LCR T4 Atmega328 Test Cihazı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Özdisan dan aldığım test cihazım geldi.
Deneme için bir tane kapasitör taktım ama değerleri nasıl yorumlayacağımı bilmiyorum.
Vloss nedir? Esr değerini neye göre karşılaştıracağım? Bir de aynı kondansatörü 2 defa ölçtüm, ikisinde de farklı değerler çıktı bu normal mi?

20210617_112952.jpg

20210617_111336.jpg

Vloss'un ne olduğu ile ilgili çok değişik rivayetler var. Ama önemli de değil, önemli olan ESR değeri, ve orada görünen değer berbat. O kondansatörün işi bitmiş.

Vloss'un ne olduğu ile ilgili çok değişik rivayetler var. Ama önemli de değil, önemli olan ESR değeri, ve orada görünen değer berbat. O kondansatörün işi bitmiş.
Abi elektronikçiden sıfır aldım onu. 10uf 450v
Durum buysa işler vahim. Demek ki elektronikçiden kondansatörde almayacağız bundan sonra.

Peki ben nasıl hesaplayacağım esr değerini?
Yani gördüğüm değerin iyi mi kötü mü olduğunu nasıl yorumlayacağım?

Hmm bir dakka, bendeki birkaç 10 µF 63 V u ölçtüm, ESR 3.2 Ω çıktı. Normal herhalde. ESR değeri için genel kurallar olmuyor, kondansatörün yapısına göre çok değişiklik gösteriyor.

Hmm bir dakka, bendeki birkaç 10 µF 63 V u ölçtüm, ESR 3.2 Ω çıktı. Normal herhalde. ESR değeri için genel kurallar olmuyor, kondansatörün yapısına göre çok değişiklik gösteriyor.
Birde bu cihazın kalibrasyon edilme olayı varmış. Youtube dan ona bakıyorum şimdi.

Abi elektronikçiden sıfır aldım onu. 10uf 450v
Durum buysa işler vahim. Demek ki elektronikçiden kondansatörde almayacağız bundan sonra.

Peki ben nasıl hesaplayacağım esr değerini?
Yani gördüğüm değerin iyi mi kötü mü olduğunu nasıl yorumlayacağım?

Sinyal jeneratörü ve osiloskop ile belirleyebilirsin ESR değerini. Bununla ilgili bir konu açayım.

Vloss ile ilgili şöyle bir bilgi buldum;
Kaynakta daha fazla detay var.

Dolaylı olarak kondenser kaçak seviyesini gösterir. Bildiğiniz gibi gerçek kapasitör plakalar arasındaki dielektrik direncine sahiptir. Bu direnç sayesinde kondansatör kaçak akım denilen şey nedeniyle yavaş yavaş deşarj olur.
Yani kondansatörü şarj ederken plakalarındaki voltaj belli bir seviyeye ulaşır. Ancak kondansatör şarjı durur durmaz, şarjlı kondansatör üzerindeki voltaj çok küçük bir miktara düşer. Kondenser üzerindeki maksimum voltaj ile şarj tamamlandıktan sonra gözlenen arasındaki fark VLOSS olarak ifade edilir. Daha uygun olması için VLOSS yüzde olarak ifade edilir.

He indirectly indicates the level of condenser leakage. As you know, the real capacitor has the resistance of the dielectric between the plates. Thanks to this resistance, the capacitor is slowly discharged due to the so-called leakage current.
So, when charging the capacitor, the voltage on its plates reaches a certain level. But as soon as the capacitor charge stops, the voltage on the charged condenser falls on a very small amount. The difference between the maximum voltage on the condenser and what is observed after the charge is completed and expressed as VLOSS. To be more convenient, VLOSS is expressed as a percentage.

Kaynak

Ben bu değeri %1.4 olarak kabul ediyorum bunun üzerindekiler hep sorunlu çıkmıştı. Tabi benim bunla geçmişimle sınırlı bir gözlem çok uzun süreli değil. Belki 4700 - 10 000uf kapasitelerde farklı olur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,825
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back