Masaüstü CNC Yapımı

fmy

Aktif Üye
Merhaba daha önce 200w spindle olan masaüstü pcb kazıma cncleri yapıp satmıştım. Bu aralar altınkayadan falan aluminyum kutu alıp işlemek istiyorum, bazı basit parçaları da aynı şekilde. Bu sefer 1.4kw lık veya 900w lık spindle almayı düşünüyorum. Ayrıca üç boyutlu yazıcımla birkaç yıldır okuldan projesi olan arkadaşlara ücretli parça basıp yazıcının parasını çıkardım. Cnc de de böyle birşey yapma planım var. çevremde ufak tefek aluminyum işleme işleri olan tanıdıklar var onların işlerinide görmek istiyorum. çalışma alanını 45 e 35 yapmayı düşünüyorum. Mesela şasede kızak araba yerine SAC alt destekli mil kullanmayı düşünüyorum fiyat avantajından dolayı. Şaseyi aluminyum plaka mı kestirsem yoksa normal st37 çelikten mi yapsam kararsızım. hesaplamam gerek. bu konuda tavsiyelerinize açığım. @taydin hocam sizin fikirlerinizide almak isterim:p

Benim de listede metal işleyen bir CNC yapma projem var. Boyut olarak küçük ama çelik işleyebilen bir makina olacak. Gün olur da vaktim olursa artık :)

İş metal işlemeye gelince makinanın hem rijit olması hem de ağır olması şart. Öyle 5 mm aluminyum plakalarla yapılmış bir Z köprü kullanırsan, onu tek parmakla baskı yapınca bile 1 mm veya daha fazla esnetirsin :) Ana gövde tasarımını bir kere yeterince rijit yaptıktan sonra, aluminyum için SAC mil veya araba çok farketmez diye düşünüyorum.

aynı marka sürücü kullanmayı düşünüyorum. adam geçen yıl hepsini 1000tl ye toplamış. bu yıl 2ye katlandı galiba:p
1.4kw forza spindle
1.5kw degdrive almayı düşünüyorum

bir grupta şöyle birşey gördüm. sfero döküm yapmış bi abimiz. iki parça halinde rijit bi şase yapmış. bunun kalıbını yapamayacağım için döküme uzağım. büyük ihtimalle 8 10mm aluminyum plaka alıp arkadaşın tezgahında işleyecem.
pazarlıkla falan şu malzemeleri aldım:
1.4kw forza spindle = 630tl
1.5kw degdrive =650tl
NEMA23 2.2nm = 50tl x3 = 150tl
tb6650 = 20tl x3 =60tl

döküm.jpeg

bir grupta şöyle birşey gördüm. sfero döküm yapmış bi abimiz. iki parça halinde rijit bi şase yapmış. bunun kalıbını yapamayacağım için döküme uzağım. büyük ihtimalle 8 10mm aluminyum plaka alıp arkadaşın tezgahında işleyecem.
pazarlıkla falan şu malzemeleri aldım:
1.4kw forza spindle = 630tl
1.5kw degdrive =650tl
NEMA23 2.2nm = 50tl x3 = 150tl
tb6650 = 20tl x3 =60tl

5863 eklentisine bak

Tasarım güzel. Yalnız şu dikkatimi çekti: Spindle çok güçlü ama step motorlar çok küçük, o yüzden güçlü spindle'in pek anlamı kalmamış gibime geldi. Bununla metal işlenir, ama kesme derinliği ve ilerleme hızının hep düşük tutulması lazım.

spindle fiyatları bana çok uygun geldi. step motorları 2.el alınca baya ucuza geliyor. ama sıfır alınca sürücü falan derken ciddi maliyet. bu sistemi ilk başta marlin ile daha sonra linux cnc ile kontrol etmeyi düşünüyorum. tasarım konusunda da hala karar vermedim ama arabalı modeller maliyetli olduğu için alt destekli mil olacak şekilde birşey ayarlayabilirim.

