Multimetre buzzer

Oguzhantürk

Yeni Üye
Elimde panmicrometer multimetre var bunda buzzer yok kabloda şase olup olmadığını nasıl öğrene bilirim ?

ED38113D-E290-475C-B65F-5FFDD90ED290.jpeg

Last edited by a moderator:
Sarı alanda en sağdaki diyot kademesine al. Propları ölçülecek uçlara tuttur. Sıfıra yakın değer görüyorsan sağlam. Hiç bir değer göstermiyorsa hat kopuk.

Aldım multimetrenin pili az olduğu için kapanıyor böyle bir lahmacun tost makinesi var prize takıldığı gibi şalter atıyor bitersen kısa devre yapıyor ama nerden bulamıyorum

D75F376B-19A8-40BF-9BD0-A10CF1E46092.jpeg

Last edited by a moderator:
Pili az olan multimetre yanlış ölçüm yapar. Pili değiştirip kullan. Bu tür makinelerde genelde rezistans gidiyor. Üzerindeki diğer elemanları sökerek ölç. Cihaz üzerine ölçme. Hepsi sağlamsa rezistans gitmiştir.

Eğer sigortayı attırıyorsa ya faz/nötr arasında yada faz/toprak arasında kısa devre vardır ve bu durumda gövdede faz vardır, çarpılırsın!

Okadar acemi değilim hocam teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için
yanlış anlamayın fakat acemi olmadığınızı söyleyip bize ölçü aletinde hangi kademede ölçüm yapmanız gerektiğini sormanız bize acemi olduğunuzu düşündürdü bu ölçü aletinin üzerinde kullanılan semboller ve tabirler standarttır direnç ölçmeyi bilen en ucuzuylada ölçüm yapabilir en pahalısıyılada.

Hiç ölçü aleti olmayan birisi kontrol kalemi kullanarak dahi kısa devreyi/açık devreyi bulabilir.

Tabi haklısınız teşekkürler aydınlatıcı metniniz için.
elektrik ustalık/çıraklık ayırmaz dalgınsan,dikkatsizsen ustayıda çarpar çırağıda çarpar tecrübeliyide tecrübesizide.

çalıştığınız hat üzerinde TOPRAĞA 30ma kaçak'da açma yapan kaçak akım koruma rölesi yoksa tek güvenlik önleminiz DİKKATİNİZ demektir o gördüğünüz 2-6-10-16-32 amper değerindeki sigortalar sizi asla korumaz.

Benzer ama ilginç bir olayı anlatayım geçen ay başıma gelen. Eski bir elektrikli fırının rezistansı bozuldu. Üstündeki de ilki değildi 2. di. neyse sökünce gördüm ki değiştiren usta zamanında toprak bağlantısını d sökmüş rezistansı öyle takmış. Ben aynı rezistanstan buldum tabi söktüğü toprak kablosunu da taktım fırını çalıştırıp denedim. 1-2 dk sonra kaçak akım rölesi attı. Bir daha açtım denedim açar açmaz attı. Rezistans kablosunu çıkarıp denedim KAR atmadı. Demekki rezistans sıkıntı dedim. Dükkan sahibi hemen yenisini verdi. Tabi bu arada iade ettiğim rezistansın içi ile şasesi arası direnç ölçmüştüm yani dışına elektrik sızdırıyordu. Hatta ısınınca rezistans ile şasesi arası direnç daha da düşüyordu. Yenisini alırken ölçtüm şase ile içi arasında hiç direnç yoktu. Yine taktım yine bekledi ve hemen KAR attı. Çıkardım ölçtüm şasesi ile içi arasında değer gösteriyor ısınınca demekki bu satıcının elindekiler böyle bir sıkıntı çıkarıyor diye sonuç çıkardım. Eskiden değiştiren usta da aynı sebepten ötürü muhtemelen toprağı çıkarmış bir iki ölçüm yaptım kaçak akım ile ampul yakmayı denedim volt olarak çok yüksek şebekeye yakın bir değer alsam da ampul yanmadı. Şaseye deyince de çarpma olmadı ki yıllardır bu şekilde kullanılmış. Çok içime sinmese de en son ben de o usta gibi toprak hattını söküp kapağını kapadım. Çok içime sinmedi ama daha sonra bir başka rezistans ile değiştirmeyi düşünüyorum.

