Multimetre Tavsiyesi Rica Ediyorum. Uni-t, Proskit ya da Diğerleri?

Mavi Lotus

Üye
Selamlar, forumda yeniyim umarım eskirim :)
Üstadlarım kendime bir multimetre satın almak istiyorum. Bütçem aşağı yukarı 350₺ civarı.

Yapacağım işler: Aslen bilgisayar ve cep telefonu bileşenlerinde arıza tespiti yapmaya yönelik ölçümler yapmak. Yani daha çok elektronik devrelerde kullanacağım. CPU voltajı 0.5 - 1.5v aralığında, USB'ler 5v, devreler genel olarak 12V ile 0.5v arası olduğundan ölçüm ihtiyaçlarım ağırlıkla küçük değerler üzerinde olacaktır, o yüzden hassasiyet önemli. Tabi yeri geldiğinde hobi işlerim için yüksek değerlerle de uğraşacağım.

Aradığım olmazsa olmaz özellikler;
-True RMS
-Sıcaklık Probu
-Kısa Devre
-Direnç
-Frekans
-Kapasitans
-Bu bütçe ile mümkün mertebe yüksek doğruluk/hassasiyet
-Otomatik kademe seçimi

Olursa iyi olur dediklerim;
-NCV
-Bilgisayar Bağlantısı (Unit 61e gibi)

Bu ihtiyacıma yönelik olarak yaptığım araştırmalar beni iki modele götürdü. Uni-t UT139C ve Proskit 1710.

Uni-t markası ülkemizde oldukça yaygın olduğu için tavsiyeler genelde Uni-t için oluyor. Üstelik Uni-t hakkında çok fazla inceleme videosu ve kullanıcı deneyimi de mevcut.

Proskit ise kaliteli olduğu söylenen fakat Uni-t kadar yaygın olmayan ve dolayısıyla daha az kullanıcı deneyimi nedeniyle daha az tavsiye edilen ve fazla inceleme videosu bulunmayan bir marka.

Deneyimli hocalarım tavsiyesini bekliyorum.

1-Proskit daha az tanınıyor olsa da Uni-t kadar kaliteli bir marka mıdır?
2-Uni-t UT139C ve Proskit 1710 özelliklerine benzer ve aynı fiyat aralığında önerebileceğiniz başka bir marka model var mı?
3-Kalibrasyon için 160₺ civarı ücretler isteniyor, bu işlerim için önemlimi kalibrasyon?

Foruma hoşgeldin.

Ben öyle ölçü aletleri konusunda aşırı tecrübeli biri değilim. Bahsettiğin ürünleri karşılaştırma konusunda olaya şöyle bir mantıkla bakarsan zaten cevabı kendin de verebilirsin.

Proskit benim bildiğim kadarıyla ağırlıklı olarak tamirciler için el aletleri üreten bir firma. El aletleri üretirken ölçü aleti de üretelim demiş gibi duruyor. Üst sınıf modelleri de yok diye biliyorum.

Uni-t ise ölçüme odaklanmış bir firma. Bu markaya ait Multimetre, LCR Metre, Osiloskop ve Termal kamera gibi ölçüm cihazları bulabilirsin. Tabii ki burada ölçü aletinde Uni-t daha tecrübeli ve öne çıkan bir firma olarak görünüyor. Pense de üretelim dememişler... ;)

Bu çerçeveden bakınca benim tavsiyem Uni-t almak olur. Bende UT61E modelini kullanıyorum, şimdi bunun + modeli çıktı. UT serisinin kendi içinde değişik çözünürlüklere sahip modelleri mevcut. Bu işten para kazanıyorsan almışken biraz daha yüksek çözünürlükü olan model almanı tavsiye ederim. Bende UT61E'nin yeni çıkan UT61E+ modeline geçmek için elimdeki ölçü aletini satıyorum.

Fabrikadan yeni çıkmış bir cihaz zaten fabrikada belirli bir kalibrasyondan geçiyordur diye umuyorum. Bunu tekrar kalibre ettirirdiğinde daha güvenilir bir sertifika edinirsin ki bu işinde ne fayda sağlar bilmiyorum. Bence gerek yok ama sürecin tamamını bilmediğim için gene de bunu bilen biri daha farklı yorum yapabilir.

Forumda bazı incelemeler var. Onlara da göz atmışsındır.

Şu da var ama otomatik ölçüm filan olmadığından sana uymaz.

Foruma hoşgeldin.

