Neyidüğü belirsiz sbc

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Elimde birkac tane brick durumda sbc (single board computer) var. Yani ben sbc olduklarini tahmin ediyorum.

Kartin resmini ekliyorum. Kartin uzerinde jtag baglantisi var. Arka tarafta 7" dokunmatik ekrani var.

Bu karti programlamak istesem nasil bir yol izlemeliyim. Kimin urunu belli degil. Belki karti taniyan birisi cikar aramizdan.

Ekler

• IMG_20200528_124025.jpg
    IMG_20200528_124025.jpg
    231.2 KB · Görüntüleme: 220
Google görsellerde S3C2451 diye aradım ama benzer bir kart çıkmadı. O işlemci ARM, herhangi bir OpenOCD veya JLink bağlantısı ile her türlü işlem yapılabiliyor olmalı. Ama kartın ne olduğunu bilmediğimiz için atacak firmware de yok :) İlginizi çekiyorsa kendiniz firmware yazmayı deneyebilirsiniz.

Görsel olarak aratınca daha çok otomobil multimedya sistemleri çıkıyor.

Datasheet olarak da Samsung'dan doğrudan linki çıkmıyor ama başka yerlerde var:

Demekki Samsung sadece anlaşma yaptığı firmalara NDA ile bilgi ve doküman veriyor. İşlemcide MMU var o yüzden bunun üzerinde linux çalıştırılabilir.

Ama bence uğraşmaya hiç değmez :D

Bir proje için Allwinner H3 değerlendirmiştik. Bunun için de deneme amaçlı bana NanoPI göndermişti çalıştığım firma. Üzerinde 4 çekirdekli ARM işlemci var. Kayan nokta işleme birimi var. Ve komple modülün fiyat 100 ₺ gibi birşeydi :)

IMG_20200528_145436.jpg

IMG_20200528_145453.jpg

IMG_20200528_145543.jpg

Elimde bu modullerden bir miktar birikti ve gaza geliyorum.

Aynı işlmeciyi kullanan benzer kartlar buldum. Anladığım kadarı ile bunun hem linux hem wince desteği var. Bendeki yazılım menuleri win95 e acayip benziyor. Bu nedenle wince olduğunu tahmin ediyorum.

Şimdi benim jtag hakkında hiç pratik bilgim yok. Bu işin mantığı şöylemidir;

1. Hangi işletim sistemi kullanılacak ise ona göre yazılım hazırlanacak,

2. İşletim sistemine yazılan program gömülerek firmware oluşturulacak.

3. Firmware jtag ile yüklenecek.

Haaah 3 adımda çözüm işi :D

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back