Mikrofon sinyal seviyeleri

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Aşağıdaki resimdeki okunan değerleri, line çıkışına bağlanmış bir osiloskop veya voltmetre ile aynen ölçebiliyorsanız, kalibrasyon yapılmış demektir.
RTA'LAR.png

Hala benim kalibrasyon yapmadığımı veya yapamadığımı iddia etseniz de gerçekleri değiştiremezsiniz.
Ben artık tartışmalardan çekiliyorum.
Sadece bilimsel ispat sunulabilen tartışmalara katılacağım.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Gudurttunuz beni, şu Adobe Audition'u kurup bakacağım. Alternatifleri olduğu halde, Audition çok yakışıklı olduğu için bir türlü bırakamıyorsun herhalde Gökhan :mad: Ben kalibrasyon vardır diye düşünüyorum. Eğer yoksa, en azından onu büyük bir keyifle bu forumda ifşa edeceğim :katil2:
Biraz önce Adobe Audition deneme sürümünü kurdum. 7 gün deneme verdi bana, ama bakacağıma baktım ve yarım saat sonra uninstall ettim :D İşin özü, Adobe Audition TAMAMEN dijital ses örnekleri ile çalışıyor. Ses kartının girişinde, çıkışında kaç volt var umurunda değil. Adobe Audition için referans seviyesi 0 dBFS (yani ADC/DAC'ın sınır değeri). Bütün level'lar buna göre kazanç/kayıp olarak belirtiliyor ve dB olarak ifade ediliyor.

Aşağıda bu konu ile ilgili Adobe'nin kendisinin yazdığı bir makale var.

İlgili kısımın özeti şu:

Ses çok düşükse volümü biraz artırın. Ses çok yüksekse ve bozulma yapıyorsa da volümü azaltın. En iyi sonuç için mümkün olan en yüksek volümü seçin.

Adobe Audition Ses kartının kayıt seviyesini doğrudan kontrol etmez. Ses kartınız profesyonelse onun bağlı olduğu mikserden sesi ayarlayıverin. Ses kartınız standart ise Windows'un sağladığı mikseri kullanın.

Evet, işte Adobe Auditon bu. Kart giriş ve çıkış voltajları sizin için önemliyse, bu konuda Adobe Audition size zerre kadar bir destek sağlamıyor.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Adobe yazılımı bir ölçü aleti değildir.
Bu program audio post production ve bazı uygulamalar içerir.
Noise reduction, phase shifting, mixing, filters, EQ, MULTI-CH yaratma ve daha birçok uygulama.
Adobe içerisindeki PPM, spectrum analizer veya vector scope gibi uygulamalar uluslararası standartlara uyumlu olarak kalibre edilmiştir. Bu standartlar AES ve EBU kuruluşlarında belirtilmiş ve onaylanmıştır.
Bu kalibrasyon hiçbir ses kartına özel değildir.
Bazı ses kartları 1Vp seviyesinde clipping yaparken bazı ses kartları 10V gibi çıkış seviyesinde bile clipping yapmayabilir.
Bu clipping olayının herhangi bir uygulama ile ölçülüp belirlenebilmesi mümkün değildir.
Clipping olayın gerçek anlamda osiloskoplar ve real time distorsiyon metrelerce görebiliriz.
Audio girişten 1V veya 10V vererek PC içerisinde oluşabilecek kırpılmaların ölçülebilmesini ise hayal edemiyorum.
ADC girişinde veya digital devrelerde bir clip oluşacaksa bunun belirlenebilmesi gerekmektedir.