@fmy nin aldığı bu malzemeler le bir CNC yapılabiliyormu ?
Birde 3D yazıcıların en ucuz sıfır olanın fiyatı ne kadar

Her iki modelde basarılı olmuş bence.

Ben böyle birşey yapıyor olsamdım. Elle normal freze gibide kullanmak için Step motorları kuyruklu tip temin etmeye çalışırdım. Diğer bir çözüm ise vidalı milin motor tarafında olmayan ucuna el çarkı takmak...

Kızak konusunda, sonuçta tezgah rijit olacaksa istediğini kullan. Hatta alt destekli milin arabalarında sıkılık/boşluk ayarı var. Bu yönden avantajlı. Gövde için alternatif olarak enli NPU profil düşünebilirsin.

@fmy nin aldığı bu malzemeler le bir CNC yapılabiliyormu ?
Birde 3D yazıcıların en ucuz sıfır olanın fiyatı ne kadar
şase ve hareketli parçalara da bin liraya yakın para gider gibi duruyor
bu 150k lık makina yerine 2k lık güzel sla lar da var. bence bu kadar paranın altında servis desteği ve kullanım kolaylığı falan vardır
bu arada güncelleme:
t8 trapez mil 35tl x3 adet
yaylı somunu 15tl x3 adet

Her iki modelde basarılı olmuş bence.

Ben böyle birşey yapıyor olsamdım. Elle normal freze gibide kullanmak için Step motorları kuyruklu tip temin etmeye çalışırdım. Diğer bir çözüm ise vidalı milin motor tarafında olmayan ucuna el çarkı takmak...

Kızak konusunda, sonuçta tezgah rijit olacaksa istediğini kullan. Hatta alt destekli milin arabalarında sıkılık/boşluk ayarı var. Bu yönden avantajlı. Gövde için alternatif olarak enli NPU profil düşünebilirsin.
motorlar ilk videodakinin aynısı yani arkasına çark takmak için yer var. ayrıca el çarkıda aldım manuel kontrol için.
güncelleme:
el çarkı 50tl

bu 150k lık makina yerine 2k lık güzel sla lar da var. bence bu kadar paranın altında servis desteği ve kullanım kolaylığı falan vardır
@fmy Bu 2 bin tl lik SLA lar ile dişçilikle alakalı işlerdede kullanılırmı ?Mesela esnek ve yumuşak diş gıcırdatmayı engelleyen malzemeler veya sert dental ürünler örneğin protez yani takma dişler yapılabilirmi ?

Gördüğüm kadarıyla bu yazıcıları dental işlerde kullanmak için üründe hassasiyet gerekiyor.
Yazılımı ile dişçilik konusunuda da bilgi birimi olması gerekiyor yani öyle düşük fiyatlara çıkacak bir konu değil gibi

Son düzenleme:
Gördüğüm kadarıyla bu yazıcıları dental işlerde kullanmak için üründe hassasiyet gerekiyor.
Yazılımı ile dişçilik konusunuda da bilgi birimi olması gerekiyor yani öyle düşük fiyatlara çıkacak bir konu değil gibi

bence bu fiyata üç boyutlu kamera ve resimi stl formatına dönüştürecek yazılım falan da dahil olabilir, makina ucuzşraına göre biraz daha rijittir yoksa çok çok farklı bir teknik veya malzeme değildir diye sanıyorum

alttaki cnc hoşuma gitti ona bakarak bir tasarım yaptım. muhtemelen ince plakaları lazerde kestiricem normal sac olarak 5mm, kalınları da aluminyum plaka alıp işletme niyetim var ama biraz daha inceltip lazer de yapabilirim. basit birkaç eksik kaldı. tamamlayınca mekanik malzemeleri ve lazerleri sipariş edicem inşallah. yine ayrınlatı yazarım. araba ve raylar yaklaşık bin tl tutuyor o biraz fazla geliyor bana..=(

