farkındayım. Hocalar onu yapsa, firmalar buradaki pastayı görse, halamın da bıyıkları olsa evet bir dayımız daha olur ama olmuyor!

Bu işin çözümü şu olabilir; Bu forumda -nasıl ki ortak alışveriş yapıyoruz- bir kaç kişi bir araya gelir ciddi bir çalışma yürütür ve sonuçlarını herkes ile paylaşır. Dışarıdan akıl verenlerle de olmaz, ekipte işin içinde bir sorumluluk paylaşmalı...

Bu malesef aşırı iyi niyetli bir düşünce.Memleketin esnafı ;100 liraya aldığı malı 90 liraya satanı bulunca atomun sırrı gibi saklarken.
Memleketin profları ,işin ilminden çok parasıyla ticari değeriyle ilgileniyorsa bu tarz kollektif çalışmaların olacağına pek inanmıyorum.

Buradaki bilgi paylaşımlarının çok büyük bir bölümü'de "Ben bu konunun piriyim ömrüm bu konularla geçti" nin ispatı için yazılan anlatılanlardır.
Zaten genç nesilde",Üniversitede okumayanlar ,çok şey bilmiyorlar" gibi bir düşünceye de sahipler ve "cool" havalarıda var.

İnsanların %99 u günlerini aylarını verdiği ve başarıya ulaştığı bir sorunun çözümünü pat diye izah etmez,buna bende dahilim.
Çünkü bunun ticari bir karşılığı var.

Bu tür sebeplerden dolayı biraraya gelinse bile bir süre sonra tartışmaların olacağını aşikardır.

• Beğen
Reactions: 333
Bu tür sebeplerden dolayı biraraya gelinse bile bir süre sonra tartışmaların olacağını aşikardır.
Bu kendini referans kabul ederek dile getirdiğin olumsuz bir zandır. Benim senelerdir o kadar dilim yandı ki, kendimi referans aldığımda ticari kaygılar, ego kavgalarından uzak bir ekip olabileceğine inanıyorum. Bir başkası ise kendini referans kabul eder ve farklı düşünür. Olumsuzluk dile getirmek başka.

Bir diğer yandan -yazdıklarından bağımsız- olgunluk meselesidir. Ham insanlar bir araya gelirse pek tabii hırslar, ortaya çıkan ürünün en iyi olmasından çok bireysel çekişmelere yönelir ve kavgalar çıkabilir. Bunlar karşılıklarını misli ile aldıkları ticari iş de yapsalar kavga eder. Onu geçtim düz yolda giderken bile kavga eder. Bakınız: İstanbul trafiği.

Mesela insan kavga çıkabilir diye hoşlandığı kızdan vazgeçer mi? Bize egoistler değil, aşıklar lazım. Gölü mayalıyorum, ya tutarsa?...

Son düzenleme:
Doğrusu tam olarak neye karşı çıktığınızı tam anlamadım.
Kişilerin tabiki zannı olacaktır, bu zannın doğruluğunu da o kişinin hayatında karşılaştıkları olaylar onaylar,doğrular.
Bu tür konularda referans alınacak olanda tabiki ahlaki değerlerdir.

Siz bana ,biraraya gelerek büyük bir sorunu çözmüş 10 tane sivil bilimsel çalışma örneği verirken zorlanabilirsiniz ama ben size ,şirketinin parasını zimmetine geçiren onlarca muhasebeci,şubesindeki bazı zenginlerin hesaplarını iç eden onlarca banka müdürü örneği verebilirim.
Yada bir şirkette çalışırken imalatın püf noktalarını öğrenip ,kendi işyerini açıp o az kişinin bildiği ,aynı işi yapıp eski şirketi çok büyük zorluklara sokan onlarca mühendis örneği verebilirim.

Hiç kimse dürüst insan yoktur diyemez ama kimsede iyi insanlar çok fazladır da diyemez bunu dile getirmekte ise ben herhangi bir mahsur görmüyorum.

