Mikrofon amplifikatör devresi - hatalı üretim

George

Yeni Üye
Merhaba bir mikrofon amplifikatör devresi bulunmakta ve bağlantılarını yaptığımızda mikrofondan çok az ses gelmektedir bunun tadilatinda bize yardımcı olabilecek kimse varmıdır ?

289223DF-8B63-40B8-A6A4-0EBA541151DE.jpeg

Last edited by a moderator:
Merhaba bir mikrofon amplifikatör devresi bulunmakta ve bağlantılarını yaptığımızda mikrofondan çok az ses gelmektedir bunun tadilatinda bize yardımcı olabilecek kimse varmıdır ?
Şeması var mı?

Daha yakından, önden arkadan resmini çeker misiniz?

Bu modül, 8 volt ile çalışan 2 transistörlü bir mikrofon preanfisi.Çıkışının hoparlöre değil, bir amplifikatör girişine bağlanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çıkış gücü ve omajı hoparlör için uygun değildir.
Mikrofon önyükseltici için preamplifilatör amaçlı üretilmiş.

Resimlerden görebildiğim kadarıyla devreyi simulatörde çizdim. Transistörün ne olduğu belli değil, ben yüksek kazançlı BC547C kullandım. Kapasitörlerin de ne olduğu belli değil, ama bunlar kuplaj kapasitörü, o yüzden 1 µF kullandım. Dirençlerin değerleri belli. Bu şekilde simulasyon yapınca, bu devrenin yükseltme değil zayıflatma yaptığını görüyoruz :p

1599772495340.png

Sonra devreyi inceleyince, ikinci transistör emiterindeki direncin değerinin abzürt olduğunu anlıyoruz. O direncin değerini 1.1 MΩ yerine, daha makul olan 1.2 kΩ ile değiştirince belli bir kazanç elde ediyoruz. Yani devredeki hata, üzerinde 115 yazan direncin yanlış olması. Onu 1.2 kΩ ile değiştirmeyi dene.

1599772702590.png

Bu şekilde düzeltilmiş devrenin 20 Hz - 20 kHz aralığında AC analizini yaparsak, 1 kHz civarında 37 dB kazancının olduğunu, 20 kHz e doğru giderken kazancın 42 dB lere çıktığını görüyoruz. Ama düşük frekanslarda kazanç hızla azalıyor. Ayrıca faz tepkisine bakarsan da çalışma frekans aralığında çok büyük faz kayması var.

Yani bu preamp'tan düşük frekansları iyi yansıtmasını beklemeyeceksin. Ayrıca faz kayması da bir distorsiyona sebep olacaktır. Ama zaten bu preamp'ın da amacı iyi kalite elde etmek değil, sesi anlaşılırlığı bozulmadan yükseltmek olsa gerek :) Örneğin mezarlıkta cenazeye son görevini yapan imamın arka plan gürültüsü, distorsiyon gibi bir derdi yoktur :katil2:

1599772819020.png

Simulasyon dosyasını ekleyeyim testleri tekrar etmek isteyen olursa.

Ekler

• preamp_simple.cir
    25.4 KB · Görüntüleme: 138
Bu şekilde düzeltilmiş devrenin 20 Hz - 20 kHz aralığında AC analizini yaparsak, 1 kHz civarında 37 dB kazancının olduğunu, 20 kHz e doğru giderken kazancın 42 dB lere çıktığını görüyoruz. Ama düşük frekanslarda kazanç hızla azalıyor. Ayrıca faz tepkisine bakarsan da çalışma frekans aralığında çok büyük faz kayması var.

Yani bu preamp'tan düşük frekansları iyi yansıtmasını beklemeyeceksin. Ayrıca faz kayması da bir distorsiyona sebep olacaktır. Ama zaten bu preamp'ın da amacı iyi kalite elde etmek değil, sesi anlaşılırlığı bozulmadan yükseltmek olsa gerek :) Örneğin mezarlıkta cenazeye son görevini yapan imamın arka plan gürültüsü, distorsiyon gibi bir derdi yoktur :katil2:

5343 eklentisine bak
Bana numaranızı yazabilirmisiniz

merhaba,
amatör olarak ses kayıt işleri ile uğraşıyorum eğer elinizde ses kartı, mixer, phantom power (+48v ) ile çalışan ekipmanlar var ise kullanabileceğiniz farklı preamp deniyerek yapmış olduğum ve şuan kullandığım elektret kondenser mikrofon şemasını paylaşıyorum işinize yarar ise kullanın.
Adsız.png

merhaba,
amatör olarak ses kayıt işleri ile uğraşıyorum eğer elinizde ses kartı, mixer, phantom power (+48v ) ile çalışan ekipmanlar var ise kullanabileceğiniz farklı preamp deniyerek yapmış olduğum ve şuan kullandığım elektret kondenser mikrofon şemasını paylaşıyorum işinize yarar ise kullanın.14880 eklentisine bak
Ne kadar verimli çalışıyor bu devre?
Ben zamanında çok uğraştım, çok spesifik devreler ile boğuştum ve hiç birinde başarılı olamadım. Yani böyle 4-5 eleman ile dip ses olmayan, cızırdamayan bir devre çıkıyor ise çok iyi.

Ne kadar verimli çalışıyor bu devre?
Ben zamanında çok uğraştım, çok spesifik devreler ile boğuştum ve hiç birinde başarılı olamadım. Yani böyle 4-5 eleman ile dip ses olmayan, cızırdamayan bir devre çıkıyor ise çok iyi.
ilk yaptığımda dipses vardı fakat dipses sorununu eksi kutbuna 330r direnç bağlayarak giderdim şuanda kullanmış olduğum bm800 mikrofonla kıyasladım arada ciddi fark var bm 800 bunun yanında sönük kaldı. eğer elinizde breadboard varsa denemenizi isterim merak ediyorum benim sistemdemi sadece böyle yoksa memnun kalınacak birşey mi

ilk yaptığımda dipses vardı fakat dipses sorununu eksi kutbuna 330r direnç bağlayarak giderdim şuanda kullanmış olduğum bm800 mikrofonla kıyasladım arada ciddi fark var bm 800 bunun yanında sönük kaldı.
Bir tane kayıt örneği gönderebilir misin?
Bir de 48v ile çalışıyor mu? Test ettin mi?

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back