Nema 17 mi , Nema 23 mü ?

LayLayina

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar bir cnc router yapmaya başlıyacağım ;
Kart olarak mach3 düşündüm 3 eksenli olacak zaten ilk projem olacağı için pek bi pahalı istemiyorum kart olarak
bunu düşündüm zaten 3 eksen olacak
Soruma gelecek olursak motor için bütçem var sıkıntı değil ben yapmışken güçlüsünü alma taraftarıyım zaten 1 kere para vereceğiz bunun için nema23 düşündüm ama çoğu kişi nema17 kullanmış sizce ne yapmalıyım öneriniz nedir?
Motor sürücü olarak TB6600 düşündüm;
Sizce ne yapayım nema17 mi , nema23 mü ?
(Fiyatlar ve siteler temsilidir ürünler karaköy , perpa gibi yerlerden alınacaktır)

Foruma hoşgeldin. CNC işlerinin uzmanı değilim fakat NEMA'yı bir form standartdı olarak biliyorum. Yani aynı güçte NEMA 17 ile NEMA 23 bulabilirsin. Güçleri arasında bir ilişki yok. Bu nedenle insanlar ebatları uygun olana yöneliyor. NEMA 17 step motor 1.7 x 1.7 in. demek oluyor. Aynı şekilde NEMA 23 step motor, 2.3 x 2.3 inç ebatlara sahip. Tabii durumu daha iyi bilen varsa etraflıca anlatmasında yarar var.

• Beğen
Reactions: 333
Yani aynı güçte Nema17 ile Nema23 bulabilirsin. Güçleri arasında bir ilişki yok.

Nispeten doğru. Ancak nema 23 daha büyük boyutludur. Dolayısı ile daha güçlü motor mümkündür. Nema17 nin her güç değeri için nema23 bulabilir veya yaptırabilirsin ama nema23 ün her güç değeri için nema 17 bulamazsın.

Fiziksel olarak büyüdükçe üretebileceği en yüksek güç tabii ki artıyor. Fakat bu salt bir değer değil, bir aralık. NEMA 17 ile NEMA 23 formlarına sahip motorların üretebileceği güçlerin kesişim kümesi geniş.

Kullanım alanı benzer olan bir çok CNC işinde yerden tasarruf için NEMA 17'ye yönelindiğini bu yüzden gözlemliyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back