Metal işleme

Semih

Aktif Üye
Merhaba,Bir Paletli araç projem var araç 1 2 A4 Boyutunda olduğu için ağır olacak bu yüzden metal kasa kullanmayı düşündüm fakat 4 5 ayrı ana kasa parçasını 4mm kalınlığında aliminyumu nasıl işleyeceğim montaj deliklerini nasıl deleceğim hiçbir fikrim yok fusion 360 programında tasarladım bu işi kime neye kimlere yaptırabilirim sanayii de nasıl , yapıyorlarmı yaparlarmı

Merhaba,Bir Paletli araç projem var araç 1 2 A4 Boyutunda olduğu için ağır olacak bu yüzden metal kasa kullanmayı düşündüm fakat 4 5 ayrı ana kasa parçasını 4mm kalınlığında aliminyumu nasıl işleyeceğim montaj deliklerini nasıl deleceğim hiçbir fikrim yok fusion 360 programında tasarladım bu işi kime neye kimlere yaptırabilirim sanayii de nasıl , yapıyorlarmı yaparlarmı
Parçalar nasıl parçalar? Nasıl üretileceği buna göre deişir. Hatta tasarımı yaparken parçaların nasıl üretileceğini göz önünde bulundurmak lazım çünkü aynı işi görecek tasarımlar arasında misli misli üretim maliyeti olabilir. Aluminyum boru bükmek-epoxi montaj veya kaynak ile cnc'de aluminyum blok blok işlemek arasında 100 kat maliyet farkı olabilir bir prototip için.

4mm kalınlığındaki aliminyum blok (sac )neyse belirli boyutlarda dik ve açılı kesilecek bazı yerlerlerinde çeşitli çaplarda delikler olcak bükme vesayre yapmadım kendim işleyebileceğimi düşünerek fakat benim elimde metal kesip delebilecek herhangi malzeme yok

aslında kendim de yapabilirm ama işimi zorlaştırmak istemiyorum ev yapımı tabla testere ve drill yapabilirm 775 motorla ama işimi çok uzatır maliyetide artırır

4mm kalınlığındaki aliminyum blok (sac )neyse belirli boyutlarda dik ve açılı kesilecek bazı yerlerlerinde çeşitli çaplarda delikler olcak bükme vesayre yapmadım kendim işleyebileceğimi düşünerek fakat benim elimde metal kesip delebilecek herhangi malzeme yok
Ben yerinde olsam sanayide birkaç tornacıyla görüşürdüm. Tasarımı da yanımda götürürdüm. İlgi göstermeyenler olur ama ilgilenip merak edenler de olabilir, kendisi yapmayacak veya yapamayacak olsa da kime gideceğin konusunda yardımcı olurlar..

Ben yerinde olsam sanayide birkaç tornacıyla görüşürdüm. Tasarımı da yanımda götürürdüm. İlgi göstermeyenler olur ama ilgilenip merak edenler de olabilir, kendisi yapmayacak veya yapamayacak olsa da kime gideceğin konusunda yardımcı olurlar..
bende o sanayii işini hiç bilmediğim için endişeliyim maliyet ne olur yapılır mı ilgi gösteren olurmu yapabilirmi tasarımım çok hasas bir milim kayması hareket mekanizmasını çöp edebilir sanayide okadar hassas makineler varmı bilmiyorum

araç genel olarak bu şekilde fakat eğer bunu metal olarak işlenebilme garantisi alırsam üst kısmlarda da birkaç delik bulunacak bu arkadaş 50cm x 20 cm dikdörtgen boyutunda ve bundan bir tane karşıya bir alt taban bir de üst taban alt tabanda çok küçük bir bükme var

Ekler

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    39.3 KB · Görüntüleme: 59
Lazer kesim ile bu parçayı kestirebilirsin. Ama deliklerin süper hassas olması gerekiyorsa (mesela rulman sıkı bir şekilde geçecekse), o zaman bu işin frezede yapılması lazım ve deliklerin önce küçük olarak delinip sonradan delik büyütme aparatı ile nihai ölçüye getirilmesi lazım.

