Masaüstü multimetre tavsiyesi

ozkarah

Kıdemli Üye
@taydin DM3068'den memnun musunuz? Güvenilir bir multimetrem yok. Bir masaüstü multimetre bir de el multimetresi alayım diyorum. El için Brymen'de bayağı iyi (F/P) ürünler var (BM769, BM869S, BM525S gibi). Ayarlayabilirsem bir tane Almanya'dan getirteceğim.

Masaüstü için ise şunlar arasında bakınıyorum:
- ikinci el Agilent 34401A (ebay'de bolca var)
- ikinci el Keithley DMM6500 (ebay'de var ama pahalı ve bulmak daha zor)
- Rigol DM3068
- Siglent SDM3065X

fikirleri almak isterim

DM3068 den çok memnunum. Bir masaüstü multimetrede olması gereken tüm özellikler var. Bu tip aletlerde ikinci el almayı ben uygun bulmuyorum. Böyle hassas bir alet alıyorsan, ona güvenmek istersin, referans olarak kullanmak istersin. Mesela başka bir multimetrenin yanlış ölçüm yaptığından şüpheleniyorsan, son sözü masaüstü multimetre söylemesi lazım. Ama ikinci el alınca hiçbir zaman emin olamazsın ve güvenemezsin de. Ancak elinde bir tane daha masaüstü varsa o zaman test edip güvenebilirsin.

Evet güven konusunda çok haklısınız. Sıfır cihazlar ucuz değil. İkinci el alırsam kalibrasyona göndereceğim. 6.5 digit multimetre TURKKAK akredite kalibrasyon için 350-650 TL arası fiyat aldım.

Acalem yok. Bakalım bir seçim yapacağım.

Kalibrasyona gönderdikten sonra kalibrasyonu geçmezse ne olacak? Multimetreyi ayarlamak için o multimetrenin çok daha iyisi olması lazım elinde.

Konuyu dağıtıyorum ama, @ozkarah, ebay dan sorunsuz ikinci el cihaz getirtme tecrübeniz oldu mu daha önce? Kolay bi yolunu bilen var mı?:)

Gümrük konusunu diyorsunuz sanırım. Doğrudan Türkiye'ye alarak yapmadım son 4-5 yılda.
shopbyamex.com'u kullanarak alıyorum arada. Şimdiye kadar sorun yaşamadım.

Alternatif olarak da orada yaşayan ve buraya sık gelen bir kaç yakınım var. Onların adresine göndererek çözmeye çalışıyorum.

• Beğen
Reactions: umk
Kalibrasyona gönderdikten sonra kalibrasyonu geçmezse ne olacak? Multimetreyi ayarlamak için o multimetrenin çok daha iyisi olması lazım elinde.
8.5 ve 9.5 digit cihazlarla kalibrasyon yapıyorlar konuştuğum yerler.

Tabi cihaz arızalıysa o yüzden kalibrasyon tutmuyorsa bu da işin riski. 34401a özelinde cihazın kendi self testi birçok donanım problemini tespit edebiliyor. Satıcıdan self test talep edeceğim. Ona rağmen tespit edilemeyen bir problem çıkarsa da bu cihaz için çok fazla kaynak var internette. Arızalı çıkarsa onlarla şansımı deneyebilirim diye düşündüm.

8.5 ve 9.5 digit cihazlarla kalibrasyon yapıyorlar konuştuğum yerler.

Sanırım burada bir yanlış anlaşılma var. Kalibrasyon laboratuvarı sadece o cihazın verilen performans kriterlerini sağlayıp sağlamadığını tespit eder. Sonra da bu testin sonuçlarını bir sertifika olarak verir. Eğer cihaz performans kriterlerini sağlamıyorsa, cihazın ayarlamasını yapmazlar. Sen sertifikaya bakınca sağlamadını görmüş olursun.

Eğer ben yanlış anlamadıysam, benim görüştüğüm yerler kalibrasyonunu da yapıyorlar. Direk o şekilde sordum. Ama tekrar bir soracağım ilk fıraatta.

Sanırım burada bir yanlış anlaşılma var. Kalibrasyon laboratuvarı sadece o cihazın verilen performans kriterlerini sağlayıp sağlamadığını tespit eder. Sonra da bu testin sonuçlarını bir sertifika olarak verir. Eğer cihaz performans kriterlerini sağlamıyorsa, cihazın ayarlamasını yapmazlar. Sen sertifikaya bakınca sağlamadını görmüş olursun.
Haklısın Timur abi fakat bazı yerlerde ayar da yapıyorlar. Okulla geziye Netes mühendisliğe gittik, Fluke ve Tektronix TR distürbitörü. Hem dediğin gibi abi kalibrasyon yani kıyaslama yapıyorlar hem bozuksa ayar hem de cihaz bozuksa tamir yapıyorlar. Hepsi ayrı maliyet sıkıntı tabi.
Okulda HP olanları var çok güzel aletler ama bizimkiler mi eski yoksa öğrenciler mi canına okudu AC akım okumada düşük akımları okuyamıyorlar.