Benzer ama ilginç bir olayı anlatayım geçen ay başıma gelen. Eski bir elektrikli fırının rezistansı bozuldu. Üstündeki de ilki değildi 2. di. neyse sökünce gördüm ki değiştiren usta zamanında toprak bağlantısını d sökmüş rezistansı öyle takmış. Ben aynı rezistanstan buldum tabi söktüğü toprak kablosunu da taktım fırını çalıştırıp denedim. 1-2 dk sonra kaçak akım rölesi attı. Bir daha açtım denedim açar açmaz attı. Rezistans kablosunu çıkarıp denedim KAR atmadı. Demekki rezistans sıkıntı dedim. Dükkan sahibi hemen yenisini verdi. Tabi bu arada iade ettiğim rezistansın içi ile şasesi arası direnç ölçmüştüm yani dışına elektrik sızdırıyordu. Hatta ısınınca rezistans ile şasesi arası direnç daha da düşüyordu. Yenisini alırken ölçtüm şase ile içi arasında hiç direnç yoktu. Yine taktım yine bekledi ve hemen KAR attı. Çıkardım ölçtüm şasesi ile içi arasında değer gösteriyor ısınınca demekki bu satıcının elindekiler böyle bir sıkıntı çıkarıyor diye sonuç çıkardım. Eskiden değiştiren usta da aynı sebepten ötürü muhtemelen toprağı çıkarmış bir iki ölçüm yaptım kaçak akım ile ampul yakmayı denedim volt olarak çok yüksek şebekeye yakın bir değer alsam da ampul yanmadı. Şaseye deyince de çarpma olmadı ki yıllardır bu şekilde kullanılmış. Çok içime sinmese de en son ben de o usta gibi toprak hattını söküp kapağını kapadım. Çok içime sinmedi ama daha sonra bir başka rezistans ile değiştirmeyi düşünüyorum.
bize atmayan(!) bir kaçak akım rölesi lazım bizim evdekide zırt pırt atıyor nötr toprak arasında ampermetrem var kaçağı izliyorum devamlı.

Çok içime sinmedi ama daha sonra bir başka rezistans ile değiştirmeyi düşünüyorum.

O fırını hemen çöpe atmak lazım. Metal gövdeli bir elektrikli aletin topraksız çalıştırılması rus ruleti gibi birşey.

bize atmayan(!) bir kaçak akım rölesi lazım bizim evdekide zırt pırt atıyor nötr toprak arasında ampermetrem var kaçağı izliyorum devamlı.

Kaçak takip etmek için iki tane ampermetre lazım. Birisi faz akımını ölçecek diğeri nötr akımını. Arada fark varsa kaçak var demektir.

Nötr ile toprak arasına ampermetre bağladıysan ya hiçbir akım değeri okuyamazsın yada çok düşük bir değer okursun. Okunan akım değeri, nötr'deki toplam yük akımına göre değişir.

O fırını hemen çöpe atmak lazım. Metal gövdeli bir elektrikli aletin topraksız çalıştırılması rus ruleti gibi birşey.
abi evde kullandığımız fırın yerli bir üretici marka vermeyeyim.

temas etme ihtimalin olan heryeri plastik yapmışlar

Kaçak takip etmek için iki tane ampermetre lazım. Birisi faz akımını ölçecek diğeri nötr akımını. Arada fark varsa kaçak var demektir.

Nötr ile toprak arasına ampermetre bağladıysan ya hiçbir akım değeri okuyamazsın yada çok düşük bir değer okursun. Okunan akım değeri, nötr'deki toplam yük akımına göre değişir.
genelde 15-20mA arasında değişen akımlar okuyorum ama kafam karıştı.

Ufak bir türkçe hatası yapmışım ben :(

Nötr'de ve Toprakdan geçen akımı ayrı ayrı okuyorum bunları swtich ile seçiyorum neden böyle aptal bir bağlantı yaptın!!!

Toprağa seri bağlı olandan toprağa akanı okuyorum.

Nötre neden bağladın?
Nötrden akış varmı ona bakıyorum genelde ölçüm kademesi hep toprak tarafında oluyor.

