Next 2000-HD + Plus

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Arkadaşımın uydu alıcısı bozulmuş. Benim başıma gelen ile neredeyse aynı olay. Anten kablosuna su girmiş ve kablo içindeki süngerimsi yapı suyu çekerek cihaza kadar taşımış. Aşağıdaki resimde görüleceği üzere anten girişinşn hemen arkasındaki tahminim 603 kılıflı iki komponent yanmış. Bu iki komponent nedir?
İnternette şema filan bulamadım.

20230129_110534.jpg

20230129_111146.jpg

20230129_111125.jpg

Bu kısım uydu alıcısının tuner bölümü, eğer chip bozulduysa yapacak bir şey yok.

Görünürde bir arıza yok çipte. Kablo girişindeki elemanları değiştirip şansımızı deneyeceğiz. Tabi bulabirsek ne olduklarını.

Jack'ı söküp pcb yi temizleyerek biraz daha net bir görüntü aldım.

20230129_114943.jpg

O bölgede çanak antendeki lnb yi besleyen v/h yayına göre 13/18 volt 500mA var.

Sanki kapasitör gibi duruyor ama smd kapasitörlerin değerleri üzerinde yazmadığı için doğru bile olsa bu bilgi tek başına işe yaramaz. Devrenin geri kalanından yola çıkarak belki bir sonuca ulaşabilirsin.

Sanki kapasitör gibi duruyor ama smd kapasitörlerin değerleri üzerinde yazmadığı için doğru bile olsa bu bilgi tek başına işe yaramaz. Devrenin geri kalanından yola çıkarak belki bir sonuca ulaşabilirsin.
İki tane eleman var. Biri toprağa bağlı. O kesin 100nF dır. Onu hallederiz de girişten sonra devreye doğru seri bağlı eleman nedir? Onu yorumlayamıyorum. Direnç mi, kondansatör mü, başak bir şeymi? Üzerindeki çip Ali 3031. Çipin datasını bulsam örnek şemalarından yaklaşık olarak tesbit edebilirdim belki ama onu da bulamadım.

100 nF değildir o, pikofarad mertebesinde bir kapasitördür. Orada bir bant pass filtre gerçekleştirilmiş. Sağ üstte bir kapasitör, altta seri olan kapasitör, bir de PCB trace ile gerçekleştirilmiş bobin var sağda.

Yani giriş katında PCB trace bobin dahil üç komponent patlamış. Ama arızalar muhtemelen bunlarla sınırlı değildir, çünkü giriş katındaki komponentlerin patlaması, bu cihaza bir yıldırım düştüğüne işaret ediyor. O yıldırım da sadece girişteki birkaç komponentle yetinmemiştir, girebildiği kadar içeri girmiştir.

Yani giriş katında PCB trace bobin dahil üç komponent patlamış. Ama arızalar muhtemelen bunlarla sınırlı değildir, çünkü giriş katındaki komponentlerin patlaması, bu cihaza bir yıldırım düştüğüne işaret ediyor. O yıldırım da sadece girişteki birkaç komponentle yetinmemiştir, girebildiği kadar içeri girmiştir.
Yok abi ya yıldırım olduğunu sanmıyorum. Bence suyu çektiği için patlamıştır onlar. Zaten o üçlünün hemen arkasında sağlam bir komponent duruyor. Devamında da gözle görünen bir sorun yok.

Yüksek ihtimalle LNB ye gücün gitmesini sağlayan bias-tee devresi yanmış. RF + DC yazan taraf LNB ye gidiyor abi, yani konnektör. Bias yazan yerin bobini PCB nin kendisi gibi duruyor. RF çipe gidiyor. GND ye paralel kapasite bence olmaz RF hattından sinyal kaçar. Olursa da eğer frekansa göre bakmak lazım değerine. Şimdi yemeğe kaçıyorum @Gokrtl abi akşam yine bakarım.
1675001354179.png

Yok abi ya yıldırım olduğunu sanmıyorum. Bence suyu çektiği için patlamıştır onlar. Zaten o üçlünün hemen arkasında sağlam bir komponent duruyor. Devamında da gözle görünen bir sorun yok.