Screenshot_2.png

Screenshot_1.png

alttaki cnc hoşuma gitti ona bakarak bir tasarım yaptım. muhtemelen ince plakaları lazerde kestiricem normal sac olarak 5mm, kalınları da aluminyum plaka alıp işletme niyetim var ama biraz daha inceltip lazer de yapabilirim. basit birkaç eksik kaldı. tamamlayınca mekanik malzemeleri ve lazerleri sipariş edicem inşallah. yine ayrınlatı yazarım. araba ve raylar yaklaşık bin tl tutuyor o biraz fazla geliyor bana..=(

6205 eklentisine bak
6206 eklentisine bak
Sırf cnc merakim yüzünden gruba üye oldum yaklaşık 3 yıldır aklimda olan ama bir türlü hayata geciremedigim durum arkadaşlar bn 20.000 liraya kadar bütçe ayırdım akıllı uslu alüminyum çoğunlukla işleyen ev ortaminda çalışacak ses siddeti ve ağırlığı uygun makina arıyorum yardımci olur musunuz yapmak için zamanim yok sabrim da kalmadi hazir bildiğiniz oneri verebileceğiniz bi durum olursa çok memnun olurum kullanilan step motorlarin markası gücü sürücülerin markasi gücü spindlen markası gücü güç kaynağı nin gücü nedir ne degildir hangisi işimi görür bilmiyorm solidworks kullanıyorum aktif olarak cam de yapabiliyorum

Sırf cnc merakim yüzünden gruba üye oldum yaklaşık 3 yıldır aklimda olan ama bir türlü hayata geciremedigim durum arkadaşlar bn 20.000 liraya kadar bütçe ayırdım akıllı uslu alüminyum çoğunlukla işleyen ev ortaminda çalışacak ses siddeti ve ağırlığı uygun makina arıyorum yardımci olur musunuz yapmak için zamanim yok sabrim da kalmadi hazir bildiğiniz oneri verebileceğiniz bi durum olursa çok memnun olurum kullanilan step motorlarin markası gücü sürücülerin markasi gücü spindlen markası gücü güç kaynağı nin gücü nedir ne degildir hangisi işimi görür bilmiyorm solidworks kullanıyorum aktif olarak cam de yapabiliyorum

Foruma hoşgeldin!

Valla ben de aynı gemideyim. Senin kadar bütçem yok, ama işleme boyutları küçük ve çelik işleyebilen bir makina yapmak istiyorum. Mesela 200 x 200 x 100 mm işleme kapasitesi olacak şekilde bir makina. Çoğu ayrıntılı parça bu boyuta sığar diye düşünüyorum. Sığmayanları da benim büyük manuel makinada yapabilirim.

Teşekkürler bana da yeter fazlasıyla ama dediğiniz gibi rijit olup makina feryat etmeden rahat rahat işlese 200x200x100 mm işimi görecek de hazır bi makina bulamadim yardimci olacak biri ya da birileri olsa alip hemen kullanmaya başlayacağım beklemedeyim yillardir

Bnde proxxon mf70 cnc versiyonlu var ama hassasiyet tam olmuyo zaril zaril ev ortaminda olmuyo 0,5 mm verince makina kendinden geciyo

Hy 3040 cnczone var onu almayi düşündüm 5 eksen ama 24000 spindle hızı yine evi başımıza giymekten korkuyorum

Eğer senin de amacın çelik işleyebilmek ise, makinanın kesinlikle çok ağır olması gerekir. Bizim istediğimiz ölçülerde ve uygun rijitlikte bir makina rahatlıkla 150 - 200 kg olabilecektir, belki de daha fazla. Alt tabla olarak eğer hazır döküm tabla bulabilirsem onu kullanırım, bulamazsam da şöyle 30 mm çelik plakadan kestiririm diye düşünüyorum.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back