LM317 regülasyonu

mehmetaliözdemir

Aktif Üye
çıkış voltajı 10v, yük akımı 800mA olarak test ederken giriş gelirimini yükselttikçe yük verdikten sonra çıkış geriliminin yükseldiğini gözlemliyorum.
kabaca şöyle;

giriş 12v çıkış 10.10v yükten sonra 10.10v

giriş 15v çıkış 10.10v yükten sonra 10.12v

giriş 20v çıkış 10.10v yükten sonra 10.15v

giriş 25v çıkış 10.10v yükten sonra 10.18v

giriş 30v çıkış 10.10v yükten sonra 10.21v

giriş 30v çıkış 10.10v 1.4A yükten sonra 10.30v

acaba bendeki lm317 datasheet'e mi uymuyor yoksa iletkenler üzerindeki gerilim düşümünü önceden kestirme gibi bir özellik mi?

kaliteli regulatör arıyorsan lt1084 veya muadili daha ucuz ld1084 kullanabilirsin.

aslında lm 317 leri paralelleyip akımı yükseltmeyi düşünüyordum ama hiç güvenim kalmadı. geçenlerde de lm338k denedim. ondan da bi nane olmadı. 2 amper yükte yandı. belki de bana hep patatesleri denk geliyor.
Özdisan dan alıp dene bence. Ondan patates çıkma olanı çok düşük. Ben bir keresinde farklı farklı yerlerden tam 12 tane tl072 aldım. Hepsi patates çıkdı. En son özdisandan aldım nihayet sağlam çıktı.

ben de bu patatesçileri anlamıyorum. uğraştın, baktın aynısını yapamıyorsun. işe yaramaz bir şey çıkıyor ortaya içini boş yap gitsin. zaten insanları kazıklıyorsun. içini boş yap daha çok kazan. biz de uğraşıp durmayalım ondan mıydı, bundan mıydı diye. sen de kurtul biz de kurtulalım. herifler sanki gıcıklığına inatla dandiğini yapıyor.
Hakkını yeme adam elinden geleni yapmış ama orjinaline erişememiş. Mesela 0.5mA - 1A kullanmak isteyenlerin işini görüyor veya 10-15v kullanmak isteyenlerin işini görüyor. :katil2:

Bide hiç yapamayanlar var...

adamın elinde entegre devre silikon teknolojisi var, makinaları var. hazır tasarım var. bu entegre 1970'lerde çıkmış ilk. 50 senedir bi 317 yi çalıştıramadınız mı? nasıl bi teknoloji bu amk.

hiç yapamasa bizim gibi, o taraklarda bezi olmasa tamam diyecem.

yine sinirim kalktı.
Bu konularda @taydin abi güzel yorum yapıyor. Tam nokta atışı adamların niyetlerini anlatıyor :)

izin verilen kollektör güç harcamasını geçme ve iyi soğut.
lm117 için 20watt civarıdır.
mesela 30 v input 10v çıkış kollektörde kalan voltaj 20v. eğer 1 amperi geçersen iyi soğutsanda yanacaktır.
ld1084 de ısıl koruma var. ısındığında akımı ve dolayısıyla gerilimi düşürüyor. böylece hasar görmüyor.

Çıkış boştayken yapılan ölçümler yanıltabilir. Datasheet'teki "Minimum load current to maintain regulation" değerine bakın.

Sıcaklık çok önemli. Bütün testleri soğutucuyla yapın. Giriş 30V çıkış 10V ise çip üzerinde 20V x 0.8A = 16W harcanacak. Küçücük çip hemen ısınır.

benim gözlemlediğim problem in/out voltaj farkı yüzünden çıkış akımının düşmesi değil, tam tersi normalde çökmesi gereken çıkış voltajının bu farkla orantılı olarak yükselmesi dolayısıyla çıkış akımının da artmasıydı.

LM317 nin aşırı ısınması sonucunda artık regülasyon pass trasistörü güvenli çalışma alanından (SOA) çıkıyor. Yarıiletkenler ısındıkça çok daha fazla akım geçirirler.

LM317 nin aşırı ısınması sonucunda artık regülasyon pass trasistörü güvenli çalışma alanından (SOA) çıkıyor. Yarıiletkenler ısındıkça çok daha fazla akım geçirirler.
Tamam da
Hani Lm317 nın ısıl sürüklenme koruması nerede kaldı?

Tamam da
Hani Lm317 nın ısıl sürüklenme koruması nerede kaldı?

Bu konuyu patates ve orijinal LM317 için ayrı ayrı incelemek lazım. Patates olanda belki de hiçbir koruma yok.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back