LCR metre nasıl kullanılır?

taydin

Timur Aydın
Staff member
LCR metre ile ölçüm yaparken dikkat edilmesi gereken temel hususlar ile ilgili bir konu açmıştım. Burada, bu konunun tamamlayıcısı olan, ama ölçüm için cihazın nasıl yapılandırılacağı ile ilgili bilgiler verelim.

LCR metrenin ölçüm için yapılandırılmasındaki en önemli parametre, ölçüm frekansıdır. Eğer direnç ölçümü yapıyorsak, herhangi bir frekans seçebiliriz, arada kayda değer bir fark görmeyeceğiz. Ama eğer bobin veya kondansatör ölçümü yapıyorsak, uygun bir frekans değeri seçmemiz gerekir, yoksa yapılan ölçümün bir anlamı olmayacaktır.

Örneğin bir doğrultucu devrede kullanılan yüksek kapasiteli kondansatör ölçümü yapıyorsak, ölçüm frekansını da 100 Hz seçmeliyiz (tam dalga doğrultma varsayıyoruz). LCR metrelerin belli başlı sabit ölçüm frekansları vardır. Benim kullandığım U1733C'de 100Hz, 120Hz, 1 kHz, 10 kHz, 100 kHz ölçüm frekansları var. Eğer daha düşük kapasiteli ve daha çok dekuplaj veya DC blok amaçlı bir kondansatörü ölçüyorsak, gene buna uygun bir test frekansı seçmeliyiz. Her kondansatör için doğru ölçüm frekansı var, bunun dışındaki ölçümler hatalıdır denemez. İşin bu seviyede ayrıntısına inince, yapılan ölçümler, ancak hangi frekansta yapıldığı belirtildiğinde anlamlıdır. Örneğin 10 uF lık bir kapasitörü 1 kHz de de ölçebiliriz, 10 kHz de de. İkisi de farklı sonuçlar verir ama ikisi de uygulama alanına bağlı olarak geçerli ölçümlerdir. Örneğin 100 nF lık bir dekuplaj kapasitörünü 100 kHz de ölçmek daha mantıklı, çünkü yaptığı iş, besleme hattındaki çok hızlı değişimleri düzeltmeye çalışmak.

Aynı şey, bobin ölçümü için de geçerlidir. Bir doğrultucu devrede kullanılan şok bobinini 100 Hz de ölçmek mantıklıdır. Vcc ye bağlı olan bir ferrite bead'i de gene 10 kHz veya 100 kHz de ölçmek mantıklıdır.

@taydin üstad merhaba,
Foruma yeni üye oldum.
Monitör tamirleri yapıyorum. Tamire gelen cihazlar da genellikle kondansatör arızaları oluyor. Onarım yapılan cihaz tekrar aynı arızalara yakın arızalarla geri gelmemesi için, smps deki tüm kondansatörlerin ESR değerlerini test etmek için Unit UT612 LCR metre aldım.
Sormak istediğim 1-2 soru var.

Smps devreler de ölçüm yaparken, blok kondansatörün frekansını kaç seçmeliyiz. Blok kondansatör 28 khz lik Yüksek frekans trafosuna bağlı ?
Köprü diyottan sonra 100 /120 hz ölçüm doğru mudur?
LCR metre deki kademeler de Blok kondansatörleri 10 khz / 100 khz de ölçünce anlamsız değerler çıkıyor.

Ayrıca çıkışlara bağlı tank kondansatörleri, sağlamlık testinde ölçülecek frekans değeri ne olmalı?

@taydin üstad merhaba,
Foruma yeni üye oldum.
Monitör tamirleri yapıyorum. Tamire gelen cihazlar da genellikle kondansatör arızaları oluyor. Onarım yapılan cihaz tekrar aynı arızalara yakın arızalarla geri gelmemesi için, smps deki tüm kondansatörlerin ESR değerlerini test etmek için Unit UT612 LCR metre aldım.
Sormak istediğim 1-2 soru var.

Smps devreler de ölçüm yaparken, blok kondansatörün frekansını kaç seçmeliyiz. Blok kondansatör 28 khz lik Yüksek frekans trafosuna bağlı ?
Köprü diyottan sonra 100 /120 hz ölçüm doğru mudur?
LCR metre deki kademeler de Blok kondansatörleri 10 khz / 100 khz de ölçünce anlamsız değerler çıkıyor.

Ayrıca çıkışlara bağlı tank kondansatörleri, sağlamlık testinde ölçülecek frekans değeri ne olmalı?

Merhaba, foruma hoşgeldin. LCR metre ile ölçüm yaparken kullanılacak frekans değeri, o kondansatörün devredeki çalışma frekansına uygun olmalı. Mesela lineer güç kaynağındaki doğrultucuda bulunan 4700 µF lık kondansatörü 100 Hz frekans ile ölçmek lazım, çünkü çalışma frekansı o. Ama SMPS trafosu çıkışındaki kondansatörü de oradaki çalışma frekansına yakın bir frekansta test etmek lazım. Mesela benim LCR metrede ölçüm frekansları 10 kHz ve 100 kHz diye gidiyor. 40 kHz lik bir SMPS'te herhalde 10 kHz frekansında test ederim. Ama SMPS trafosunun çıkışındaki kondansatör hem düşük değerli hem de düşük ESR dir, o yüzden 100 kHz de de çok kötü bir sonuç vermemesi lazım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back