Hayalet voltaj ve Metal kasa güç kaynağı tamir

Emir oztkn

Aktif Üye
:dusun1::dusun1:
20211217_164520.jpg
20211217_164453.jpg

Alalı 2 gün felan oldu sıfır cihaz. Ama kasasında 103VAC var. Problem nedir nasıl çözebilirim?
Öncesinde 5A'lik cam sigortayla akım testi yaptım. Gerçekten veriyor mu diye. Acaba ondan sonra mı oldu?:dusun1:

Son düzenleme:
Önce bekle bekle başka biri beni onaylasın, sonra dediğimi kontrol et. :katil2:

Faz ile toprak arasında voltaj var mı?
Nötr ile toprak arasında voltaj var mı?

Güç kaynağını topraklamamışsın. Bu durumda SMPS'lerde bu şekilde bir hayalet voltaj oluyor.

SMPS'lerde bu voltaja sebep olan şey, flyback trafosunun primeri ile sekonderi arasına konan özel Y kapasitörler. Bu kapasitörlerin amacı EMC sorunlarının önüne geçmek ve devrede statik elektrik birikiminin engellenmesine yardımcı olmak. İyi bir SMPS'de flyback'in primer ve sekonder sargılarının her iki ucunda da Y kapasitörler vardır, bu nedenle da aşağı yukarı şebeke voltajının yarısı kadar bir hayalet voltaj olur. Bu voltaj bir çarpılma riski değildir. Aşağıda birisi çok daha ayrıntılı olarak anlatmış bu konuyu:

SMPS'lerde bu voltaja sebep olan şey, flyback trafosunun primeri ile sekonderi arasına konan özel Y kapasitörler.
Tamam abi teşekkür ederim. Fakat salak gibi gidip kısa devre ettim ve bilmediğim birseyi yaktım. Devredeki Cam Sigortayı yakmış, değiştim gene yandı. Bir eleman fena patlak verdi. Bulursam değiştirmem gerek. Umarım transformatör değildir.
Ortam güzelmiş bu arada. Hobi atöylesi mi?
Simdilik öyle evet. Teşekkür ederim.
Şebekeyi kontrol et. Orada faz'dan toprağa atlama yapıyor olabilir. Prizdeki nötr ile toprak arasını ölç.
Artık çok geç.:bilmem1: ama o sorun belli oldu. Smpsyi topraklamak lazım mış

Endişelenme bence transformatör değildir, o kadar narin olmaması lazım.

LT8206
STPF10200T
Üstünde yazan
20211217_191330.jpg

Bu sanırım schottky diyot ve ben bunu kısa devre ettim ondan sonra bozuldu zaten. Şimdi söktüm ve bozuk olduğundan emin oldum çünkü kısa devre testinde katot bacağı sabitken diğer bacaklar arasında bir değer olması lazım ama yoktu.

-Sigorta zaten dediğim değiştim gene patladı.

-Elemanlarda gözle görülür bir problem yok.

-Dirençler ölçümlere göre sağlam.

-Diyotları test ettim sıkıntı yoktu.

Oyle temiz duruyorki hangi birini ölçeceğini bilmiyor insan.
20211217_191423.jpg
20211217_191438.jpg
20211217_192415.jpg

Son düzenleme:
14843 eklentisine bak

Bu sanırım schottky diyot ve ben bunu kısa devre ettim ondan sonra bozuldu zaten. Şimdi soktum ve bozuk olduğundan emin oldum çünkü kısa devre testinde karot bacağı sabitken diğer bacaklar arasında bir değer olması lazım ama yoktu.
Sigorta zaten dediğim değiştim gene patladı.
Elemanlarda gözle görülür bir problem yok.
Dirençler ölümlere göre sağlam.
Diyotları test ettim sıkıntı yoktu.
Oyle temiz duruyorki hangi birini ölçeceğini bilmiyor insan.
14845 eklentisine bak14844 eklentisine bak14847 eklentisine bak

Varistör koymamışlar. Bir tane NTC var sadece. Diyot pahalı değilse 2 tane al. Başka yerde de sorun varsa bir daha patlayabilir.

Varistör koymamışlar. Bir tane NTC var sadece. Diyot pahalı değilse 2 tane al. Başka yerde de sorun varsa bir daha patlayabilir.
O diyotun aynısı internette yok. Alternatif olarak birşeyler bakıcam.
allahımm datasheet bile yok o diyotun.

birtek bunu buldum

Son düzenleme:
Çinli 10 cent tasarruf etmek adına kısa devre koruması koymamış demekki ...

Şunu buldum alternatif olarak bu uyumlu olurmu üstte verdiğim bilgilere göre.

Son düzenleme:
Şotki diyot o kadar kritik değil. Aşağıdaki iş görür. Önemli olan ters voltajı uygun olacak, akım değeri uygun olacak, iki diyot olacak ve ortak katot olacak.

Şotki diyot o kadar kritik değil. Aşağıdaki iş görür. Önemli olan ters voltajı uygun olacak, akım değeri uygun olacak, iki diyot olacak ve ortak katot olacak.
Bunda istediğim özelliklerin hepsi mevcut. Okadar kritik değilse şunu hızlısından alayım ve deneyeyim.
ortak katot ve 2 diyot.
MBR20100CT-pinout.png

Uygundır. 10 A lik olanını bulursan daha ucuza o da uygundur.

test .jpg

O işaretlediğim transistörlerde arızalı galiba. çünkü devre üstünde kısa devre vardı bende söktüm ve ayrıyeten ölçtüm, diyot kademesinde. Ve tüm bacaklarda kısa devre vardı. Bacakların hiçbirinde herhangi bir değer gözükmüyordu.
üstünde bu yazıyor: e13007f2
NPN bir transistör.
Bunların ikisinide değiştirmek gerekecek.

Onlar puş pul MOSFET tir. Orada NPN transistörün işi yok.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,820
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back