Doğrusu tam olarak neye karşı çıktığınızı tam anlamadım.
Çünkü söylediklerin içinde bir şeye karşı çıkmadım. Karşı çıkmak?
Siz bana ,biraraya gelerek büyük bir sorunu çözmüş 10 tane sivil bilimsel çalışma örneği verirken zorlanabilirsiniz ama ben size ,şirketinin parasını zimmetine geçiren onlarca muhasebeci,şubesindeki bazı zenginlerin hesaplarını iç eden onlarca banka müdürü örneği verebilirim.
Yada bir şirkette çalışırken imalatın püf noktalarını öğrenip ,kendi işyerini açıp o az kişinin bildiği ,aynı işi yapıp eski şirketi çok büyük zorluklara sokan onlarca mühendis örneği verebilirim.
Senin bahsettiklerin ağırlıklı olarak ahlakı bozuk, bırak başkasını kendisine faydası olmayan insanlar, o yüzden herhangi bir şekilde yazdıklarıma örnek ya da kıyas değil.

Bir araya gelme konusunda örnek bulmakta hiç zorlanmam. Mesela bu konuyu şu an okuyan arkadaşlar buna çok güzel bir örnek. Vakti, imkanı ya da isteği, inancı olmadığı için söylediğimi olumsuz eleştirmiyor onun yerine sessizce bir kenarda bekliyorlar. Bu da olumlu bir davranışa iyi bir örnek. İstersen sen de iyi bir şeylerin parçası olabilirsin. En ufak bir fırsatta bile böyle yermeden bile bunu yaparsın... ;)

Burada "birlik olup" iyi bir şey başarmaktan bahsediyorum. İster parçası ol söz, ister olma. Şu an ekibin bir parçası olayım demiyorsun ama ekibe katılmadan dışarıdan da yapamazsınız diye yorum yapıyorsun. Bahsettiğim şey inanmakla olur, söylemlerin bu inancı baltalıyor. O nedenle bunları kendine sakla...

Yazdığım cümleler yukarıda .Hangi satırında "Yapamazsın " diye bir cümle var ?
Benim bahsettiğim insanların kişilikleri, yetenekleri değil.
Belki benim vaktim yok nereden biliyorsun?

Ayrıca konuyu anlamadan saçma yerlere getirip terbiye sınırını aşmanın anlamı yok

Yazdığım cümleler yukarıda .Hangi satırında "Yapamazsın " diye bir cümle var ?
Bu malesef aşırı iyi niyetli bir düşünce.
Bu cümlelerin ne anlam ifade ettiğini anlamak için alim olmak gerekir.
Ayrıca konuyu anlamadan saçma yerlere getirip terbiye sınırını aşmanın anlamı yok
Senin haddin benim ya da bir başkasının terbiyesini tartmak değil. Bu sözlerin muhatapsız.

Senin haddin benim ya da bir başkasının terbiyesini tartmak değil. Bu sözlerin muhatapsız.
Tabicanım ne haddime
Sen "Kendine sakla " derken haddin oluyor.
Beni

Senin bahsettiklerin ağırlıklı olarak ahlakı bozuk, bırak başkasını kendisine faydası olmayan insanlar, o yüzden herhangi bir şekilde yazdıklarıma örnek ya da kıyas değil.
diye o grubun içine koy.Sizin grub sanırım Beverly Hills de yaşıyan MIT,Cambridge mezunu hayatında hiç yalan söylememiş,birine terbiyesiz bile dememiş bir grup.
Umarım bu kendini bilmezliğimle 1Million € luk kollektif bir çalışmanın içine etmemişimdir.Çok üzülürüm
Size iyi forumlar

Diyelim ki beş para etmez bir proje. İlgini çekmiyorsa niye rahatsız, huysuz mesajlar yazıp duruyorsun?:dans1:

Yazdığım mesaja yorum yapmak zorunda da değilsin. Kıymetli bir fikrin varsa konu aç. Etkileşime göre yorum yaparsın...

Selametle.

Merhabalar, laminasyon makinesi almak isyorum fakat çok bilgim yok bu konuda. Laminasyon makinesi aldığımda herhangi bir ayar çekmem gerekir mi acaba? Aklımdaki LaminasYon makinesi markası Mapilam 134.

Merhabalar, laminasyon makinesi almak isyorum fakat çok bilgim yok bu konuda. Laminasyon makinesi aldığımda herhangi bir ayar çekmem gerekir mi acaba? Aklımdaki LaminasYon makinesi markası Mapilam 134.
Mapilam134 iyidir. Benim bildiğim sıcaklık ayarından başka bir ayarı yok. Varsa da kafaya takılacak kadar teferruatlı değildir. Bende alıcam mapilam134

Alınabilecek en iyi makinalardan birisi o. Çift merdaneli ve özellikle toner transferde çok işe yarayan yüksek sıcaklıklara çıkabiliyor. Bende var o makina. Yıllarca atıl durup küflenmişti ve her tarafında fare sidiği vardı. Temizledim, şimdi yenisi gibi çalışıyor.

