MOC3021 ile dimmer devresi

Ahmet

S38>S85
@taydin ve @Gokrtl abi Gökhan abinin kullandığı moc driver'a bakıyorum şimdi.

moc.png

Zero cross diyor ben bunla dimmer yapmaya çalıştığımda benim girişine dimmlemesi için yaptığım pwm sinyalini görmezden gelip kendi 0 geçiş dedektörüne göre açma kapama yapacak değil mi?

Ben eskiden yaptığım gibi moc3073 ve benzerleri ile mi yapmalıyım dimmeri.

Zero cross diyor ben bunla dimmer yapmaya çalıştığımda benim girişine dimmlemesi için yaptığım pwm sinyalini görmezden gelip kendi 0 geçiş dedektörüne göre açma kapama yapacak değil mi?

Zero cross ile faz dilimlemesi yapamazsın, sadece ON/OFF yaparsın.

Zero cross ile faz dilimlemesi yapamazsın, sadece ON/OFF yaparsın.
Bunu bir konuda detaylı işleyeceğim abi ben daha önce 2000wat bir lambayı moc3073/3021+bta41 kullanarak parlaklık ayarı yapmıştım.

Fakat öğretmenimiz trafo deneyinde moc3041 kullanarak gerilim ayarlamıştı 3041 0 geçiş dedektörü bulunan bir moc entegresi nasıl yaptığını anlamadım

Faz dilimlemesi ile parlaklık ayarı yapamazsın. ama belli süre ON yapıp belli süre OFF yaparak parlaklık ayarı yapılabilir. Mesela 20 ms on 40 ms off. Bunlar 50 Hz de sıfır geçişlerinin katlarıdır.

Faz dilimlemesi ile parlaklık ayarı yapamazsın. ama belli süre ON yapıp belli süre OFF yaparak parlaklık ayarı yapılabilir. Mesela 20 ms on 40 ms off. Bunlar 50 Hz de sıfır geçişlerinin katlarıdır.
interupt ile zero cross okuyordum.
zero cross kestiğinde 0-50 aralığında ayarlanan mikrosaniye cinsinden delay ile moc driveri sürüyordum gözü rahatsız etmeyen yumuşaklıkda ayar yapabiliyordum bu şekilde

interupt ile zero cross okuyordum.
zero cross kestiğinde 0-50 aralığında ayarlanan mikrosaniye cinsinden delay ile moc driveri sürüyordum gözü rahatsız etmeyen yumuşaklıkda ayar yapabiliyordum bu şekilde

Orada başka bir delay olması lazım. 50 mikrosaniye, 50 Hz sinüsün 400 de biri. Sen sıfır geçişinden sonra ister 1 μs bekle istersen 50 μs bekle, optokuplör bir sonraki sıfır geçişinde ON olacaktır.

Orada başka bir delay olması lazım. 50 mikrosaniye, 50 Hz sinüsün 400 de biri. Sen sıfır geçişinden sonra ister 1 μs bekle istersen 50 μs bekle, optokuplör bir sonraki sıfır geçişinde ON olacaktır.
sabah bilgisayarı açınca programı atayım abi

Devreyi de at da anlayalım olan biteni.
devre kısmı standart ama onuda atarım.

moc3021e 330r üstünden çıkıyoruz.

220v tarafında faz ve nötre 47k direnç bağlayıp köprü diyota gidiyoruz köprü diyotun çıkanları pc817 led tarafına girip transistör tarafına pullup yapıyoruz gnd anahtarlıyor pc817 buda zero cross tarafımız.

ayarı buton kullanarak yapıyoruz 2 buton var ama triyak çıkış yaparken kesinlikle ayar yaptırmıyorum daha önce bunu denediğimdre bta16 sırtı ile siyah kısmı birbirinden ayrılmıştı paylaşmıştı triyak.

Mesajları yeni bir konuya taşıdım. Buradan devam edelim.

@Gokrtl abide benim gözümde son yılların en büyük dolandırıcılığı olan SSR var gökhan abi müsait bir zamanında Ssr girişine pwm uygulayıp çıkışına da flamanlu bir ampulü bağlayıp bize deney sonuçlarını paylaşabilir mi?

