MCP2200 maksimum baud hızı tuhaflığı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Üzerinde çalıştığım Renesas RA6M2 işlemcisindeki UART portlarından birisini debug bilgileri göndermek için kullanıyorum. Tabi firmware gerçek zamanlı çalıştığı için standart 115200 baud rate'ler yeterli değil. O yüzden hızı giderek arttırarak denedim. 4 Mbps ye kadar çıktım ve USB/UART dönüştürücüsü üzerinden problemsiz Linux'a aktarabiliyorum. Güzel bir hız. Sonra merak ettim benim USB/UART dönüştürücüsünde hangi entegre var diye, MCP2200 olduğunu gördüm.

Şimdi gelelim tuhaflığa. MCP2200 ün datasheet'ine göre maksimum baud rate 1 Mbps. Ben 4 Mbps hızda çalıştırıyorum bana mısın demiyor :oops:

1651345478170.png

Osiloskop ile ölçtüm, transfer hızı gerçekten 4 Mbps.

a.png

Terminale yazdırdığım bilgi ise 0 dan arttırarak giden bir integer. Her bir satırı ayrı ayrı kontrol etmedim ama, gidebildiğim kadar geri gidip gözle baktığımda hiç saçma sapan karakter veya atlanan bir rakam da görmüyorum. Bu nasıl iştir yav? Bu debug log olduğu için buna güvenmem lazım. Hızı da fazla düşürmek istemiyorum. Ama üreticisinin maksimum 1 Mbps dediği bir USB/UART dönüştürücü nasıl 4 Mbps de çalışır? Üstelik sadece belli baud rate katlarını desteklediği belirtilmiş. Ama ben tam olarak 4000000 baud'a set ediyorum.

1651345935240.png

Abi konudan bağımsız ama.
Bu RA6M2'nin datasına baktığımda dahili usb portunun olduğunu görüyorum işlemci içinde.
Neden uart dönüştürücü kullanıyorsun bilgisayarda görüntülemek için ne artısı var bize bu uart dönüşütürücünün.

USB portunu çalıştıracak kodu yazmak hemen yapılacak bir iş değil. Ama USB/UART dönüştürücü hazır, terminal programları da hazır linux'ta (picocom kullanıyorum). Tek yapmam gereken UART'a veri yazmak.

USB portunu çalıştıracak kodu yazmak hemen yapılacak bir iş değil. Ama USB/UART dönüştürücü hazır, terminal programları da hazır linux'ta (picocom kullanıyorum). Tek yapmam gereken UART'a veri yazmak.
Datasına baktığım da hayatımda gördüğüm en dolu işlemciyi gördüm abi.
unique ıd olması en çok ilgimi çekti.
Kolay gelsin.
İyi çalışmalar.

Bir log kütüphanesi yazmıştım bunun için. Otomatik olarak hangi fonksiyonda çağrıldığını kendi koyuyor. Böylece programın nerelerden geçtiğini görüyorum.

C:
/**********************************************************************
 **********************************************************************/
void display_init(void)
{
    debug_log(1, 0, "enter\n");

if (GUI_Init() != 0)
    {
        debug_log(1, 0, "GUI_Init failed\n");
    }

debug_log(1, 0, "exit\n");
}

1651347177830.png

Ben tamamen bilgisiz olarak sallıyorum.
Bizim pico daki gibi overclok durumu olabilir mi?
Yada yanına yöresine konmuş başka bir entegreden destek alıyor olabilir mi?
Bir başka teori okuma ile yazma hızı farklı olabilir mi?

Valla hiç anlamadım. Belki de kendilerini garantiye almak için çok muhafazakar bir rakam koydular.

Abi STM klonu olan GD32F103C8T6 Serisi denetleyicilerinde datasinda 72mhz yazmasına rağmen 120mhz de sıkıntısız çalışıyor. Muhtemelen firma kendini garantiye almak için dokümana böyle düşük yazmıştır.

Benim de tahminim en kötü şartlara göre maks hız belirtmiş olabilirler. Başka bir mcp2200 kullandın ve bu hıza çıkamadın diyelim. Neden böyle diye itiraz edemezsin..

Evet herhalde öyle bir durum var. Veya benim yaptığım gibi Linux'ta değil de Windows altında test ettiler ve o sonucu aldılar :katil2:

Daha önce bir kondansatörde de bu durumu görmüştüm. 600 V luk kondansatörü elimdeki izolasyon meggeri ile delmeye çalışıyordum. 5000 V verdim bana mısın demedi ...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back