Nodemcu com bağlantısı problemi

Harun06

Yeni Üye
Nodemcu ile proje yapmaya çalışıyorum. Elimde 5 adet var. Pc bağlantısında sorun yaşıyorum. tüm chipsetlere göre driverları yüklememe ve birden çok kablo ile bağlantı deneme rağmen nodemcu yu pc ye bağladığımda hiçbir tepki vermiyor. Yabancı forumlarda kablodan kaynaklı olduğu yazılıyor fakat elimdeki tüm kabloları test ettim. Youtube ta bir videoda Pc güç seçeneklerinde usb enerji ayarını değiştirince düzelir denildi yaptım fakat çözüm olmadı.

1)Cep telefonunuzu pc'ye bağlayınca da benzer bir sorun var mı yada farklı bir programlama kartı(arduino çeşitleri, stm32, pi) takınca da aynı şekilde algılamıyor mu?

2)Bilgisayarınız daki tüm usb portlarini denediniz mi?

3)Kartı takınca com port görmeme sorunu mu
yaşıyorsunuz?

tüm chipsetlere göre değil senin nodemcu'da hangi uart varsa onu yüklemen lazım. Mesela ch340G veya cp102 miydi neydi. Ayrıca aygıt yönetcisinden comport yönlendirmesi gerekebilir. Çünkü uart çipi aslıda bir seri bağlantı converter oluyor. Windows'cular daha iyi bilir.
Hocam bendeki cihazlar ch340 olanlardan. Com port yönlendirmesi olayını bilmiyorum

Son düzenleme:
ch340 driver yüklü mü?usb kablo sağlam mı?bilgisayarın com portu sağlam mı?

ch340 driver yüklü mü?usb kablo sağlam mı?bilgisayarın com portu sağlam mı?
Evet sağlam usb mouse takıyorum çalışıyor. Ayrıca kablo olarak 3 tane sıfır ve 4 tanede eski olan var hiçbirine tepki vermiyor. Cihazlar ilk geldiğinde çalışıyordu. Fakat sonradan anlamadım usb kabloyu takıyorum nodemcu ışık yanıyor ama com port aktif olmuyor

Evet sağlam usb mouse takıyorum çalışıyor. Ayrıca kablo olarak 3 tane sıfır ve 4 tanede eski olan var hiçbirine tepki vermiyor. Cihazlar ilk geldiğinde çalışıyordu. Fakat sonradan anlamadım usb kabloyu takıyorum nodemcu ışık yanıyor ama com port aktif olmuyor
kartı kullandığınız süre zarfında kısa devre etme fazla bir yük bağlama gibi şeyler yaptınız mı

Önce Bu attığım linkteki ch340 driverini kurun. Sonra nodemcuyu bilgisayara bağlayın ve linkteki diğer program olan zadigi çalıştırın.
adımlar aşşağı da bellirttiğim gibi yapın. Eğer bu ekran görüntülerindeki gibi sonuç almıyorsanız ona göre yol tarif edeceğim.

1)Driveri kurduktan sonra zadigi açın burdaki gibi ve options/list all devices/ ordan da hemen aşağıdaki gibi
1.png

2)Bende Nodemcuyu usb serial olarak okuyor.
2.png

3)Seçtiğiniz cihazda bu şekilde gözüküyorsa hem aygıt yöneticisinde comport olarak hem zadigde ch341 olarak çalışıyor durumda eğer değilsede diğeri adıma geçiyoruz.
3.png

4)ordaki winusb yi kuracağız. Replace Driver yapıyoruz. Daha sonra tekrar ch340 driverini kuruyoruz.

-Eğer başta gözükmüyorsa bu sefer gözüküyor olması gerekli ve böylelikle çalıştırabilirsiniz.
-Bu işlemlerin hepsi kart takılı iken yapılacak.

Not: Kablo olayı gerçekten önemli daha yeni bende denerken yaşadım. Sağlam olduğundan %100 emin olduğum bir kablo ile çalışmadı ama başka kablo ile çalıştı.

Önce Bu attığım linkteki ch340 driverini kurun. Sonra nodemcuyu bilgisayara bağlayın ve linkteki diğer program olan zadigi çalıştırın.
adımlar aşşağı da bellirttiğim gibi yapın. Eğer bu ekran görüntülerindeki gibi sonuç almıyorsanız ona göre yol tarif edeceğim.

1)Driveri kurduktan sonra zadigi açın burdaki gibi ve options/list all devices/ ordan da hemen aşağıdaki gibi
15313 eklentisine bak
2)Bende Nodemcuyu usb serial olarak okuyor.
15314 eklentisine bak
3)Seçtiğiniz cihazda bu şekilde gözüküyorsa hem aygıt yöneticisinde comport olarak hem zadigde ch341 olarak çalışıyor durumda eğer değilsede diğeri adıma geçiyoruz.
15315 eklentisine bak
4)ordaki winusb yi kuracağız. Replace Driver yapıyoruz. Daha sonra tekrar ch340 driverini kuruyoruz.

-Eğer başta gözükmüyorsa bu sefer gözüküyor olması gerekli ve böylelikle çalıştırabilirsiniz.
-Bu işlemlerin hepsi kart takılı iken yapılacak.

Not: Kablo olayı gerçekten önemli daha yeni bende denerken yaşadım. Sağlam olduğundan %100 emin olduğum bir kablo ile çalışmadı ama başka kablo ile çalıştı.
Hocam güzel bir rehber paylaşmışsımız teşekkür ederim. Ama benim pc den yanıt alamadım. Sizde görünen com port bende görünmedi.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back