Ben daha önce uzun uğraşlar ile 40 amper diye satılan bir ssrnin içini açmıştım beyaz renkli olan marka vermeyelim 40 amper diye aldığım ssr 2 amper yükte 1 hafta çalışıınca bozulmuş içini açınca berbat bir işcilik bol bol termal macun ile yapılmış bütün yükün üstünde st elektroniğin logosu bulunan bta16dan geçtiğini gördüm

Hatta bu konuyu açmaç haline getirebilirim.
Hem zero cross hem random ph çalışan bir ssr tasarımı yapabiliriz bu konuda.
Hazır SSR ler içinde dedektör barındığı için büyük ihtimal dimmer olarak kullanamayız

Flamanlı bir ampulün parlaklık ayarını yaparsın SSR ile ve zero cross OPTO ile. Dediğim gibi 20 ms ON ve 20, 40, 60, 80 ms OFF yapsan, 4 tane parlaklık kademesi elde edersin. Isı rezistansı için çok daha uzun OFF süreleri kullanabilirsin.

@Ahmet: Geçen yıl terastaki UFOlar için ESP8266 ile kontrol edilen benzer bir akıllı dimmer devresi yapmıştım. Aşağıda osiloskop fotoğraflarını görebilirsiniz. Anladığım kadarıyla, PC817 ile zero cross yakalayıp, MOC3021 ile triyakı sürüyorsun. Zero cross gelince triyakı kapatıp 0-10 ms aralığnda bir bekleme süresinden sonra triyakı tekrar tetikliyorsun. Bir sonraki zero cross gelene kadar triyak iletimde oluyor. Bu yönteme Leading Edge Dimming deniyor.

Sonuç olarak faz üzerinde aşağıdaki gibi bir dimleme gerçekleşiyor. (mavi olan çıkış, sarı olan zero cross kesmesi). Bekleme süresi ile çıkış güç yüzdesi (%0-%100) ilişkisini de integral ile hesaplanıyor.

@taydin: Üstat sanırım mikro saniye sözü de şuradan kaynaklanıyor :
Galiba 1-50 olan süre değil, parlaklık seviyesi. 10 ms yarım sinüsü eşit olmayan 50 dilimde ayarlamak gerekince mecburen delayMicroseconds() fonksiyonunu kullanmışlardır. Oradan mikro saniye olarak kalmıştır akılda.

dimmer_%50.jpeg

%50 güç

dimmer_%65.jpeg

%65 güç

dimmer_%15.jpeg

%15 güç

Bu yöntem UFO gibi resistif yüklerde gayet güzel çalışıyor. Ancak kapasitif, indüktif yükler için çok tavsiye edilmiyor.

Son düzenleme:
@Ahmet: Geçen yıl terastaki UFOlar için ESP8266 ile kontrol edilen benzer bir akıllı dimmer devresi yapmıştım. Aşağıda osiloskop fotoğraflarını görebilirsiniz. Anladığım kadarıyla, PC817 ile zero cross yakalayıp, MOC3021 ile triyakı sürüyorsun. Zero cross gelince triyakı kapatıp 0-10 ms aralığnda bir bekleme süresinden sonra triyakı tekrar tetikliyorsun. Bir sonraki zero cross gelene kadar triyak iletimde oluyor. Bu yönteme Leading Edge Dimming deniyor.

Sonuç olarak faz üzerinde aşağıdaki gibi bir dimleme gerçekleşiyor. (mavi olan çıkış, sarı olan zero cross kesmesi). Bekleme süresi ile çıkış güç yüzdesi (%0-%100) ilişkisini de integral ile hesaplanıyor.

@taydin: Üstat sanırım mikro saniye söğü de şuradan kaynaklanıyor :
Galiba 1-50 olan süre değil, parlaklık seviyesi. 10 ms yarım sünüsü eşit olmayan 50 dilimde ayarlamak gerekince mecburen delayMicroseconds() fonksiyonunu kullanmışlardır. Oradan mikro saniye olarak kalmıştır akılda.

