Mengene Seçimi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Evde, masamda kullanmak için uzun zamandır mengene almak istiyorum. Bana 60mm yeter gibi gelse de bir tık büyüğü olqn 80mm almak istiyorum.

Aşağıdaki resimdeki ürünü beğendim gibi. 360 derece dönebilmesi özellikle istediğim bir durum. Ama bu mengene masaya vida ile sabitleniyor. Ben hem istediğim yerde kullanabilmek için, hem masayı delmemek için, hemde lazım olmadığında kaldırabilmek için alttan sıkmalı bir model arıyorum. Kısacası 80mm, 360 derece dönebilen ve alttan sıkılan bir mengene önerisine ihtiyacım var.

Screenshot_20230226-134356.png

Mengeneyi ne icin kullanacaksin?

Eger mengeneye bagladigin nesneyi kesecek, egeleyecek ya da cekicle doveceksen mengeneyi masaya vidalamak zorundasin.

Ustelik masanin da agir, titremez gezinmez olmasi sart.

Eger mekanik isler icin kullanacaksan mengenenin hantal, agir, etli butlu bir sey olmasi lazim.

Son düzenleme:
Mengeneyi ne icin kullanacaksin?

Eger mengeneye bagladigin nesneyi kesecek, egeleyecek ya da cekicle doveceksen mengeneyi masaya vidalanmak zorundasin.

Ustelik masanin da agir, titremez gezinmez olmasi sart.

Eger mekanik isler icin kullanacaksan mengene hantal agir etli butlu bir sey olmasi lazim.
Abi daha önce 15-20cm lik bir mengene kullanıyordum. Dandik bir şeydi. Biraz fazla sıkıştırınca diş yedi, attım çöpe.
Evde genelde tahta keserken veya metal delerken kullanıyorum. Pek öyle ağır işlerim olmuyor. Önceki küçük olduğu için yeri geliyor oturduğum koltuğun koluna takıyor altına da çöp kovasını koyuyordum. 360 derece olmasınıda o yüzden istiyorum. Yerine göre altına çöp kovası koyabileyim diye. Malum evin içinde çok kirletemiyoruz etrafı. :)

Mengeneyi hakkiyla kullanmak icin bagladigin yerin saglam olmasi sart.

Mengeneme kalin profilden kucuk bir masa yaptirdim. 2 seneden beri usengeclikten ustune 50mm kalaslardan tabla yapip monte edemedim.

Masanin ayaklarina da beton papuclar dokmem lazim.

Ben evde Kanca marka 100mm matkap mengenesini kullanıyorum. Bunların 80-150mm aralığında olanları var. Sanayiye gidip gördüğümde 100mm benim için en ideali olduğunu düşündüm. Sıkma yerindeki yatay çubuk vidalı olduğunda çıkabiliyor. Hem düz zeminde lehim filan yaparken, hem matkapta hem de hafif kesme biçme işleri için kullanmak mümkün. İstenirse sabitleniyor.

20230226_142513.jpg
20230226_142534.jpg

Mengeneyi hakkiyla kullanmak icin bagladigin yerin saglam olmasi sart.

Mengeneme kalin profilden kucuk bir masa yaptirdim. 2 seneden beri usengeclikten ustune 50mm kalaslardan tabla yapip monte edemedim.

Masanin ayaklarina da beton papuclar dokmem lazim.
Dediğim gibi ev ortamında o kadar sağlamlık aramıyorum. Zaten eskisi kadar da kullanmaya vaktim olmuyor. Sadece lazım olduğunda elimin altında bulunsun maksat.

Ben evde Kanca marka 100mm matkap mengenesini kullanıyorum. Bunların 80-150mm aralığında olanları var. Sanayiye gidip gördüğümde 100mm benim için en ideali olduğunu düşündüm. Sıkma yerindeki yatay çubuk vidalı olduğunda çıkabiliyor. Hem düz zeminde lehim filan yaparken, hem matkapta hem de hafif kesme biçme işleri için kullanmak mümkün. İstenirse sabitleniyor.

22475 eklentisine bak22476 eklentisine bak
Benim için biraz fazla pahalı. 80mm ile 100mm arasında yaklaşık 100₺ fark var. Bence 80mm yi fazla satmıyorlardır :)

Evde, masamda kullanmak için uzun zamandır mengene almak istiyorum. Bana 60mm yeter gibi gelse de bir tık büyüğü olqn 80mm almak istiyorum.

Aşağıdaki resimdeki ürünü beğendim gibi. 360 derece dönebilmesi özellikle istediğim bir durum. Ama bu mengene masaya vida ile sabitleniyor. Ben hem istediğim yerde kullanabilmek için, hem masayı delmemek için, hemde lazım olmadığında kaldırabilmek için alttan sıkmalı bir model arıyorum. Kısacası 80mm, 360 derece dönebilen ve alttan sıkılan bir mengene önerisine ihtiyacım var.

22473 eklentisine bak
Bende kullandığım 65mm lik masaya bağlanan var. Yillar önce Rus pazarından almıştım ,Sen bundan arıyorsun herhalde.20230226_162629.jpg

1677418629262.png

Kanca marka, Koçtaş tan almıştım. Hem dönüyor hemde masaya söktak. Kaçlık bilmiyorum. 50mm galiba..75 de olabilir. Çoktan dır görmüyorum kendisini...

Bende kullandığım 65mm lik masaya bağlanan var. Yillar önce Rus pazarından almıştım ,Sen bundan arıyorsun herhalde.22482 eklentisine bak
Aynen böyle bir şey arıyorum. Ortadaki üç demir yerine alttan tek damar kalın bir demir derin kullanım açışından tercihimdir.

Koçtaşta şunu buldum ama hem üç demirli, hemde ucuz etin yahnisi olacakmış gibi bir izlenim uyandırdı.

Screenshot_20230226-164239.png

Bende böyle bir model de var. Kanca olanı tutma ağzı daha geniş ve tırtıklı diye almıştım. Kanca 75 link mengene olarak aramayı dene.

Ben bu top gibi olanların sıkışmasına güvenemiyorum. Biraz zorlasan kayar gibime geliyor.

Valla bir yerde görüp test etmem lazım. Direk para verip almam.

Kredi kartımda 380tl bonus birikmişti. Ne alayım diye düşünürken bu konu aklıma geldi.
Aşağıdaki linkteki mengeneyi iki gün önce 380tl'si bonus olmak üzere toplam 699tl ye aldım. Şimdi zam gelmiş.
Açıkçası çok da araştırmadım. Çünkü bir müddet sonra "armudun sapı, üzümün çöpü" derken sıkıcı bir hal alıyor.
Her türlü işimi göreceğine inanıyorum. :D

Ekran Görüntüsü - 2023-12-15 17-24-31.png

Hayırlı olsun Gökhan. Hepsiburada genelde çok pahalı oluyor aslında, iyi ucuza getirmişsin. 3000 TL lik ürüne Hepsiburada'da bakıyorum 5000 TL oluyor genelde. Napsın adamlar, yabancı ortaklar dolarcıkları kazanmak istiyor :katil2:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back