Ben öyle ölçü aletleri konusunda aşırı tecrübeli biri değilim. Bahsettiğin ürünleri karşılaştırma konusunda olaya şöyle bir mantıkla bakarsan zaten cevabı kendin de verebilirsin.

Proskit benim bildiğim kadarıyla ağırlıklı olarak tamirciler için el aletleri üreten bir firma. El aletleri üretirken ölçü aleti de üretelim demiş gibi duruyor. Üst sınıf modelleri de yok diye biliyorum.

Uni-t ise ölçüme odaklanmış bir firma. Bu markaya ait Multimetre, LCR Metre, Osiloskop ve Termal kamera gibi ölçüm cihazları bulabilirsin. Tabii ki burada ölçü aletinde Uni-t daha tecrübeli ve öne çıkan bir firma olarak görünüyor. Pense de üretelim dememişler... ;)

Bu çerçeveden bakınca benim tavsiyem Uni-t almak olur. Bende UT61E modelini kullanıyorum, şimdi bunun + modeli çıktı. UT serisinin kendi içinde değişik çözünürlüklere sahip modelleri mevcut. Bu işten para kazanıyorsan almışken biraz daha yüksek çözünürlükü olan model almanı tavsiye ederim. Bende UT61E'nin yeni çıkan UT61E+ modeline geçmek için elimdeki ölçü aletini satıyorum.

Fabrikadan yeni çıkmış bir cihaz zaten fabrikada belirli bir kalibrasyondan geçiyordur diye umuyorum. Bunu tekrar kalibre ettirirdiğinde daha güvenilir bir sertifika edinirsin ki bu işinde ne fayda sağlar bilmiyorum. Bence gerek yok ama sürecin tamamını bilmediğim için gene de bunu bilen biri daha farklı yorum yapabilir.

Forumda bazı incelemeler var. Onlara da göz atmışsındır.

Şu da var ama otomatik ölçüm filan olmadığından sana uymaz.
Hoşbuldum. Teşekkür ederim ilginiz için.

Uni-t 61e+ modelinde gönlüm kaldı ama ne yazık ki sıcaklık probu bulunmuyor o açıdan üzdü beni.

Dediğiniz gibi UT89XD modelinde de otomatik ölçüm yok.

Proskit 1710'a daha yatkındım açıkçası, zaten o yüzden arada kaldım. Uni-t ile ilgili çokça inceleme var fakat Proskit'in fazla kullanıcısı olmamış ve incelemesi de yapılmamış. Belki kullanan biri çıkar da güzel bir iki şey söyler, Uni-t'de gönlüm kalmadan alır geçerim diyordum. Önerileriniz ile Uni-t'e daha çok eğileceğim. Proskit Tayvan, Uni-t ise Çin olduğu için acaba dedirtiyor. Diğer yandan Proskit SI-131B havyasını aldım, ufak tefek sorunları olsa da memnunum, multimetresi nasıldır diye merak ediyorum.

Bu işten para kazanıyor olsaydım düşünmeden Fluke alırdım, havya için de TS100 ama ben aslında Arkeologum :) Sadece boş zamanlarımda kendimin, eş dostun arızalı bilgisayar, cep telefonu vb. elektroniğini onarıyorum bu işten büyük keyif alıyorum. Onarılacak bir şey yoksa kendim için 2.4 Ghz handmade Wi-Fi antenler, hayatımı güzelleştirecek piyasada satılmayan pratik cihazlar yapıyorum. O yüzden fazla para vermek istemiyorum.

Sanıyorum UT139C'ye gidecek benim yolculuk. Deneyim sahibi üyelerden gelen tavsiyelere göre bakalım.

UT89X özellikler anlamında proskit den daha iyi bir cihaz. Otomatik kademe olayını gözünde çok büyütme. Senin yapacağın ölçümlerde ya şebeke voltajını ölçeceksin yada 60 VDC kademesini kullanacaksın. Otomatik kademeli multimetrede de ya VAC veya VDC kademesini seçeceksin. Arada fark olmayacak senin için. Manuel kademeli multimetrenin bir de bonusu var, çok hızlı sonucu gösterir. Ama otomatik kademeli cihaz her zaman en yüksek kademeden başlayıp aşağı inmesi gerekir ve bu da zaman alıyor. Ben bir süredir UT89XD yi kullanıyorum ve 60 VDC kademesinde iken çok hızlı ölçüm yapmanın rahatlığını yaşıyorum :)