17611 eklentisine bak
%50 güç

17612 eklentisine bak
%65 güç

17613 eklentisine bak
%15 güç
Abi teşekkür ederin yine güzel anlatımın için :) şuan açtım bilgisayarı birazdan paylaşıyorum burada şema ve programı.

Kod:
#define out   4

#define arttir 6

#define eksilt 7

#define ackapa 8

int sifir = 0;

int dim = 0;

void setup() {
   pinMode(out, OUTPUT);
   digitalWrite(out, LOW);

pinMode(arttir, INPUT);//arttırma butonu
  pinMode(eksilt, INPUT);//eksiltme butonu
  pinMode(ackapa, INPUT);//açma kapama anahtarı

attachInterrupt(0, gecis, FALLING); //DÜŞEN KENAR TETİKLEME 1'DEN 0A GEÇİŞ
}   

void gecis() {
 sifir = 1;
}

void loop() {

if(sifir == 1 && digitalRead(ackapa) == LOW) {

delayMicroseconds(dim);

digitalWrite(out, HIGH);

delayMicroseconds(200);

digitalWrite(out, LOW);
      }
   sifir = 0;

if(digitalRead(arttir == LOW && digitalRead(ackapa) == HIGH)){
    dim = dim + 20;
   }

if(digitalRead(eksilt == LOW && digitalRead(ackapa) == HIGH)){
    dim = dim - 20;
   }

if(dim < 20 && digitalRead(ackapa) == HIGH){
    dim = 0;
    }

if(dim >= 500){
      dim = 500;
    }

}

Proje üstünden uzun zaman geçtiği için biraz unutmuşum sayımız 50 değil 500müş birde sabit delayım varmış.

her butona bastığında 20mikro ekliyor çıkarıyormuşum şemada burada
sch.png

Diğer konudaki mevzu, sıfır geçişlere bakarak çalışan bir optokuplör kullanarak dimming yapmak idi. Ben de MOC3021 in de sıfır geçişlerine bakan bir opto olduğunu varsaydım. Şimdi bakınca bunun sıfır geçişlere bakmadığını görüyorum, böyle olunca da bununla faz dilimleme yapılabilir tabiki. Ama sıfır geçişlere bakan bir optokuplör ile faz dilimleme mümkün değil.

Diğer konudaki mevzu, sıfır geçişlere bakarak çalışan bir optokuplör kullanarak dimming yapmak idi. Ben de MOC3021 in de sıfır geçişlerine bakan bir opto olduğunu varsaydım. Şimdi bakınca bunun sıfır geçişlere bakmadığını görüyorum, böyle olunca da bununla faz dilimleme yapılabilir tabiki. Ama sıfır geçişlere bakan bir optokuplör ile faz dilimleme mümkün değil.
Abi bu şemada merak ettiğim bir konu var.

Biz bu devrenin tasarımını okulda öğretmenimiz ve 3 arkadaşımla yaptık.
2000Wat gücünde AC/220v lambanın parlaklığını kontrol ettik.

Öğretmenimiz Köprü diyottan çıkan GND ile Kontrol devresinin GND'sini birleştirmeyin eğer diyot bouzulur kısa devre olursa kontrol devreniz'de patlar demişti.

Bunu anlamamıştım nasıl patlıyor.

GND-AC ile GND yi birleştirmek tek başına birşeyleri patlatmaz. Ama bunu yaptıktan sonra osiloskop ile devrede ölçümler yapmaya başlarsan birşeyler patlayabilir. Mesela osiloskopun GND krokodilini devrenin GND sine bağladın (aklına da hiçbirşey gelmedi), ama GND de ŞEBEKE FAZI var (bunun olma ihtimali %50). Bu durumda FAZI toprağa bağlamış olursun ve sigorta atana kadar geçen 20 ms gibi bir sürede neler olacağını bilemezsin. Birşeylerin patlayacağı kesin ama.

Veya "hmm şu mikroişlemci çıkışında kaç volt var?" deyip multimetrenin siyah probunu GND ye değdiriyorsun ve o sırada da GND ye kendin dokunuyorsun ve çarpılıyorsun :katil2:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back