Multimetre doğruluk

hande!ux

Üye
Fluke 87 özelliklerini inceliyorum ve doğru gerilim için %0.05 + 1 altertatif gerilim için %2.0 + 4 diye bir doğruluk belirtilmiş.
Bu verilern anlamı tam olarak nedir? Yani 1V luk doğru gerilim ve alternatif gerilim uygulanırsa en fazla ne kadar hatalı ölçer?

Keysight sayfasında şöyle bir açıklama mevcut.
Senin baktığın ölçü aleti 4-1/2 dijit, ±(0.05%+1) hata payına sahip.
Yanılmıyorsam 1 Volt DC için şöyle olması gerekir:
± (1.000)(0.05)/100 +0.0001) = ± 0.0006 V
Tam olarak 1 Volt DC gerilimi ölçmek istediğinde ekranda 0,9994 ile 1.0006 arasında bir değer okursun.

+ işaretinden sonra verilen rakam "count" diye bir kavram. Tolerans ifade etmede yaygın kullanılıyor.
4.5 haneli multimetre 20000 count. 1V ölçümü 6V kademesinde yapacak ve bu kademede 1 count 300 mikrovolt.
O halde 1V ölçümde toplam olası hata %0.05 + 300 mikrovolt veya 800 mikrovolt toplam hata olabilir.
Hatasız 1V uygulanırsa, 0.9992V - 1.0008V arasında bir değer ölçer.

Satın almak için inceliyorsan 87V iyi bir seçim, pişman etmez. Ama daha çok benim gibi elektrikçilere yönelik bir multimetre. Elektronik uygulamalar için Brymen'in üst seviye multimetreleri de değerlendirilebilir.
Örneğin Brymen BM869S hem fluke'un üçte biri fiyatına hem de çoğu özellikte daha üstün.

Satın almak için inceliyorsan 87V iyi bir seçim, pişman etmez. Ama daha çok benim gibi elektrikçilere yönelik bir multimetre. Elektronik uygulamalar için Brymen'in üst seviye multimetreleri de değerlendirilebilir.
Örneğin Brymen BM869S hem fluke'un üçte biri fiyatına hem de çoğu özellikte daha üstün.

Evet üniversite son sınıfa geçtim ailemden iyi bir multimetre almalarını isteyeceğim ve araştırıyorum. Dediğiniz modeli de inceleyeceğim.

EEVBlog'da multimetrelerle ilgili büyük bir bilgi birikimi var. Oraya da mutlaka bakmalısın:

Bir de gene EEVBlog forumuna üye olan birisinin multimetre gözden geçirme sitesi var:

Buradaki bilgiler, tamamen ticari kaygılardan uzak, objektiftir. Yoksa google'da "multimeter rewiews" dediğin zaman dünyanın inceleme sitesi çıkıyor ve hepsi de multimetre üreticileri tarafından finanse ediliyor.

Yanitlar için teşekkür ederim çok faydalı oldu.
Almışken iyi birşey alayım diyorum ama sonradan bir özelliğin olmadığını farkedip pişman olmak istemiyorum.

Almışken iyi birşey alayım diyorum ama sonradan bir özelliğin olmadığını farkedip pişman olmak istemiyorum.

Evet mantıklı bir yaklaşım. Parasını da sen vermeyeceğin için bence de olabilecek en iyisini almak lazım :D

Ama iyi bir multimetre, her türlü özelliği olan diye de düşünme. Yok sıcaklık ölçümü, yok transistör ölçümü, yok kare dalga üreteç, yok uzaktan voltaj algılama falan. Bunların hiçbirisi olmasa da olur. Bir multimetreden istenen en önemli şey, yaptığı ölçüme senin güvenmen.

Brymen BM869S hakkaten çok iyi bir cihaza benziyor. İnternette bununla ilgili olumlu olumsuz neler söylenmiş araştır, ona göre karar ver.

Birde şöyle durumlarda oluyor. Eğer sınıf arkadaşlarınızdan'da sizin gibi Multimetre ,havya hatta skop satın almayı düşünlerde olursa ithalatçı firmalara topluca gidildiğinde oldukça yüksek indirimler yapabiliyorlar ,örneğin aynı paraya birde havya alabiliyorsunuz, yada benzeri bir ürünü.

Bir de gene EEVBlog forumuna üye olan birisinin multimetre gözden geçirme sitesi var:

Index of reviewed multimeters table
Buradaki bilgiler, tamamen ticari kaygılardan uzak, objektiftir. Yoksa google'da "multimeter rewiews" dediğin zaman dünyanın inceleme sitesi çıkıyor ve hepsi de multimetre üreticileri tarafından finanse ediliyor.
Bunun Türkçe bir versiyonunu yapsak güzel olmaz mı? Daha önce de denk gelmiştim bu siteye, siteye bayıldım.

Oradaki multimetrelerin oldukça az bir kısmı Türkiye'de bulunuyor.

Onun yerine özgün incelemeler yaptığımız videolar çekersek daha iyi olur bence. İncelemede her şeyi hesaba kattığımızden emin olmak için de o siteye başvururuz :)

İnceleme kriterlerine göre bir şablon çıkartıp Türkiye de bulunan ürünlerle ilgili inceleme yaparız. Erişemediğimiz ürünler için o siteyi referans veririz :D Bence bunların puanlama sistemi eksik, bizimkini puanlı yapar fiyat/perfermansa göre bir netice çıkar...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,770
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back