İlginç bir şekilde benim dangalak laptop adaptörü yapıyor evin bütün kaçağını halbuki laptopun yanında gelen orjinal adaptörü özellikle adaptörü yüklediğimde yani oyun vs. açınca attırıyorum.

Topraktan geçen akımı ölçmek anlamlı bir veri vermez. Bir kaçak akım varsa, o her zaman toprak hattından akacak diye bir şart yok. Mesela sen bir elini faza dokundurursun diğer elini de metal kalorifer peteğine, toprak hattından akan akım sıfırdır, akımın tamamı kalorifer borularından geçiyor.

O yüzden KAR'ın yaptığı faz akımı ile nötr akımı arasındaki farka bakmak. Bu fark 30 mA den fazla olursa atar.

WhatsApp Image 2022-05-22 at 20.53.48.jpeg

Hazır konusu açılmışken bunuda atayım.

Bizim binada 36 daire var ve NÖTR-TOPRAK arasında 4.440v görüyorum bize okulda öğretilen 2 volt'a kadar normaldir nötr-toprak arasındaki voltaj.
şimdi bizim binada bir daireye benden daha acemi bir elektrikçimi gelmiş ki bizim bina tesisatında sıfırlama var.

Ama sıfırlama olsa kaçak akım rölemin devamlı atması gerekiyor devamlı değil benim laptop adaptörünü yüke bindirince atıyor genelde.

Bina yaşı nedeniyle normalde kaçak akım yok ben birkaç kez çarpılınca kendim ekledim.

Herhalde nötr yük dağılımı iyi yapılmamış. Veya bazı dairelerde bit koyun madenciliği yapan veya uyuşturucu yetiştirmek için gece gündüz halojen lamba yakanlar var :D. Nötr akımı öngörülenden çok daha fazla olursa haliyle nötr ve toprak arasında böyle yüksek bir voltaj görülür.

Ben şimdi ölçtüm bizim prizi, nötr toprak arası 0.9V. Nötr toprak arasında akım ölçünce de 0.2 - 0.3 mA çıkıyor.

Herhalde nötr yük dağılımı iyi yapılmamış. Veya bazı dairelerde bit koyun madenciliği yapan veya uyuşturucu yetiştirmek için gece gündüz halojen lamba yakanlar var :D. Nötr akımı öngörülenden çok daha fazla olursa haliyle nötr ve toprak arasında böyle yüksek bir voltaj görülür.

Ben şimdi ölçtüm bizim prizi, nötr toprak arası 0.9V. Nötr toprak arasında akım ölçünce de 0.2 - 0.3 mA çıkıyor.
Abi çok çekiyoruz binadan 36 daire var ve dairelerin çoğu binanın ilk takılan kapı açma butonlarını kullanıyor 26 yıldır basılan butonlardan bazen takılı kalan oluyor EYVAH! sürekli kapıyı açmaya başlıyor giriş katı ve 1. kattakiler bu kapının tak-tak-tak! açılma sesine deli oluyorlar gidip aşşağıdan kapı kilidinin kablosunu ayırıyoruz ve başlıyoruz tek tek kapıları çalmaya birkaç kez butona basmalarını rica ediyoruz bu her hafta mutlaka yaşanıyor yokmu şöyle modbus veya ı2c ile kurabileceğimiz zil tesisatı bakıp görelim kimden basıyor!!!

Tesisat zaten berbat bir zil ve kapı için trafo koymuşlar ama görsen gülmekten ölürsün 4wat bile değildir bende buna hiç bakmadan gidip o trafoya ac/dc çevirici yaptım ve rfid kilit bağladım birisi rfid anahtarlığını okutunca trafo çöküyor beslemesi biraz aşşağı düşen rfıd kart okuyucu düşük voltaj uyarısı verip 2 kere buzzer öttürüyor bu bir sorun ama millet bunu kapı açıldı düdüğü olarak algılıyor.
halbuki o zaman 30 liraya almıştım bissürü özellikleri varmış beklemiyordum.

Millet ne iş yapıyor evde bilmiyorum ama ben sıfırlama olduğunu düşünğyorum sonra sıfırlama olsa kaçak akımın asla kapatmaz sürekli açık kalıdrdı diyorum bina yaşlı/kullanıcı çok normal bence.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back