LED trafosu ve Sinüs İnverter ile 220V izolasyon trafosu yapımı

Altair

Kıdemli Üye
Evde kullanmak için 220V monofaz bir izolasyon trafosu almak istiyordum. Fiyatları şu anki bütçemin çok üzerinde. 750VA için 1700 TL istiyorlar.

Eldeki ihtimalleri değerlendirmem gerekti. İlk seçenek elimdeki 600VA'lik eski UPS trafosunun sekonderini söküp oraya primerle aynı bobini sarmaktı. Fakat bu elde yapılabilecek bir iş değil. 0.8'lik teli yüz turdan fazla defa sarmak gerekiyor. onlarca metre kablo demek. Hem aşırı zahmetli, hem tel ucuz değil.

İkinci seçenek olarak elimdeki 600W sinüs invertere akü almayı düşündüm. Ama akülerde ucuz değil.

En son arkadaş elinde iki adet çıkma LED trafosu olduğunu söyledi, 12V /33A. Bunların çıkışlarını ayar trimpotu ile aynı seviyeye getirdim. Sonra 35A Schottky diyot ile paralel olarak birleştirdim. Elimde bir tane araba farı vardı, yük olarak bağladım. Her iki trafodan da aynı miktarda akım çekiliyor.

Çıkışa inverteri bağlayınca sorunsuz çalıştı. PC ve televizyon bağladım, inverter ve LED trafoları mızmızlanmadı. Akımlar yine eşit dağılıyor görünüyor iki trafo üzerine. Çok sağlıklı bir yöntem değil ama şu an için sorun çıkarmadan iş görüyor.

Uzun vadede LED trafoları ya da inverter ne sorun çıkarır bilemem ama şu an için ölçümlerde bir anormallik görünmüyor. Bütçem gerçek bir izolasyon trafosu almaya imkan verene kadar sorunsuz çalışacağını düşünüyorum.

Eğer inverter sinüs çıktı üretiyorsa hiçbir sorun yaşamazsın. Üstelik izolasyon trafosundan daha iyi bir çözüm olur çünkü hem frekans hem de voltaj belli sınırlar içerisinde ayarlanabiliyor olacak.

Eğer inverter sinüs çıktı üretiyorsa hiçbir sorun yaşamazsın. Üstelik izolasyon trafosundan daha iyi bir çözüm olur çünkü hem frekans hem de voltaj belli sınırlar içerisinde ayarlanabiliyor olacak.
O zaman daha fazla güce ihtiyacım olmadığı sürece bu sistemi kullanmaya devam edebilirim demektir. :dans2: :dans1: :cool: :tamam1 :D:dans1::cool:

Benim UPS de mesela çıkış voltajını 208, 220, 230, 240 V olarak, çıkış frekansını da 50 Hz ve 60 Hz olarak ayarlayabiliyorum. Eğer senin UPS'de de ayarlanabiliyorsa bu çok faydalı bir özellik. Mesela lineer güç kaynağı tasarladın ve yaptın, şebeke toleranslarında bile doğru çalıştığını test edebilirsin.

Benim UPS de mesela çıkış voltajını 208, 220, 230, 240 V olarak, çıkış frekansını da 50 Hz ve 60 Hz olarak ayarlayabiliyorum. Eğer senin UPS'de de ayarlanabiliyorsa bu çok faydalı bir özellik. Mesela lineer güç kaynağı tasarladın ve yaptın, şebeke toleranslarında bile doğru çalıştığını test edebilirsin.
Yok, benimki UPS değil. :bilmem1:Şu tipteki ucuz inverterlerden. Yani ben aldığımda Alibaba'dan çok ucuzdu, şimdi uçmuş TR fiyatları.

Forum istatistikleri

Konular
5,770
Üyeler
2,460
Son üye
ByMalicious

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back