1992 yılında üretilmeye başlanmış. İlk üretilenler HP. Agilent HP'nin içinden bir şirket olarak doğunca Agilent olarak devam etmiş. Sonra da Keysight olarak üretilmiş, 2016/2017 yıllarına kadar.

Eski aletler ama bence de çok güzel, eevblogda herkes hala çok memnun. Bir de artık iyice yıllandığından kalibrasyonunu yapılınca çok uzun yıllar kaybetmediğini söylüyorlar. VFD ekranını da çok beğendim. Yeni ürünlere göre eksik tarafları kapasitör ölçümü olmaması, çift ölçüm ekranı olmaması, max 3A'e kadar ölçüm yapması, daha az ölçüm hafızası (512) gibi şeyler. 2005 sonrası üretilmiş, uygun fiyatlı, temiz bir ikinci el bulursam alabilirim.

DMM6500 ise çok daha iyi bir alet tabi. Hala da üretimde. Ama fiyatları biraz yüksek. Ara segmentte de Siglent ve Rigol var fiyat olarak.

@taydin bir DMM6500 incelemesinde dual ölçümün birisinde gerilim diğerinde akım ölçümünün eş zamanlı yapılabildiğini gördüm (biraz dolaylı bir şekilde). Rigol'de ikisi aynı anda seçilebiliyor mu acaba?

Okulla geziye Netes mühendisliğe gittik, Fluke ve Tektronix TR distürbitörü. Hem dediğin gibi abi kalibrasyon yani kıyaslama yapıyorlar hem bozuksa ayar hem de cihaz bozuksa tamir yapıyorlar.

Benim belirttiğim, işi sadece kalibrasyon laboratuvarı olan firmalar ayar yapmıyor. Zaten nasıl yapacak? Devre şeması da yoktur, ayar için gereken prosedürü de bilmiyordur. Ayar işini sadece o ürünün üreticisi veya o işi yapma bilgisine sahip birisi yapabilir.

Netes Fluke ve Tektronix'in teknik servisi, demekki bu ürünlerin ayarlarını yapma konusunda yetkilendirilmişler.

@taydin bir DMM6500 incelemesinde dual ölçümün birisinde gerilim diğerinde akım ölçümünün eş zamanlı yapılabildiğini gördüm (biraz dolaylı bir şekilde). Rigol'de ikisi aynı anda seçilebiliyor mu acaba?

Onu bilmiyorum biraz kurcalayayım bakalım.

Benim belirttiğim, işi sadece kalibrasyon laboratuvarı olan firmalar ayar yapmıyor. Zaten nasıl yapacak? Devre şeması da yoktur, ayar için gereken prosedürü de bilmiyordur. Ayar işini sadece o ürünün üreticisi veya o işi yapma bilgisine sahip birisi yapabilir.

Netes Fluke ve Tektronix'in teknik servisi, demekki bu ürünlerin ayarlarını yapma konusunda yetkilendirilmişler.
Uyarı için teşekkürler. Tekrar bir konuşup teyit edeceğim.

Aynı anda AC voltaj ve frekans ölçebiliyor, veya aynı anda AC akım ve frekans ölçebiliyor.

Tamamdır teşekkür ederim. Bir de Siglent SDM3065X başlığında sorayım bu konuyu...
Paylaşırım burada

Yalnız DMM6500 ün aynı anda akım ve gerilim ölçtüğünden emin misin? Öyle birşey ben göremedim. Onu SMU lar yapıyor genelde. Veya güç ölçümü yapabilen multimetreler var, onlar yapabiliyor.

Normalde yapamıyor. Ama Voltaj ve Akımı aynı anda seçilebiliyor. Anladığım kadarıyla, daha sonra sürekli olarak bir akımı bir de voltajı ölçüp ekranın ilgili yerlerine yazıyor. Eğer Voltaj ve Akım için uyumlu aralıklar seçilmezse o zaman sık bir şekilde röle çalışıyor her ölçümde aralık için uygun komponentleri bağlamak için. Çözüm olarak uygun aralık seçiyor videoda.

Sonra da aşağıdaki gibi bir bağlantı yapıyor. Bu yöntemde akım ya da gerilimden bir tanesi ters işaretli oluyor tabi. Ama eş zamanlı (aslında sırayla) ikisini birden görebiliyor ekranda.

dmm6500.png

dmm6500_.png

Son düzenleme:
Siglent'te de seçilebiliyormuş voltaj ve akım aynı anda. Aralık işi problem çıkartmazsa aynı yöntem bunda da çalışır gibi

1658982539181.png

Dediğin gibi DMM6500 tam bir fiyat performans ürünü. Veri toplama (DAQ) özellikleri de var. Ama şuna dikkat etmek lazım, veri toplama ile ilgili bir sürü ilave özellik eklenirken, başka bazı özellikler çıkarılmış olabilir mi? Sen herhalde bunu veri toplama amaçlı almıyorsun, multimetre amaçlı alıyorsun.