Lm317 ve tip41 güç kaynağı

Mehmetkrac550

Aktif Üye
IMG_20200204_011546.jpg

Selamünaleyküm ben bu devreyi yaptıkça sağlıklı calisirmi giriş 21v çıkış 12v olacak şekilde

Yani TIP41 ile akım kapasitesi artırılmış bir LM317 güç kaynağı. Eğer devreyi doğru kurduysan, yarıiletkenleri de iyi soğutuyorsan sağlıklı çalışır.

Her akünün farklı bir şarj yöntemi var.

Kurşunlu kuru tip akü için mesela sabit voltajlı, akım sınırlamalı şarj yapabilirsin. Mesela diyelim elinde 12V 7Ah kuru tip kurşunlu akü var. Ve diyelim üreticisinin tavsiyesi bunu 3A ile sınırlamak. O zaman yukarıdaki devrenin çıkışına 4 Ω, 25W gibi bir direnç seri bağlarsın ve bu şekilde aküyü şarj edersin.

Ama bu aküyü, akünün ömrünü de en iyi muhafaza edecek şekilde şarj etmek istiyorsan, özel solar paneller için geliştirilen akıllı şarj devreleri/cihazları var. Marka model tavsiye edemeyeceğim, kendim hiç kullanmadım.

Ben bu devreyle akü şarj edebilirmiyim abi güneş paneli ile

Solar panel ile neden lineer regulator kullanmak istiyorsunuz? Diger konunuzda panel gucunuzu sorduk ama cevap alamadik? Duzgun verilerle sorunuzu sekillendirseniz daha iyi olacak. 5 wattlik paneliniz varsa takin 1 adet lm317 şarj edin. Ama 300 watt paneliniz varsa ayri bir konu.

Solar panel ile neden lineer regulator kullanmak istiyorsunuz? Diger konunuzda panel gucunuzu sorduk ama cevap alamadik? Duzgun verilerle sorunuzu sekillendirseniz daha iyi olacak. 5 wattlik paneliniz varsa takin 1 adet lm317 şarj edin. Ama 300 watt paneliniz varsa ayri bir konu.
15 watt anca

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,471
Son üye
doctorimmediately

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back