taydin

Timur Aydın
Staff member
Preamp tasarımı yaparken hangi seviyede sinyaller ile başetmemiz gerektiğini görmek için elimde bulunan çeşitli mikrofonlar için sinyal seviye ölçümü yapacağım. Ölçümün tekrarlanabilir olması için şöyle bir yöntem izleyeceğim:

Android cep telefonumdaki sinyal jeneratör ile 1 kHz sinüs ton üretip mikrofonu da telefon hoparlörüne belli bir mesafede yerleştireceğim. Sonra da mikrofonun çıkış sinyal seviyesini AP525 ile ölçeceğim. AP525 giriş empedansı 200 kΩ o yüzden her türlü mikrofon ile, neredeyse hiç yükleme yapmadan çalışması lazım.

Deneyeceğimiz mikrofon türleri:

1) Dinamik mikrofon

2) Yaka mikrofonu (Lavalier)

3) Kablosuz mikrofon

4) Electret kondenser mikrofon

5) Gerçek kondenser mikrofon

6) Telli çalgılara takılan piezo veya manyetik (manyetikler eskiden vardı, belki de artık kalkmıştır. Zaten elimde ikisi de yok, burada bir müzik evinden almam lazım).

Piezo elektronikçilerde bol bol var. Manyetik ile ben daha yeni tanıştım. Nereye kalkıyor :D
Aşağıdaki resimde bağlama için eşik altı manyetik bulunuyor. Yaklaşık 1 yıldır kovalasam da paraya kıyıp almadım henüz.
manyetik.jpeg

Benim önceki bağlamalarımdan birinde manyetik takılıydı. O zamanlar piezo var mıydı bilmiyorum. Fiyatlarına göre bakacağım artık. Çok pahalı değilse ikisini de alacağım.

Benim önceki bağlamalarımdan birinde manyetik takılıydı. O zamanlar piezo var mıydı bilmiyorum. Fiyatlarına göre bakacağım artık. Çok pahalı değilse ikisini de alacağım.
Piezolar ucuz. 1-2tl. Manyetikler 10tl den başlayıp iki tane enstrüman alacak kadar fiyatlara çıkıyor. Benim bağlama için kovaladığım artec marka manyetik var. Piyasa da 70tl civarı.

Piezolar ucuz. 1-2tl. Manyetikler 10tl den başlayıp iki tane enstrüman alacak kadar fiyatlara çıkıyor. Benim bağlama için kovaladığım artec marka manyetik var. Piyasa da 70tl civarı.

Peki nedir artısı eksisi? Manyetik ile bağlama sesi daha mı iyi alınıyor?

Peki nedir artısı eksisi? Manyetik ile bağlama sesi daha mı iyi alınıyor?
Bilmiyorum ki. Hiç deneme fırsatım olmadı. Ama piezolar terk edilip manyetiğe geçildiğine göre vardır bir sebebi.

Benim tahminim düşük frekans tepkisi. Muhtemelen piezolar düşük frekansları iyi alamıyordur. Gelince frekans tepkisini çıkarırız ikisinin de.

Face de hem bağlama grubuna hemde elektronikçiler gurubuna sordum. Bakalım kimlerden ne cevaplar alıcaz :)

Profil resminden gitar-bağlama yapımcı-tamircisi olduğunu düşündüğüm bir kişi şu yorumu yapmış;

Screenshot_20200209-231912.png

Hmm demek enstrümanlara temas ile çalışan mikrofonların da her türlüsü var :) Neyse biz sadece piezo ve manyetik ile sınırlı kalalım.

Yalnız bu frekans tepkisi ölçme işi de kolay bir iş olmayacak. Benim elimdeki en hassas mikrofonun frekans tepkisi şöyle:

1581282020003.png

Yani +4 dB ila -2.8 dB gibi bir oynama var 20 Hz - 20 kHz arasında.

Tam lineer olan bir mikrofon lazım. Baktım benim audio analyzerin üreticisi Audio Precision'da var mı diye, var. ±1 dB sapma ile çalışan mikrofonlar var, ama 1000$ gibi. Onun dışında Behringer'in ECM8000'i var, -0.5 dB den +2.8 dB ye değişen bir hatası var. Fiyat 350 ₺ civarı.

Ama muhtemelen benim yukarıdaki mikrofona göre bir EQ datası çıkarıp bu sapmaları dengelemeye çalışabilirim. Tabi buradaki varsayım, her mikrofonun tam olarak bu eğriye sahip olduğu.

Gruptan bir arkadaşın yorumu daha;
Bugün hala gitar ve sazlarda her ikisi de kullanılıyor biri öpücük mikrofon olarak geçiyor diğeri eşik altı. Öpücük göğüse yapıştırıldigi için parmakların göğüse değme sesini de alıyor. Ayrıca kendine yakın tel grubunun sesini biraz daha fazla baskın veriyor bu yuzden tum telleri kapsayacak sekikde ince pieozolar yretildi Eşik altı daha gelişmiş bir versiyon denebilir. Preamp devresi olmadan çalışmaz. Enstrüman amfillerine direk bağlayıca çalışıyor ama çok kaliteli olduğunu söyleyemem equleyzer ile daha iyi ses alınıyor

Bugün gittim bağlamacıya sordum. Adam da bana "haaa sen öpücük istiyorsun" dedi. Tövbe yarabbim. :katil1:

Bir tane piezo bir tane de vantuzlu tutan bir mikrofon aldım. Manyetik yoktu bunda. Onu da bir yerden bulmak lazım.

Bugün gittim bağlamacıya sordum. Adam da bana "haaa sen öpücük istiyorsun" dedi. Tövbe yarabbim. :katil1:

Bir tane piezo bir tane de vantuzlu tutan bir mikrofon aldım. Manyetik yoktu bunda. Onu da bir yerden bulmak lazım.
Abi vantuzlu dediği öpücük. Almışsın işte öpücüğü :katil1: ama öpücüğün içindeki de piezo. Fark yok yani. Biri çıplak diğerini plastik kaba koyup vantuz takmışlar o kadar :D

Abi vantuzlu dediği öpücük. Almışsın işte öpücüğü :katil1: ama öpücüğün içindeki de piezo. Fark yok yani. Biri çıplak diğerini plastik kaba koyup vantuz takmışlar o kadar :D

Hmm o zaman çıplak olanı boşuna aldım :)

Hmm o zaman çıplak olanı boşuna aldım :)
Abi sen zaten yanlış yere gitmişsin başta. O öpücük dediğini ben 5 yıl önce 15tl ye almıştım. Halbuki elektronikçiye gitsem 1-2tl :D
Bir şey lazımsa o işin mağazasından almayacaksın başka yerden temin edeceksin. :D

Abi sen zaten yanlış yere gitmişsin başta. O öpücük dediğini ben 5 yıl önce 15tl ye almıştım. Halbuki elektronikçiye gitsem 1-2tl :D
Bir şey lazımsa o işin mağazasından almayacaksın başka yerden temin edeceksin. :D

Hay allah, o zaman hakkaten herif beni öpmüş :mad: Neyse daha beteri de olabilirdi :katil2:

Hay allah, o zaman hakkaten herif beni öpmüş :mad: Neyse daha beteri de olabilirdi :katil2:

Online bir yerlerden bakıp almak lazım böyle şeyleri zaten. Yoksa her köşebaşında bir üçkağıtçı duruyor.

Face'de sordum bakalım iyi bir manyetik önerisi. Dandik birşey alıp sonra saç baş yolmayalım :cheeky4:

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back