Laptop adaptör tamiri(19V)

Öğretmen27

Aktif Üye
Merhaba ustalarım. Kutuları biraz karıştırdım arızalı adaptör buldum biraz uğraşayım dedim.
Arıza: Led ışık yanmıyor 19V yok.
Öncelikle blokta 310 V kontrol ettim bulamadım. Geriye doğru gidince emı filtre bölgesinde bir bobinin bacağının kırılmış oldugunu fark etim. Sevindim arıza küçük.:) Ok işareti ile gösterdim.
s1.jpg

s2.jpg

Bu arızayı giderdikten sonra maalesef yine 19V yok ama Blok kondansitörde artık 310V var.
Daha sonra kartı iyice inceledim. Smps trafosunun primer ve sekonder sargılarında özellikle trafonun mosfetle anahtarlama sargısında soğuk lehim vardı. Birçok şüpheli yeri lehimledim ve gerekli yolları attım.
Aşağıda resimde gösterdim. Bir miktar yazı çıkmamış. Trafonun mosfetle anahtarlama sargısını gösteriyor.
Buraları da lehimledim ve gerekli yerlere yolları attım. Bu sefer adaptör çalıştı ve 19 V geldi.
s3.jpg

@Öğretmen27 notebook adaptörlerinin plastiğini neyle açıyorsunuz?
Elimde bir testere var. Mavi demir kesme testeresi. Esnekti onu kırdım . Adaptörün plastik ek yerinden kesiyorum ve tornavida ile kangırtarak çıkartıyorum.
Bir de bir sprey var youtubede gördüm. Onu sıkıp açıyorlar.
Aslında küçük bir elektrikli testere olsa çok iyi olur.

Spreyi ben kullanıyorum, hatta şu an bir tüp daha var kırmadan açmıyor bilginiz olsun. Spreyin olayı şu, bir anda plastiği -50C donduruyor ve bu donma ile yapıştırıcı çözülüyor ama plastik de hamur gibi oluyor. Her halde sabırlı davranıp plastiğin eski kıvamına gelmesini beklemek gerekiyor. Ben sağlam sökmeyi beceremedim kırılıyor filan ama çok kolay sökülüyor.

Hocam orjınal adaptörü testereden açmak zor. Spreyi hiç kullanmadım bilgim yok sadece video da gördüm.
Bunun için küçük motorlardan bir testere yapılsa çok iyi olur.

Bu speyle ilgili merak ettigim sey sicak birlesme olan kutulari actigini soyluyor. Bunun bir mantigi varmi? Iki malzeme zaten birbirinin aynisi ve kaynak teknigi ile birlesmis.

Bu speyle ilgili merak ettigim sey sicak birlesme olan kutulari actigini soyluyor. Bunun bir mantigi varmi? Iki malzeme zaten birbirinin aynisi ve kaynak teknigi ile birlesmis.

Kutunun birleştiği yüzeyler çok geniş hakkaten. 5 mm veya daha fazla olabilir. Sprey oradan kırmıyordur bence. Onun yerine dik olarak kırıyordur, çünkü plastiğin et kalınlığı 1 - 2 mm gibi.

Bu şekilde kutuyu açtıktan sonra kapatma işlemi nasıl oluyor? Bir çeşit plastik yapıştırıcı ile mi?

Bu şekilde kutuyu açtıktan sonra kapatma işlemi nasıl oluyor? Bir çeşit plastik yapıştırıcı ile mi?
Bazen kapanacak şekilde kırılıyor bazen de dağıldığı için yapışacak gibi çıkmıyor. Plastiğin yapısını da bozuyor. Yapıştırma ya da kaynak olması da çok fark etmez. Kaynak olanı parçalamak gerekebilir, yapıştırıcı için tekrar birleştirebilecek bir kutu elde etmek daha olası.

Çok fazla notebook adapörü sökmedim -en fazla 10 adet olmuştur- ama maket bıçaklarının ilk kullanımındaki o çentikli kısmı ,adaptörün birleşme yerine ,düzgün şekilde kuvvetlice 3-5 kere sürtünce daha kolay açılıyor.
Doğal olarak ,adaptörün alltan uygun bir mengeneye bağlanıp,tablanın bu mesafesinin hassas ayarlanması ,üstten hassas şekilde ince daire testere ile kesilmesi ,hatta kesimden önce küçük çizgi laserli klavuz sistemi kesilecek hattı işaretlemesi ,adaptörün kısa kenarları içinde hemen yanındaki CNC makinalarında "çakı" diye geçen kesme işlemlerinde kullanılan matkap ucu kullanılması çok işe yarayabilir.

Hatta yüksekliği ve yatay mesafesi hassas ayarlanmış bu ince çakı tek başına bile yeterli olur

Resim: Maket bıçağının bahsettiğim kısmı

BICAK.png

Son düzenleme:
Bu arada açılan kutuyu tekrar yapıştırmak için japon kullanıyorum ve yaklaşık 1 saat mengenede bağlı tutuyorum

Orjinal adaptorleri acmak cok zor. İlla ki kenarlarda iz kaliyor. Kenarlara zimpara cekiyorum. Yapistirmak icin japon kullaniyorum

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back