Lazer kesim ile bu parçayı kestirebilirsin. Ama deliklerin süper hassas olması gerekiyorsa (mesela rulman sıkı bir şekilde geçecekse), o zaman bu işin frezede yapılması lazım ve deliklerin önce küçük olarak delinip sonradan delik büyütme aparatı ile nihai ölçüye getirilmesi lazım.
freze nedir hocam nerede yapılıyor sanayide varmıdır evet farkettiğin gibi 15 e yakın rulman deliği olacak lazer kesim sanayii de olurmu yaparlar mı bir fikriniz varmı umarım üstünden kalkabilirim

birde ben bu tasarımı sanayici abilere nasıl vereceğim kağıt olarak ım isterler bilgisayar üzerinden mi yaparlar hiçbir fikrim yok

Uygun iş kapasitesine sahip bir frezede yapılması lazım. 1 2 A4 kağıdı demişsin, bu ne demek bilmiyorum ama 60 cm boyunda bir iş parçasına delik açmak için aşağıdaki gibi bir freze iş görür. Sanayide bolca freze vardır, ama senin işi hakkıyla yapacak usta bulmak ayrı mesele. Birçok usta bu işe burun kıvırır ve yapmaz. Birçok usta da yapar ama senin istediğin hassasiyette olmaz.

1674732581801.png

timur abi ben sanayiide bir tanıdık bulsam projemi usta kişiye nasıl verebilirim kağıtta mı bilgisayar programında tasarladığım için deliklerin konumlarıda önemli onları nasıl yapabilirim

Paletli arac hassasiyet isteyen bir sey degil. Frezecilere hic bulasma. Dogrudan lazer kesim yaptir.
Laser kesim icin dxf formatinda cizim yapman yeterli.

Tek dikkat etmen gereken cizimi line degil polyline olarak yapman.

Zaten 4mm kalinligindaki malzeme de frezede islenmeye cok uygun degil.

Son düzenleme:
Paletli arac hassasiyet isteyen bir sey degil. Frezecilere hic bulasma. Dogrudan lazer kesim yaptir.
Leser kesim icin dxf formatinda cizim yapman yeterli.

Tek dikkat etmen gereken cizimi line degil polyline olarak yapman.
poly line ney oluyor hocam ben fusion 360 ile çiziyorum da
dxf çıkıyormu programdan

Acad R14 disinda cizim programi bilmiyorum.

Mesela kareyi dort ayri line ile cizdin diyelim. Eger bunlari poly line haline getirmezsen 4 kenar birbirinden bagimsiz olur. Herhangi bir kenari tiklayip suruklemeye calistigin tuttugun kenar kareden kopar.

Eger bunlari birbirine kaynatir polyline haline getirirsen karenin herhangi bir kenarini tikladiginda kareyi yakalarsin. Suruklediginde kare suruklenir.

Kesimciler neden polyline cizim istiyor anlamis degilim. Kullandiklari yazilimlari sanirim oyle istiyor yada beceremiyorlar.

Gecmiste bir lazer kesimciye line cizim goturmustum. Olmaz vs demislerdi konuyu tam hatirlamiyorum ama olacagini gosterdigimde sasirmislardi.

Keske konuyu tam olarak hatirlayabilseydim.

Son düzenleme:
Acad R14 disinda cizim programi bilmiyorum.

Mesela kareyi dort ayri line ile cizdin diyelim. Eger bunlari poly line haline getirmezsen 4 kenar birbirinden bagimsiz olur. Herhangi bir kenari tiklayip suruklemeye calistigin tuttugun kenar kareden kopar.

Eger bunlari birbirine kaynatir polyline haline getirirsen karenin herhangi bir kenarini tikladiginda kareyi yakalarsin.

Kesimciler neden polyline ciziyor anlamis degilim. Kullandiklari yazilimlari sanirim oyle istiyor yada beceremiyorlar.

Gecmiste bir lazer kesimciye line cizim goturmustum. Olmaz vs demislerdi konuyu tam hatirlamiyorum ama olacagini gosterdigimde sasirmislardi.

Keske konuyu tam olarak hatirlayabilseydim.
tamam bahsettiğiniz şeyi biliyorum fusionda da temel kurallardan cisimlerin birbirine olan bağlantıları çoğu zaman line çizgilerine zarar veriyor kaydırıyor vs. ondandır ama dxf nedir bilmiyorum

birde katı model olarak mı yoksa eskiz yetermi sonuçta 2 boyutta kesim olacak

Kati model degil. Yuzey cizeceksin.

DXF ACAD'in evrensellestirdigi bir format. Cizim programlari bu formatta cizim verir. (Vermek zorunda)

Export ya da save secenekleri arasinda dxf uzantisini gormen lazim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back