Evet korozyon da olabilir doğru söylüyorsun.

Cihaza voltaj verince ne oluyor 3.3v , 5v ,13/18v varmı?

Bana biraz LNB tarafından kısa devre edilmiş gibi geldi. Ya LNB yandı kısa devre oldu ya da kablo takarken uzun süre kısa devre edildi çatıda. Fazla akım çekince de RF hattına PCB bobininden gelen hat ısınıp patladı.
Repair crew kanalında 2-3 video var bu cihaz ama alüminyum izolasyonlu kısım kapalı açık olanda da içi görünmüyor.

Bana biraz LNB tarafından kısa devre edilmiş gibi geldi. Ya LNB yandı kısa devre oldu ya da kablo takarken uzun süre kısa devre edildi çatıda. Fazla akım çekince de RF hattına PCB bobininden gelen hat ısınıp patladı.
Repair crew kanalında 2-3 video var bu cihaz ama alüminyum izolasyonlu kısım kapalı açık olanda da içi görünmüyor.
Benimde başıma gelmişti. Hatta forumda konusu var. Çatıda kablo ek yerinden su almıştı. Kablo tamamen çürüyüp kısadevre olmuştu. O zamanlar benim cihazım zarar görmedi ne hitmetse. Sadece kabloyu değiştirip kurtuldum. Ama bu cihazın girişi patlamış görüldüğü gibi.

Azıcık bias tee nin de ne yaptığını çizerek anlatmaya çalıştım. Bu gibi uygulamalarda çatıdaki LNB nin elektrik ihtiyacını harici olarak karşılamak zor olduğu için. Direkt RF hattına elektrik verilir. RF hattı kapasitör ile DC bileşenden izole edilir. DC hattı da bobin ile RF den izole edilir. Burada C ve L nin frekansa bağlı empedansları etkili ve görüldüğü üzere birbirine zıtlar, biri düşük frekans yani DC geçirirken(L) diğeri onu geçirmiyor yüksek frekansı(C) geçiriyor. Bu sayede kaynaklar birbirine karışmaz. Bu arada aynı yapı da LNB nin girişinde de var. Aşağı gönderilecek RF ile aşağıdan gelen DC yi ayırmak için kullanılıyor. 100nF dedim ama o değer pek kritik değil zaten. C değeri arttıkça düşük frekanslardaki kayıp azalıyor. 1-1.5GHz geçtiğini düşünürsek kHz lerdeki kayıp önemli değil. 10-20-100-200 nF fark etmez. Bobin sabit zaten. Girişteki sol üstteki elemanı anlayamadım ben kapasitör gibi duruyor. Ölçme şansımız var mı acaba? Kapasitör ise de 2-3 pF (Daha bile küçük olabilir.) çıkacak gibi geliyor bana yoksa büyük olursa yukarıdan gelen RF alıcının içine gitmek yerine oradan toprağa akar. Bu arada LNB nin asıl amacı 10 GHz dolaylarında olan uydu sinyalini 1 GHz dolaylarına down convert etmek. Bunun tek sebebi de yüksek frekanslardaki kablo kayıbının aşırı fazla olması. Onda birine inen frekansla beraber belki kayıp 10 kat değil 20-30 kat daha az kayıpla iletiliyordur.

