Mosfet neden pwm ile sürülür

Peak2Peak

Aktif Üye
Merhaba
Mosfeti analog olarak yani pot ile sürdüğümüzde ısımıyor pek verimli olmuyor
Mosfet en soğuk olduğu zaman doyumda ve kesimdedir.Bundan dolayı pwm sinyali 12v 0v arası değişiyor duty cycle göre de 0 12 arasındaki bir değer arasında salınım yapıyor
Mosfet pwm voltajının ortalamasını alıyor.
pwm sinyali bu ortalamada salınım yaparken sallıyorum 5V(ırfz44) üstünde altında salınıyor
Ama bir analog gerilimmiş gibi mosfeti tam açmayıp ısıtmıyor diye biliyorum bu nasıl oluyor?

mosfet tam iletimdeyken vds=0
tam kesimdeyken ids=0
mosfet güç harcaması vds x ids dir.
yani iki durumdada, hem iletimde hem kesimde mosfet güç harcaması sıfırdır.
bu sebeple anahtarlama yapılır.
mosfet yerine bipolar transistör kullanılmamasının sebebi daha yavaş kesime iletime geçmesi ayrıca vce satürasyon gerilimin yüksek olmasıdır.

mosfet tam iletimdeyken vds=0
tam kesimdeyken ids=0
mosfet güç harcaması vds x ids dir.
yani iki durumdada, hem iletimde hem kesimde mosfet güç harcaması sıfırdır.
bu sebeple anahtarlama yapılır.
mosfet yerine bipolar transistör kullanılmamasının sebebi daha yavaş kesime iletime geçmesi ayrıca vce satürasyon gerilimin yüksek olmasıdır.
1628942914620.png

Hocam motorlarda olduğu gibi şöyle bir durum oluşmazz mı?

aslında ortalamayı alan mosfet değil yük. bu yüzden. yeteri kadar hızlı bir voltmetre ve çok yüksek fps değerine sahip bir gözümüz olsaydı mosfet çıkışında yine 0 ve 12 volt görürdük.
Nasıl oluyor anlamadım yük ortalama voltajı nasıl alıyor VGS gerilimde sadece açılıp kapanma mı gözüküyor ?

mesela bir lamba düşün enerji veriyorsun tel tam kızarmadan kesiyorsun sonra tam soğumadan tekrar veriyorsun. bunu sürekli tekrarladığın zaman tel hiçbir zaman tam kızarıklığına ulaşamıyor. duty yüzdesi kadar kızarıyor. aslında lambaya her seferinde max voltajı uyguluyorsun ama lamba kısık yanıyor.
Aynı durum VGS geriliminde niye yaşanmıyor.Bu durumda mosfet üzerinde analog bir gerilim üzerinde salınım yaparsa ısınma olmaz mı?

aslında mantıklı açıklaması yazıldı , sen kavrayamadın.

mosfet DS arasını bir kontak gibi düşün. kontağı kısa devre edince kontak ısınmaz , açıncada ısınmaz.
Yükle yükün üzerindeki dalga şekliyle alakalı değil.

mosfet DS arasını bir kontak gibi düşün. kontağı kısa devre edince kontak ısınmaz , açıncada ısınmaz.
Yükle yükün üzerindeki dalga şekliyle alakalı değil.
şimdi daha iyi kavramaya başladım ama VGS arası bir paraziik kapasite olduğundan sanki RC gibi davranırmış gibi geliyor.Sanırsam frekans çok yavaş olduğu durumlarda sistem hiç bir zaman ortalama voltajı yakalayamaz.

yükteki voltajı soruyorsan yüke paralel kondansatör varsa o dalga şekli olur.

veya bir bobinden 2 yönlü akım geçiyorsa. yani ac akım geçiyorsa.

12947 eklentisine bak
Hocam motorlarda olduğu gibi şöyle bir durum oluşmazz mı?
Bu grafiği mosfet Vgs(gate-source) gerilimi için veriyorsan, yeterli gate akımı sağlayamıyorsan veya frekans çok yüksekse olabilir, mosfet kestirilemez şekilde davranır. Datasheetlerde mosfetin iletime geçişi ile ilgili grafiklerden ve listelenen değerlerden mosfetin kullanılabileceği en yüksek frekans hesaplanabilir. Mosfetin gate parazit kapasitesi dışında iletime geçiş ve kesme gecikmesi de datasheetlerde oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back