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Bir şey daha sormak istiyorum da CNC ile Laminasyon makinesi arasında kaldım fiyat farkını da göze alarak, acaba siz hangisini önerirsiniz? Ayrıca CNC makinesi önerirseniz hangi modeli tavsiye edersiniz? Mapilam modellerinde de Mapilam 134 ile 234 modelleri arasında ki fark nedir acaba?

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Bir şey daha sormak istiyorum da CNC ile Laminasyon makinesi arasında kaldım fiyat farkını da göze alarak, acaba siz hangisini önerirsiniz? Ayrıca CNC makinesi önerirseniz hangi modeli tavsiye edersiniz? Mapilam modellerinde de Mapilam 134 ile 234 modelleri arasında ki fark nedir acaba?

Mapilam 134
Teknik Özellikler

• Kaplama Genişliği : 330 mm (A3)
• Kaplama Hızı : 500 mm/dk
• Merdane Sayısı : 4
• Laminasyon Kalınlığı : 250 mic
• Güç : 220V - 620 W
• Isı Ayarı : Manuel
• Rezistans Tipi : Quartz Cam
• Geri Sarma : Var
• Ağırlık : 7,8 kg
• Ölçü : 500x240x105 mm
• Garanti : 2 yıl

Mapilam 234
Teknik Özellikler

• Kaplama Genişliği : 320 mm (A3)
• Kaplama Hızı : 500 mm/dk
• Merdane Sayısı : 4
• Laminasyon Kalınlığı : 60 mic – 250 mic
• Güç : 220V - 650 W
• Isı Ayarı : Manuel
• Rezinstans Tipi: Quartz Cam
• Ağırlık : 7,3 kg
• Ölçü : 510x220x113 mm
• Garanti : 2 yıl

CNC ile Laminasyon makinesi çok farklı kulvarlarda iki ayrı cihaz. Biri kaplama yapıyor, diğeri kaplama yapamıyor ama çok daha işlevsel.
CNC ile Laminasyon makinesi arasında fiyat bakımından karşılaştırma yapmak pek mümkün değil.
Ama Kalite benzetmesi yapmak gerekirse Mapilam kalitesinde bir cihaz laminasyon cihazı 2.000,00 TL ise Bu kaliteye denk CNC Makinesi 10.000,00 TL civarındadır sanırım. Bende ilk başlarda 2-3 bin TL lik CNC cihazlara göz dikmiştim ama durum hiç sandığımız gibi değil. Bazı teknik detaylar önemli. Kısacası 10bin TL civarı bir paran var ise CNC araştır, 2bin TL civarı bir paran var ise Laminasyon.

10bin'e cnc yok. Onlar CNC olamaz.
Evde pcb yapmak için bir masaüstü cnc sizce en az kaç para olmalı? Özellikleri ne olmalı?

Aşağıda aliexpress de bulduğum bir cnc var.
5000tl fiyatı var. Hadi alıp getirtmeye kalktık 10 bini buldu diyelim. Sizce bu cihaz pcb kazıyamaz mı?

TRY 3,834.16 13%OFF | USB 4 eksen Mini CNC Router CNC 3020 freze makinesi ile 4th eksenli döner eksenli 300W mili motoru ağaç İşleme için

Screenshot_20211217-073518.jpg

Son düzenleme:
Evde pcb yapmak için bir masaüstü cnc sizce en az kaç para olmalı? Özellikleri ne olmalı?

Bu tamamen istenen çözünürlüğe bağlı. Çin'den gelen o basit CNC ler ile elde edilebilecek çözünürlük çok düşük olur. Youtube videolarındaki o süper PCB kazıma sonuçlarına aldanmamak lazım. Basit devreleri yaparsın, ama öyle devreleri zaten ütüyle sen daha iyi yaparsın.

Teşekkürler biraz daha araştırmaya devam edeyim. Kolay gelsin iyi çalışmalar

aydınger kağıdına toner yazıcıdan bastırılıp pcb'ye transfer yapılsa olmaz mı?

kablo yüzükleri var. onları pcb kalınlığına göre küçültüp perçinlemek denenebilir. Fakat çok uğraştırır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back