UT89X özellikler anlamında proskit den daha iyi bir cihaz. Otomatik kademe olayını gözünde çok büyütme. Senin yapacağın ölçümlerde ya şebeke voltajını ölçeceksin yada 60 VDC kademesini kullanacaksın. Otomatik kademeli multimetrede de ya VAC veya VDC kademesini seçeceksin. Arada fark olmayacak senin için. Manuel kademeli multimetrenin bir de bonusu var, çok hızlı sonucu gösterir. Ama otomatik kademeli cihaz her zaman en yüksek kademeden başlayıp aşağı inmesi gerekir ve bu da zaman alıyor. Ben bir süredir UT89XD yi kullanıyorum ve 60 VDC kademesinde iken çok hızlı ölçüm yapmanın rahatlığını yaşıyorum :)
bende sizin incelemelerinizi gördükten sonra ut89xd aldım keşke 60ohm'luk bir kademe ekleselerdi tek eksiği o sanırım ve en can sıkıcı şeyi kademe geçisinde ses çıkarması beni çok rahatsız ediyor ama performansından çok memnunum

Bu işten para kazanıyor olsaydım düşünmeden Fluke alırdım, havya için de TS100 ama ben aslında Arkeologum :)
O zaman sen de benim gibi hobi amaçlı uğraşıyorsun. Bu iş acayip kafa rahatlatıyor. Masanın başına geçince saatlerce kalkmak istemiyorum. İnsan bu işle zaman geçirdikçe de daha iyisini istiyor. Bence hiç uğraşma, yeni çıktığı için şu an kampanyalı satış döneminde olan UT61E+'ı al gitsin. Fluke alana kadar seni idare eder. :D

bende sizin incelemelerinizi gördükten sonra ut89xd aldım keşke 60ohm'luk bir kademe ekleselerdi tek eksiği o sanırım ve en can sıkıcı şeyi kademe geçisinde ses çıkarması beni çok rahatsız ediyor ama performansından çok memnunum
Bip sesinden bende muzdaribim. 139C de o kadar belirgin olmasa da 89XD de rahatsız edici seviyede bence. Aslında içini açıp sinyalin çıkış noktasını tespit etmek lazım.
Buzzer'a giden yolu bulursak, yol üzerinde direnç filan vardır muhtemelen. O elemanı kaldırınca ses kesilir. Buzzer'ı sökelim dicem ama bu seferde kısadevre modu kullanışsız olur.

Timur hocam, foruma yeni üyeyim fakat çeşitli konularda yaptığım araştırmalarda hep yolum size çıkar yıllardan beri yazılarınızı okudum. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim, şahsen ben çok faydalandım.

Öneriniz için de teşekkür ederim. Dalgın bir insanım kademe ayarını unutur da yanlış bir şey yapıp cihaza zarar veririm diye çekiniyorum. Hız konusu çok önemli olmayacak benim için. İşim bu olmadığı için gün içinde yoğun ölçüm yapmayacağım o yüzden sabrımı zorlamaz diye düşünüyorum. Yine de bunu da listeye aldım.

Bip sesinden bende muzdaribim. 139C de o kadar belirgin olmasa da 89XD de rahatsız edici seviyede bence. Aslında içini açıp sinyalin çıkış noktasını tespit etmek lazım.
Buzzer'a giden yolu bulursak, yol üzerinde direnç filan vardır muhtemelen. O elemanı kaldırınca ses kesilir. Buzzer'ı sökelim dicem ama bu seferde kısadevre modu kullanışsız olur.
Buzzer in agzina yapistir bir tane (bant) bak bakalim sesi cok cikiyor mu :D

O zaman sen de benim gibi hobi amaçlı uğraşıyorsun. Bu iş acayip kafa rahatlatıyor. Masanın başına geçince saatlerce kalkmak istemiyorum. İnsan bu işle zaman geçirdikçe de daha iyisini istiyor. Bence hiç uğraşma, yeni çıktığı için şu an kampanyalı satış döneminde olan UT61E+'ı al gitsin. Fluke alana kadar seni idare eder. :D
Kesinlikle hocam. Bir şeyler bozulsa da kurcalasak diye aranıyorum. Şuan elimde üst model çok spesifik bir arıza veren bilgisayar ana kartı var. Sahibi nereye götürdüyse yapamamışlar. Cennetin kapısı gibi duruyor önümde, günlerce uğraşırım bununla. Bir de onarırsam 1 hafta onun keyfini yaşarım. Çok yabancı değilim 6 yaşımda başladım, yıllarca bilişim sistemleri onarımı, kurulumu vs. yaptım. Şimdi eşe dosta kendime yardım ediyorum keyif aldığım için.