1675016418208.png

Ekler

• 1675016134182.png
    1675016134182.png
    415.1 KB · Görüntüleme: 56
Azıcık bias tee nin de ne yaptığını çizerek anlatmaya çalıştım. Bu gibi uygulamalarda çatıdaki LNB nin elektrik ihtiyacını harici olarak karşılamak zor olduğu için. Direkt RF hattına elektrik verilir. RF hattı kapasitör ile DC bileşenden izole edilir. DC hattı da bobin ile RF den izole edilir. Burada C ve L nin frekansa bağlı empedansları etkili ve görüldüğü üzere birbirine zıtlar, biri düşük frekans yani DC geçirirken(L) diğeri onu geçirmiyor yüksek frekansı(C) geçiriyor. Bu sayede kaynaklar birbirine karışmaz. Bu arada aynı yapı da LNB nin girişinde de var. Aşağı gönderilecek RF ile aşağıdan gelen DC yi ayırmak için kullanılıyor. 100nF dedim ama o değer pek kritik değil zaten. C değeri arttıkça düşük frekanslardaki kayıp azalıyor. 1-1.5GHz geçtiğini düşünürsek kHz lerdeki kayıp önemli değil. 10-20-100-200 nF fark etmez. Bobin sabit zaten. Girişteki sol üstteki elemanı anlayamadım ben kapasitör gibi duruyor. Ölçme şansımız var mı acaba? Kapasitör ise de 2-3 pF (Daha bile küçük olabilir.) çıkacak gibi geliyor bana yoksa büyük olursa yukarıdan gelen RF alıcının içine gitmek yerine oradan toprağa akar. Bu arada LNB nin asıl amacı 10 GHz dolaylarında olan uydu sinyalini 1 GHz dolaylarına down convert etmek. Bunun tek sebebi de yüksek frekanslardaki kablo kayıbının aşırı fazla olması. Onda birine inen frekansla beraber belki kayıp 10 kat değil 20-30 kat daha az kayıpla iletiliyordur.

22011 eklentisine bak
? işareti bıraktığını ölçemedim. Multimetre proplarını deydirince 3'e bölündü. Zaten bahaneye bakıyormuş.
100nF yazdığınında bacakları tamamen erimiş sanırım. Hiç bir tülü ölçemedim. Yada pF lar seviyesinde ise benim multimetre ölçememiş olabilir.

Sol üsttekini koymasan da olur diye tahmin ediyorum abi. Eğer denemek istersen de 15 pikodan başla azalta azalta in bu arada tabi TV sinyalini menüsünden takip etmen gerekiyor. Ona göre değere karar verirsin. Ya da boş başla üst üste kapasite lehimle abi öyle test daha kolay ve mantıklı, geçende 5 tane direnç lehimledim böyle.

Ya da abi sol üsttekini boş ver sen 100nF olanı koy. PCB bobin-100nF-konnektör bu üçünün arasındaki kopuk hattı tel ile yama yap. Olabildiğince düz ve kıvrımsız olsun. SMD 0 ohm direnç de takıyorlar çokça gördüm uzunluğu yeterse o da olur ama tel daha iyi gibi hattın kalınlığına göre.

Bir de abi bunun çıktığı yerde şu anda çalışan başka bir cihaz var mı? Yoksa eğer çatıdan gelen kabloya bir kısa devre testi yapabilir misin abi?
Bir de tabi merkezi sistemse yapma abi diğer taraflardan belki elektrik geliyordur kısa devre testi o durumda sıkıntı olabilir.

Bir de abi şu kısımda azıcık kazıyıp elektrik var mı bakabilir misin hiçbir şey yapmadan zaten sonra buraya telle ek yapacaksın.
Yoksa bir şeyler regülatör de gitmiştir.

1675026247889.png

100 nF değildir o, pikofarad mertebesinde bir kapasitördür. Orada bir bant pass filtre gerçekleştirilmiş. Sağ üstte bir kapasitör, altta seri olan kapasitör, bir de PCB trace ile gerçekleştirilmiş bobin var sağda.
Bu arada Timur abi yazdıklarını biraz tekrarlamış gibi olmuşum, bazı şeyler görsel daha iyi canlanıyor kafamda gözümden kaçmış şimdi bir daha okuyunca fark ettim. :oops:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back