Laptop güç kaynağı tamiri

Daha önce maket bıçağı ile de baya uğraşmıştım ve açamamıştım. Şimdi açtıktan sonra bakınca, aslında bir tarafı kesebildiğim anlaşılıyor. Hatta plastiği geçip ekranlama aluminyumu bile kesmişim :dusun1: Ama yarım saat uğraşmıştım o zaman ve ellerim ağrımıştı.

IMG_20210912_194255.jpg

Aluminyum ekranlamayı silikon ile devrenin üzerine yapıştırmışlar. Yamultmadan çıkarmak baya uğraştırdı. Hakkaten bu tamir edilmesin diye ellerinden geleni yapmışlar.

IMG_20210912_194842.jpg

Laptop güç kaynağının kutusunu açmak için de gene tiner, aseton denedim, sonuç hüsran. Hiçbir işe yaramadı. Ve gene beyaz lekelemekten başka birşey yapmadı. Artık benden günah gitti dedim ve doğrudan proxxon testere bıçağı ile daldım.

Açıldıktan sonra görülüyor ki plastik çok kalın, zaten solvent ile eriyen plastik de olsa açılacak gibi değil.

13395 eklentisine bak

13396 eklentisine bak

13397 eklentisine bak

13398 eklentisine bak
98oktan benzin kullanın açılır

Alumünyum ekranlamayı aynı zamanda PCB'ye lehimlemişler iki noktadan. Onları söktüm ve PCB üzerindeki silikonları temizledim. Ufalanan bir çeşit silikon kullanmışlar, heykeltraş gibi örseleyerek uzaklaştırdım :)

IMG_20210912_201149.jpg

Sonra şebekeye bağladım ve çıkış terminallerindeki voltajı ölçtüm ve tam olarak 19 V var ... Kablo ile elektronik yüke bağladım, hiç voltaj gelmiyor. Sonra çıkış terminallerine yakından bakınca gözlerime inanamadım.

Kablonun uçları sadece takılmış ve lehim falan yok !!!

IMG_20210912_201603.jpg

Zaten o yüzden de + uçta ark oluşumuna bağlı kararma var. Artık maliyetleri iyice düşürmek için Çin'deki montaj atölyeleri keçi çobanlarını işe almaya başladı herhalde, o da telleri dürtüp dürtüp geçti ...

Epoksi yapıştırıcı ile iki kapağı birbirine yapıştıracağım. Ama yapıştırmadan önce emin olmak için tekrar şebekeye bağladım. Adaptör özellikleri 19 V 4.74 A olarak belirtilmiş. Elektronik yük ile bir dakika boyunca 4.7 A çektim. Voltaj neredeyse hiç düşmeden bu akımı verdi.

Oto pastası ile de bir cila çektim. Beyaz lekeler baya gitti. Laptop için çocuğa bunun yerine verdiğim jak seçenekli olan adaptörü geri aldım. Tamir için işe yarayabilir.

IMG_20210913_103625.jpg

IMG_20210913_103700.jpg

Dell ve HP marka mini masaüstü pc kullanıyorum. Oldukça da memnunum. Birgün şarj aletini evde unuttum. Voltaj - akım değerleri ve soket tipi aynı olan laptop adaptörü ile çalıştırmayı denedim. HP mini masaüstü power ledi kırmızı yanıp söndü ve kibarca uyardı. Bu şarj aleti orjinal dedğil diye. Sonradan farkettim ki şarj aleti üstünde 3 kablo var ve 3. kablo şarj cihazı ve pc arasında one wire benzeri bir protokolle konuşuyor. Uygun olup olmadığına karar veriyor.
Dell mini masaüstünde de aynı durum var. Hatta @Sercan söylemişti sanırım. Dell ve HP marka şarj cihazları birbiri yerine kullanılınca cihazlardan biri arızalanıyor diye.
Bi ara yedek şarj cihazı alayım diye düşündüm. Orjinalinin fiyatı >600TL idi. Sonra şarj cihazına karşı olan sevgim birden arttı:saril::saril:
Gerçi bilgisayarın fiyatı da 4 katına çıktı ama o ayrı bir konu:cheeky4::cheeky4:

Dell ve HP marka mini masaüstü pc kullanıyorum. Oldukça da memnunum. Birgün şarj aletini evde unuttum. Voltaj - akım değerleri ve soket tipi aynı olan laptop adaptörü ile çalıştırmayı denedim. HP mini masaüstü power ledi kırmızı yanıp söndü ve kibarca uyardı. Bu şarj aleti orjinal dedğil diye. Sonradan farkettim ki şarj aleti üstünde 3 kablo var ve 3. kablo şarj cihazı ve pc arasında one wire benzeri bir protokolle konuşuyor. Uygun olup olmadığına karar veriyor.
Dell mini masaüstünde de aynı durum var. Hatta @Sercan söylemişti sanırım. Dell ve HP marka şarj cihazları birbiri yerine kullanılınca cihazlardan biri arızalanıyor diye.
Bi ara yedek şarj cihazı alayım diye düşündüm. Orjinalinin fiyatı >600TL idi. Sonra şarj cihazına karşı olan sevgim birden arttı:saril::saril:
Gerçi bilgisayarın fiyatı da 4 katına çıktı ama o ayrı bir konu:cheeky4::cheeky4:
Oto sanayinde güzel bir direnç atarlar ona . Daha lamba falan yakacak mecali kalmaz :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back