Nodemcu inputlarda istenmeyen girişler alıyor.

enginkanat

Yeni Üye
Çalıştığım tekstil atölyesinde p10 LED panele sayı gönderen bir devre tasarladım. Nodemcu, 2 buton ve optocoupler ile 24 VDC bir sinyal girişi kullandım. Sistem evde sorunsuz çalışırken iş yerinde sorun çıkarttı. Butonlar ile basit menü işlemi yaparken optocoupler ile sayı girişini aldım.
İş yerinde kendi kendine saymaya, menülere girip çıkmaya başladı. 100nf kondansatör de fayda vermedi.
İşletme içerisinde 100 den fazla servo motorlu makina var. Elektromanyetik bir parazit olduğunu sanıyorum ama nasıl çözerim bilemedim.

Beslemeye (besleme tam regüleli olsun ve akım olarak yapının akım isteğini rahat karşılayabilsin) emc filtre koy devreyi metal kutu içerisine alıp kutuyu şasele data kabloların çok uzun veya dolambaçlı olmasın. data kablolarını taşıyor isen ekranlı cat kablo kullanmanı tavsiye ederim metal rj45 jack ile birlikte. Bunun haricinde data input butonları pull-up şeklinde kullanmanı tavsiye ederim.

Son olarak yazılımda buton okumalarında filtre uygulayabilirsin.

Örnek olarak butona basıldıysa x++ hemen ardına delay(100) bekleme koy. Bakalım faydası olucak mı veya while ile kitleyedebilirsin eğer kritik bir durumu kontrol etmiyor ise kurduğun yapı, o zaman delay kullanmak çok da bir dezavantaj olmaz.

Beslemeye (besleme tam regüleli olsun ve akım olarak yapının akım isteğini rahat karşılayabilsin) emc filtre koy devreyi metal kutu içerisine alıp kutuyu şasele data kabloların çok uzun veya dolambaçlı olmasın. data kablolarını taşıyor isen ekranlı cat kablo kullanmanı tavsiye ederim metal rj45 jack ile birlikte. Bunun haricinde data input butonları pull-up şeklinde kullanmanı tavsiye ederim.

Son olarak yazılımda buton okumalarında filtre uygulayabilirsin.

Örnek olarak butona basıldıysa x++ hemen ardına delay(100) bekleme koy. Bakalım faydası olucak mı veya while ile kitleyedebilirsin eğer kritik bir durumu kontrol etmiyor ise kurduğun yapı, o zaman delay kullanmak çok da bir dezavantaj olmaz.
Sayın Furkan bey, cevabınız için teşekkürler. 5V 2A adaptör kullanıyorum. 4x20 karakter LCD ve NodeMCU için yeterli olduğunu sanıyorum. Adaptör bildiğim kadarıyla SMTPS tipi. metal kutu benimde aklıma geldi fakat WiFi üzerinden haberleştirdiğim için engel olur diye kullanmaktan çekindim. butonlar ile kart arası 3 cm kadar fakat 24VDC sinyal girişi 1,5 mt. ancak sinyal girişini optocoupler ile devreden ayırdım. ne VCC si nede GND si NodeMCU ile ortak değil. yazılımda INPUT_PULLUP kullanıyorum yazılımda delay(100) gecikme verip 'while' ile butonun bırakılmasını bekleyerek işlem yapıyorum. Bu durum 24VDC giriş içinde geçerli. NodeMCU Vin ve GND girişine bağladığım adaptöre 100NF kondansatör de bağladım. fakat LCD beslemesinide buradan aldığım için LCD ye bağlamadım. Acaba girişlere paralel 100nF ve Pinden GND ye 10K direnç bağlasam sizce nasıl olur?
(Not: Bugün devreyi bağladığım makinaya extra topraklama kablosu çektim ve devre kutusunu bağladığım parçayı alüminyum yaptım. fark yaratırmı emin değilim.)

5v 2A Bir Güç kaynağı Nodemcu ve LCD için uygun değerlerde bir güç kaynağı burada bir problem yok. ama farklı yükler varsa bu güç kaynağına bağlı ( ki anlattığına göre yok ) o zaman konuya farklı yaklaşmak gerek. ( hele hele endüktüf yük ise :) ne biliyim bir motor bir röle bir selenoid valf v.b)

1-) External bir anten modifikasyonu ile Wi-Fi Problemini çözebilirsin.
2-) SMPS için ise zaten kendi içinde EMI Filtresi olması gerekiyor. en fazla çıkışa 16V 1000uF Kondansatör İlavesi yapabilirsin.
3-) 5v 2A uygun bir kablo ile cihaza aktardığından emin ol. ( Zamanında dandik Mini USB kablosu yüzünden Raspbery Pi kendine reset atıp duruyordu en son çare akım grafiğini incelediğimde ancak sorunu anlayabilmiştim.)
4-) Önemli olan entegrelere giden besleme hatlarına 100nF eklemek değil, Mühim olan entegrenin besleme uçlarına en yakın yere 100nF Kondansatör eklemektir. ( Bununla ilgili YouTube gibi mecralarda videolar vardı sanırım )
5-) Kablo bağlantıların eğer klemens gibi yapılar ise tam bağlantı sağlandığından emin ol.
6-) İnputlara 100nF bağlamakta güzel olur ( switch debouncing circuit ve schmitt trigger circuit kelimlerini googlede bir araştır. )
7-) Hatta eğer topraklama var ama kopuk veya iyi bir topraklama değilse bizzat endüstriyel alanlarda çalışacak cihaz veya yapıların etkilenmesi kaçınılmaz oluyor. ( Topraklamayı eğer bir buat v.b klemensten aldıysan topraklamanın olduğundan emin ol emin olduktan sonra topraklamanın iyi olup olmadığından emin ol )

Son olarak input birimini 6. öneride yazılanlara göre gözden geçir ekleme veya iyileştirilme yapılması gerekiyorsa yap. şuanlık aklıma gelen başka bir şey yok.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,809
Üyeler
2,468
Son üye
kate22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back