Lazer ile Sivrisinek Öldürme

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Projede Raspberry Pi3, Kamera modülü, lazer modülü gibi elemanlar kullanılmış. Pdf dosyası İngilizce olduğundan tam anlayamadım ancak tahminine göre kamera ile Sivrisinek tespit ediliyor ve lazer ile nokta atışı yapılarak vuruluyor.

Yine tahminime göre görüntü işleme kullanılarak sivrisinek tam olarak tespit ediliyor. Çünkü sadece hareket tespit edecek olsa önüne gelene ateş eder ki bu hem gün içinde sürekli kullanımdan gereksiz enerji harcaması olur ve ayrıca insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli olur. Düşünsenize cihazın bulunduğu odaya giriyorsunuz, çaattt, gitti göz.

Birde tabi timur abinin dron ile karga kovalama projesi vardı. O dronun üzerine birde bu lazer atışından eklense (kavurucu değil, hafif can yakacak kadar) çok süper olur. Dron havalanır, karga ile it dalaşına gireceğine 360 derece döner kamera ve lazer modülü ile atış yapar. :D

Ekler

• preprints202101.0412.v1.pdf
    544 KB · Görüntüleme: 246
Lazer işi olmaz yav. Yakında insanlar olabilir. Sonra karganın da gözlerini bozmak istemiyoruz, sadece onu bahçeden çıkmaya "ikna" etmek istiyoruz :D Bir de şu var, yüksek bir frekansta ses göndersek karganın yeterince yakınında, hiç nişan falan almaya gerek yok, ses her tarafa yayılır ve karga gider.

Lazer işi olmaz yav. Yakında insanlar olabilir. Sonra karganın da gözlerini bozmak istemiyoruz, sadece onu bahçeden çıkmaya "ikna" etmek istiyoruz :D Bir de şu var, yüksek bir frekansta ses göndersek karganın yeterince yakınında, hiç nişan falan almaya gerek yok, ses her tarafa yayılır ve karga gider.
Lazer karga için olmasa da sivrisinek için çok mantıklı. Masraflı iş olmasa yapardım.

Karganın duyma frekansı 100Hz ile 8kHz arasındaymış. İnsanlara da sıkıntı olur herhalde bu aralık.

20210311_143127.png

Bütün vatandaşların ve köpeklerinin dişten tırnağa silahlı olduğu amerika'ya çok uygun bir sinek mücadele yöntemi :D

Bence, lazer ile sivrisinek öldürme tehlikeli bir iş. İnsanlara zarar verebilir ve yangın çıkarabilir.

Silahi kontrol eden kartin yazilimina sivrisinek ve insan ayrimi da yaptirsinlar.

Sivrisinek için içine tatlı su konulan bardak işe yarıyor diye duydum. Kokuya gelip konuyor. İçiyor ama kalkamıyor. Suda boğuluyor.

Ekler

• 08092018132327_o.jpg
    08092018132327_o.jpg
    65.5 KB · Görüntüleme: 51
.....Bir de şu var, yüksek bir frekansta ses göndersek karganın yeterince yakınında, hiç nişan falan almaya gerek yok, ses her tarafa yayılır ve karga gider.

Yillar oncesi izledigim bir belgeselde havaalanlarinda basedilmesi gereken sorunlardan birisi de kuslarin kovulmasi problemiymis.

O yillarda bulunan tek ise yarar cozum fisek patlatmakmis. Ucaklarin inis kalkis zamanlarinda ara ara tufek fisegine benzer ses cikartan duzenek atesleniyormus.

Eger kacirilmak istenen kus ozellikle de karga ise kargalarin cok cok zeki olduklarini da unutmamak gerek.

1.jpg

Kargalarla ilgili bir animi anlatayim. Hamburgerciden hamburger ve cipsimizi alip dukkanin onundeki acikhavada masada yemegimizi yerken diger masada yemegini bitirenler copleri kagit posetine koyup hemen yanimizdaki cop kutusuna atti.

Agactaki kargalardan biri vakip gecirmeden cop kutusuna kondu atilankagit poseti alip yere birakti ve yirtarak poseti acti. Ardindan hamburgerin kondugu kapakli karton kutunun kapagini penceleri ve gagasi ile acti icinde bulabildiklerini yedi. Ayni sekilde cips kutusunda da bulduklarini yedi.

Son düzenleme:
Yillar oncesi izledigim bir belgeselde havaalanlarinda basedilmesi gereken sorunlardan birisi de kuslarin kovulmasi problemiymis.

O yillarda bulunan tek ise yarar cozum fisek patlatmakmis. Ucaklarin inis kalkis zamanlarinda ara ara tufek fisegine benzer ses cikartan duzenek atesleniyormus.

Eger kacirilmak istenen kus ozellikle de karga ise kargalarin cok cok zeki olduklarini da unutmamak gerek.

23303 eklentisine bak

Bu karga hayvanlari tanidigim pek cok insandan daha zeki. O kafayi insan vucuduna nakletsek dunyayi ele gecirme potansiyelleri var. :eek::cheeky5:

Bende bir Shorts Video bırakayım.

Valla görünce direk aklıma bu konu geldi, paylaştım. Bende ardına arkasına bakmadım hiç :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back