UT61E+ çok hoşuma gitti ama sıcaklık probu yok. Hem fiyat bütçemin iki katı bari C° kademesi koyun aklımız çelinsin ama koymamışlar :) diğer versiyonlarında var fakat onların da hata payları yüksek. O yüzden yüzümü çevirdim oradan. Bilgisayara bağlanması çok güzel bir özellikti benim için.

Buzzer in agzina yapistir bir tane (bant) bak bakalim sesi cok cikiyor mu :D
Bant yapıştırmak, kağıt tıkamak gibi çeşitli yollar var tabi. Ama amaç kademe geçişinde sıfır ses, kısadevre kontrolünde max ses olması. Bantla bunu sağlayamayız. Multimetreye arduino bağlayıp duruma göre pwm ürettirme bana şimdi :katil2:

İçini açacaz. Başka yolu yok.

61E+ çok hoşuma gitti ama sıcaklık probu yok. Hem fiyat bütçemin iki katı bari C° kademesi koyun aklımız çelinsin ama koymamışlar :) diğer versiyonlarında var fakat onların da hata payları yüksek. O yüzden yüzümü çevirdim oradan. Bilgisayara bağlanması çok güzel bir özellikti benim için.
Bence sıcaklık ölçümüne çok takılmayın. Çok küçük bir bütçe ile devre bile yaparsınız. Benim multimetremde var o özellik ama genelde sıcaklık ölçümü için parmağımı kullanıyorum. :katil2:

Bence sıcaklık ölçümüne çok takılmayın. Çok küçük bir bütçe ile devre bile yaparsınız. Benim multimetremde var o özellik ama genelde sıcaklık ölçümü için parmağımı kullanıyorum. :katil2:

Bu güne kadar ben de parmağımla yaptım hocam :katil2: Ama arkeolog olduğum için mobil yaşıyorum, sabit bir atölyem yok aletlerimi de gittiğim her yere götürüyorum ve çoğu zaman her gittiğim yerde bir tanesini kaybediyorum :) o yüzden kompakt şeyler istiyorum. Daha az sayıda alet ile daha çok kabiliyet kazanmak işime geliyor. Yoksa hariçten bir ısı ölçerde alınırdı.

bende öyle düşünüyorum en yakın zamanda içini açıp inceleyecem sizin dediğiniz gibi olmasa bile belki buzera giden yola extra bir direnç atsam bile yeter en azından kulgımı bu kadar tırmalamaz

genelde her marka için geçerli olmak üzere yeni tasarlanmış ürünler daha iyi oluyor. mesela unit marka yeni modellere yönelebilirsin.

Dalgın bir insanım kademe ayarını unutur da yanlış bir şey yapıp cihaza zarar veririm diye çekiniyorum.

Bu konuyu hiç kafana takmana gerek yok. En kötü ihtimalle akım kademesinde yüksek enerjili bir kaynağa bağlarsan içindeki sigortayı attırırsın ve arktan dolayı prob uçları biraz hırpalanır. Bu AYNEN otomatik kademeli multimetre için de geçerlidir, bir avantajı yok bu konuda.

Bu konuyu hiç kafana takmana gerek yok. En kötü ihtimalle akım kademesinde yüksek enerjili bir kaynağa bağlarsan içindeki sigortayı attırırsın ve arktan dolayı prob uçları biraz hırpalanır. Bu AYNEN otomatik kademeli multimetre için de geçerlidir, bir avantajı yok bu konuda.
Teşekkür ederim, o halde 89X modellerine de detaylıca bir bakayım ben. @FxDev arkadaşımızın önerdiği Aneng AN8009'u da ilginç buldum, bu kadar popüler olmuş varmıdır bir bit yeniği acaba.

Teşekkür ederim, o halde 89X modellerine de detaylıca bir bakayım ben. @FxDev arkadaşımızın önerdiği Aneng AN8009'u da ilginç buldum, bu kadar popüler olmuş varmıdır bir bit yeniği acaba.

O multimetrenin prob soketleri çok kıytırık ve bir süre sonra genişleyip iyi temas yapmıyor. Bir de plastik gövde olduğundan düşürünce zarar görebilir. Ama ölçüm toleransları iyi.

Buzz sesi için basit çözüm; düdüğün tepesine serum hortumu tutturun diğer ucunu da el kullanımıza göre sağ sola gövdeye yine tutturun. Tabi komutatörü değiştirirken diğer elinizle tuttuğunuzu farz ediyorum, değişimlerde parmağınız deliğe gelecek :D.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back