Makelsan 1Kva 700w akü

Dip not

Ntc sensorun sicakligi artarken omaji düşer.

Ptc ise sensorun sicakligi artarken omaji yükselir.

Fanin arızalanması kötü olmuş.

Fan driver devresindeki diyodu söküp ölçtüm. Sağlam görünüyordu. Geri yerine taktım.
İçimden bir ses bu fanın sürekli çalıştığını söylüyor. Biraz araştırdım. Yeni model bir UPS ile Bendeki Eski UPS arasında "Menü Bazında" pek fark yok gibi. Yeni model olanın Kullanma klavuzunu inceledim. 10.Sayfada fan ile ilgili birşeyler söylüyor ama üç düğme ile bütün menüleri kontrol ettiği için neyin ne olduğunu tam anlayamadım. Fanı kapatmak için de bir kombinasyona rastlayamadım.

Ekler

• akelsan-ups-powerack-plus-serisi-1-3-kva-kullanim-kilavuzu-tr.pdf
    2.3 MB · Görüntüleme: 258
N11 den UPS için 0,15A fan aldım ama bu gün elime ulaşan 0,33A'lik bir fan.
Bunu taksam çekeceği fazla akımın UPS'e bir zararı olur mu?

fan.PNG

Cok sorun teşkil edeceğini sanmiyorum.

Bu fan voltaj regulatoru yada transistor üzerinden mi suruldugunu bilsek iyi olur. Güçsüz bir transistor ile sürülüyor ise transistor ısınıp yanabilir. Ama doğrudan dc voltaj ile besleniyor ise sorun olmaz.

Cok sorun teşkil edeceğini sanmiyorum.

Bu fan voltaj regulatoru yada transistor üzerinden mi suruldugunu bilsek iyi olur. Güçsüz bir transistor ile sürülüyor ise transistor ısınıp yanabilir. Ama doğrudan dc voltaj ile besleniyor ise sorun olmaz.
Bu fanı süren "Fan Driver" diye harici bir kart var. Üzerinde iki tr, 1 diyot var.
Aldığım fan tam performans da biraz da sesli çalışıyor. Gerçi açıkta denedim ama kapatsam da duyulur gibime geliyor.
İşin kötüsü denemek için fanın kablosunu kesip UPS'e uydurmam lazım. Böyle yaparsam da iade edemem.

20211026_151714.jpg

Bu cihazı fan sesi yüzünden ihtiyacım olmadığı zamanlarda çalıştırmıyorum. Böyle oluncada akü ömrüne zararı oluyordur diye düşündüğümden içim hiç rahat değil. İlk önce üzerindeki NTC yada PTC her neyse ondan Attiny13a ile veri okuyup fanı anahtarlayayım diye düşündüm.
Sonra cihazın içini açınca bir üşengeçlik geldi ve bir tane anahtar takıp kendim aç kapa yapayım dedim.
Lanet olası sistem fanın çalışmadığını anlıyormuş. Anahtardan kapatınca başlıyor bir "problem var" diye ötmeye.
Ne yapsam susturamıyorum fanı yav. :kizgin2::kizgin2::kizgin2:
İyiki de dünya kadar uğraşıp Attiny ile yapmamışım.

Bu cihazı fan sesi yüzünden ihtiyacım olmadığı zamanlarda çalıştırmıyorum. Böyle oluncada akü ömrüne zararı oluyordur diye düşündüğümden içim hiç rahat değil. İlk önce üzerindeki NTC yada PTC her neyse ondan Attiny13a ile veri okuyup fanı anahtarlayayım diye düşündüm.
Sonra cihazın içini açınca bir üşengeçlik geldi ve bir tane anahtar takıp kendim aç kapa yapayım dedim.
Lanet olası sistem fanın çalışmadığını anlıyormuş. Anahtardan kapatınca başlıyor bir "problem var" diye ötmeye.
Ne yapsam susturamıyorum fanı yav. :kizgin2::kizgin2::kizgin2:
İyiki de dünya kadar uğraşıp Attiny ile yapmamışım.
Direnç at abi fan pinlerine :katil2:

Direnç at abi fan pinlerine :katil2:
Cihazı yapanın kulaklarını çınlattım baya. İnsan bile bile bu sese sahip bir cihaz yapar mı yav? Yap şunu ısıya göre ayarlı olsun bitsin. Hazır NTC de koymuşsun. Sürekli çalışıp rahatsız etmesinin ve elektrik yakmasının anlamı var mı? :kizgin2:

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back