Nozzle Önerisi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Kırk yılın başı bir sipariş aldım. Tam baskıya başladım sorunlarda başladı.
Figürün baskısını başlatıyorum "Kenar" dediğimiz baskının köşelerden kalkmamasını sağlayan ayarda sıkıntı var. Kenarları kıl gibi incecik basıyor.
Ayarını 150mm den 250 ye getirdim yine aynı. Sonra neyse baskıya devam ediyorum bu sefer çıkan figürü parmaklarımla az sıkıştırdım mı dağılıveriyor.
Ayarlarımı hiç değiştirmediğime göre ya nozzul tıkandı yada boru dedim. Komple söktüm hepsini temizledim. Sorun yine devam ediyor.
Parasını peşin aldığım üç kuruşu da 1m Capricorn boru ile 1 adet dandik nozzle'a verdim. Onlar gelince devam edeceğim.
Lakin ben 5 tane filan toplu nozzle almak istiyorum. Ve kaliteli olması lazım. Mevcut nozzle lar 1 top filamenti bitirmeden bozuluyor.
Bana önerebileceğiniz nozzle var mıdır? Adı sanı, linki filan varsa rica edicem.

2.jpg

Nozzle değil de filamentin dandik olduğu için bozulmuş olabilir. Bütün dünyada bu cihaz kullanılıyor ve nozzle ile ilgili böyle bir şeyden kimse bahsetmiyor. Ptfe tüpü de öyle hemen değiştirmiyorlar, sadece iyileştirme için değiştiriliyor...

Nozzle değil de filamentin dandik olduğu için bozulmuş olabilir. Bütün dünyada bu cihaz kullanılıyor ve nozzle ile ilgili böyle bir şeyden kimse bahsetmiyor. Ptfe tüpü de öyle hemen değiştirmiyorlar, sadece iyileştirme için değiştiriliyor...
Uzarastan aldım flamenti. Sonuna yaklaştım. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım bu filament de.

Resimdekiler iyi görünüyor sorun nedir anlamadım ben :bilmem3:

Resimdekiler iyi görünüyor sorun nedir anlamadım ben :bilmem3:
Resim aldığım siparişi temsil ediyor abi. Daha önce basıp reklam için resmini çektiklerimden.
Şimdi basrıklarım az sıkınca dağılıyor.

Kötülerin resmini de atsan yav :D

Kötülerin resmini de atsan yav :D
Abi siyah bastığım için detay belli olmaz.
Zaten onlar evde ben işteyim.
Baskı bitene kadar bekliyorum. Görüntü normal ama parmakla az sıkıştırdın mı dağılıyor. Taban kısımları tablaya tutunamadığından yamuk oluyor.

Birde oda sıcaklığından süpheleniyorum. Normalde 200 derece önerilen filamenti 208 dereceyle basıyordum şimdiye kadar. Bir sorun olmuyordu. Acaba daha mı yükseltsem? İyice kış geldi çünkü artık soba yakmadan oturulmuyor.

Eğer baskı yaptığın yer rüzgar alıyorsa veya yanındaki cam açıksa bu sorunu açıklar. Odanın tamamen kapalı ve belli bir sıcaklıkta olması lazım.

Hot end içine giren teflon boru tam oturmamışsa baskıyı etkiliyor.

Teflon boru kalitesi ile bunun bir ilgisi yok. Teflon borunun Capricorn markayla değiştirilmesinin sebebi Capricorn'un daha dar olması. Bu sayede daha az retraction ile baskı almak mümkün oluyor.

Figürün baskısını başlatıyorum "Kenar" dediğimiz baskının köşelerden kalkmamasını sağlayan ayarda sıkıntı var. Kenarları kıl gibi incecik basıyor.
Ayarını 150mm den 250 ye getirdim yine aynı. Sonra neyse baskıya devam ediyorum bu sefer çıkan figürü parmaklarımla az sıkıştırdım mı dağılıveriyor.
Fotoğrafı yok mu? Sorunu anlamadım. Sıkınca dağılıyor derken, 3d parçayı baskı sonrası sıkıyorsun ve parçalanıyor mu?

Eğer baskı yaptığın yer rüzgar alıyorsa veya yanındaki cam açıksa bu sorunu açıklar. Odanın tamamen kapalı ve belli bir sıcaklıkta olması lazım.
Yok abi. Yaz-kış baskı esnasında kapı pencere örtüyorum. Odanın sıcaklığı neyse o.

Hot end içine giren teflon boru tam oturmamışsa baskıyı etkiliyor.
Boru oturmamış olsa önceki baskılarımda da sorun çıkarırdı diye düşünüyorum. Filamenti ilk taktığımdan bu güne hiç sorun yaşamadım.

Fotoğrafı yok mu? Sorunu anlamadım. Sıkınca dağılıyor derken, 3d parçayı baskı sonrası sıkıyorsun ve parçalanıyor mu?
Fotoğraf çekmedim. Eve geçince çekeyim.
Durum şu. İnce kenarlı figürlerde az bastırınca dağılıyor diyelim. Normalde dağılmıyordu.
Kalın kenarlı figürleri de 90% dolgu ile basmama rağmen sıkıştırınca anlaşılıyor ki az flament gelmiş. Yani dağılmasa da fark hissediliyor.

Ekstrüder vidasını sıkmayı denedin mi? Filamenti kaydırıyor olabilir.

Bazen bu yazicilardan almaya niyetleniyorun. Bu kadar sorun yaşadığınızı gorunce vazgeciyorum. :)

Bazen bu yazicilardan almaya niyetleniyorun. Bu kadar sorun yaşadığınızı gorunce vazgeciyorum. :)
Sorun makinede değil ki. Kullanmayı bilmeyende. Bence mutlaka almalısın. "Ne işime yarayacak? Kırk yılda bir lazım olur" cümlesini ilk defa bu makina çürüttü. :katil2:

Sorunlu baskıyı aşağıya ekliyorum ama sorunu çözdüm.
Nasıl yaptıysam filament akışını 150% den 100% e çekmişim. Tekrar 150% yaptım düzeldi.

20210119_124136.jpg

Yazdığınız belirtiler hotend tıkanması ile ilgili. Yeterli akış gelmiyor gibi. Büyük ihtimal teflon boru yerinden kaymış. Nozzle olduğunu düşünüyorsanız makinenin yanında gelen akupunktur iğnesiyle nozzleı dürtükleyin bakalım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back