Minyatür tozsuz kabin yapımı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Toza duyarlı ekipmanların tamir ve bakımı için minyatür bir tozsuz kabin yapmak istiyorum. Genel anlamda yapı şu şekilde:

1612265726591.png

Çalışma mantığı da şu: Tepede bir HEPA filtre olacak ve altında da iki tane 120 mm lik fan. Bu fanlar dışarıdan içeriye hava çekecek, çekilen hava HEPA filtrede filtrelenecek ve kabinin içini dolduracak. İçerideki tozlu hava da ön taraftan uzaklaştırılmış olacak.

Bu şekilde mesela ben elimdeki optik mikroskobun içini açacağım, prizmaları ve mercekleri temizleyeceğim ve tozsuz ortamda tekrar herşeyi kapatacağım. Şimdi asıl sorun, uygun HEPA filtreyi uygun ölçüde nerede bulabilirim? Google'da aratınca hep hazır ürünlerin yedek filtreleri çıkıyor. Bana jenerik bir HEPA filtre lazım.

Bunlar laminar flow cabinet olarak geçiyor. Adının bu olma sebebi havanın türbülans oluşturmadan, laminar akışla dışarı çıkması. Ancak o tepedeki açıklıktan havayı verirseniz köşelerde türbülansa girer. Arka yüzeyin tamamının filtre olması lazım.

Bunlar laminar flow cabinet olarak geçiyor. Adının bu olma sebebi havanın türbülans oluşturmadan, laminar akışla dışarı çıkması. Ancak o tepedeki açıklıktan havayı verirseniz köşelerde türbülansa girer. Arka yüzeyin tamamının filtre olması lazım.

Hmm o zaman önce uygun boyutta HEPA bulup kabini ona göre yapmak lazım ...

Fanların statiginin yuksek olmasi lazim. Hepa filtrelerin gözenekleri cok dusuk oldugu icin hava geçişine oluşturduğu direnci yuksektir. Bu direnci yenecek yuksek statikli fan kullanilmali.

Kolay gelsin.

Hmm o zaman önce uygun boyutta HEPA bulup kabini ona göre yapmak lazım ...
Ben de aynısını yazacaktım. Şöyle 16x18cm bir filtre var mesela. Küçük gelirse iki tane alıp birleştirebilirsin. Kabini de ona göre yaptın mı tamamdır.
Her seferinde söylemek istemiyorum ama ne görsem pahalı geliyor bana. Bu da pahalı yav. Hatta omega abinin freze konusunda ki linke tıkladım. Uçlarda pahalı. Alt tarafı 5-10cm çelik parça. Elle de yapılmıyor ki işçiliği zor diyeyim. Makine 5dk da bin tane çıkarıyordur bundan.

@taydin, özellikle prizma ve mercek temizliğinde yardımcı olabileceğini düşündüğüm şöyle bir ürün gördüm. Telefoncular kullanıyor sanırım.

Bunlar sanırım sadece tozu gösteriyor, tozu uzaklaştırma konusunda bir faydası yok diye anlıyorum ben. Yoksa bir şekilde statik elektrikle tozu kendine mi çekiyor?

Tozu üfleyerek uzaklaştıran bir de şöyle bir alet var. Ama bunun etrafı açık. Performansı ne derece iyi olur optik tamiratında emin değilım. Belki buna bir kabin yapılabilir.

1612282084013.png

Hdd icin tamam ama mikroskop icin cok gerekli degil bence. Ben sokup takiyorum sorun cikmiyor.

Sadece mikroskop için değil. SLR kamera ve lensler var onun içini temizleyeceğim. Aynı şekilde cep telefonuna film kaplama için de lazım oluyor. Bazı hassas optik cihazlarda da gene temiz ortamda müdahale etmek gerekiyor.

Bunlar sanırım sadece tozu gösteriyor, tozu uzaklaştırma konusunda bir faydası yok diye anlıyorum ben. Yoksa bir şekilde statik elektrikle tozu kendine mi çekiyor?
Sadece tozu gösteriyor.
Tozu üfleyerek uzaklaştıran bir de şöyle bir alet var. Ama bunun etrafı açık. Performansı ne derece iyi olur optik tamiratında emin değilım. Belki buna bir kabin yapılabilir.
buradan gözüktüğü kadarıyla havayı hepa(?) filtreden çekip önden üflüyor. Ama yine de kapalı kabin kullanmak lazım gibi.

buradan gözüktüğü kadarıyla havayı hepa(?) filtreden çekip önden üflüyor. Ama yine de kapalı kabin kullanmak lazım gibi.

Evet ama hiçbir açıklama da yok. Belki bu da gene sadece UVA ile tozu görünür hale getiriyordur, tam emin olamadım.

SLR makine için bir arkadaşım banyoyu kullanıyordu. Mantık şu ortamı nemlendiriyor bir süre sonra nem dibe çökerken tozu da aşağıya çekiyor. Yerler ıslak iken değişim yapıyordu. Bu 20 yıl öncesinden kalma bir sohbetten hatırladığım. O zamanlar bu işler için cihaz filan yoktu.

Ölçülerinizi bilmiyorum birkaç yerli üreticiyi ekledim;

komple hazır olarak yapıyoruz. ffu ismi altında geçiyor. Fan Filter Unit olarak araştırabilirsiniz

Firma linki olarak paylaşmanızda bir sakınca yok Ömer bey. Hatta kullanıcı nick'inizi de firma adını içerecek şekilde değiştirebilirsiniz. Firmaların ürünleri ile ilgili bilgilendirici paylaşımlar yapmaları üyelerin yararınadır. Sloganlarla dolu, "ama durun, bitmedi, bir alana ikinci bedava !!! Kapatıyoruz! İndirim!!!" gibi reklam konuları bunun dışında tabiki.

Ertek filtre diye bir firma buldum. Bunlardan bir tane panel filtre alacağım, ölçü 287x592x48. Bir tane de HEPA filtre alacağım, ölçü 305X610X78. En üstte panel filtre olacak, ortada belli sayıda fan olacak, en altta da HEPA filtre olarak. Böylece fanlar, HEPA filtreye hava üfleyecek ve altından tozsuz hava çıkacak. Polikarbon veya akrilikten akvaryum gibi bir muhafaza da yaparsam bu iş tamam.

1638272267640.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back