Ntc Nasıl yapıştırılır?

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Şu üründen alıp ;
4k7-ntc-2mm-1-thermistor-ntc-kls-electronic-46717-11-B.jpg

Şu malzeme ile birleştirmek istiyorum

OaOK7aEABLzoudxInlVHzGhuyLppuLX-2ykuHmLoP5xX4rfTULEGiNNOaExMlD1hAS8iizw_GlfqHVlJaQsc-L1PDk_SrcJgR-zvYHkhYemMnjf1Jr4bqJJynb0Zy1tEcJwdgFR1KC-fHE4mkvpYcYe5jU8HsRpKUoo5PULBIIpdOBB4XapqsfJLPvANOSxlkcp6A7EkegMx

Sonuç olarak şunu elde edeceğim ;

Ntc-3950-100K-Ohm-Thermistor-for-BMS-UPS-Heat-Sink-HAVC.jpg

Papucu, ntc ye baskı yapmayacak şekilde hafifçe sıkarım ancak tam bir temas için dolgu yapacak, ısı iletecek ve yapıştırma sağlayacak bir yapıştırıcı lazım.

Ne olur uygun olur acaba. Epoxy yapıştırıcı?

Şu üründen alıp ;
4k7-ntc-2mm-1-thermistor-ntc-kls-electronic-46717-11-B.jpg

Şu malzeme ile birleştirmek istiyorum

OaOK7aEABLzoudxInlVHzGhuyLppuLX-2ykuHmLoP5xX4rfTULEGiNNOaExMlD1hAS8iizw_GlfqHVlJaQsc-L1PDk_SrcJgR-zvYHkhYemMnjf1Jr4bqJJynb0Zy1tEcJwdgFR1KC-fHE4mkvpYcYe5jU8HsRpKUoo5PULBIIpdOBB4XapqsfJLPvANOSxlkcp6A7EkegMx

Sonuç olarak şunu elde edeceğim ;

Ntc-3950-100K-Ohm-Thermistor-for-BMS-UPS-Heat-Sink-HAVC.jpg

Papucu, ntc ye baskı yapmayacak şekilde hafifçe sıkarım ancak tam bir temas için dolgu yapacak, ısı iletecek ve yapıştırma sağlayacak bir yapıştırıcı lazım.

Ne olur uygun olur acaba. Epoxy yapıştırıcı?

NTC gövdesi ile etrafını saran metal kulakların olduğu bölgeye bolca termal macun sıvazlamak yetmez mi acaba? Macun yerinde durur ısınsa bile, akıp gitmez.

Olayın iki yönü var.
1. Mekanik sabitleme
2. ısı transferi

Termal macun ısı tarnsferi için uygun ancak. Ntc yi ezmeden kulaklar ile ne kadar sıkıştırabilirim emin değilim.

Eğer ısıl algılama çok hassas olması gerekiyor ise termal macun ve sensörün tutturulduğu aksam için farklı şekiller düşünülmeli.

Ama öyle ölçülecek sıcaklık çok çok hızlı tepki gerekmiyor ise yani şöyle söyleyeyim bu sensörün takıldığı yerin sıcaklığının ( net sıcaklık ) 10 saniye sonunda da okusa sorun yok derseniz epoksi ile yapıştırın işinizi görür. Buradaki epoksi malzemenin rijitliğini sağlayacak olan malzemedir. Siz kablo pabucuna sensörü iyi şekilde sıkarsanız ve üzerini kaplarsanız kablo pabucu yüzeyden aldığı ısıyı bir süre sonra sıkı geçme sayesınde sensöre iletecektir.

Bir örnekte şöyle vereyim. Benim hizmet verdiğim cihazlarda bu sensör bir ucu kapalı bakır boruya giriyor. İçerisinde ısıl iletim macunu var. Gri bir malzeme. kablo çıkış noktası ise epoksi ile kapalı. Bakırın ısı iletim katsayısı yüksektir ve içerideki termal macunda ısıyı en iyi şekilde sensöre iletmektedir. Kablo çıkışında bulunan epokside sızdırmazlığı sağlamaktadır.

HTB1sIqwkk7mBKNjSZFyq6zydFXan.jpg_350x350.jpg

Şu iki metot da işe yarayabilir: NTC dış çapı kumpas ile ölçülür ve bu çaptan 0.5 mm gibi daha düşük çapta silindirik bir çelik çubuk hazırlanır. Sonra da o kulaklar bu çelik çubuğun etrafına sıkılır. Çelik çubuk çıkarılır ve onun yerine NTC takılır. NTC belli bir sıkılıkla girecektir ve yerine duracaktır. Ama bu 0.5 mm lik payın ayarlanması gerekebilir.

Bir de yapışma özellikli termal macunlar var. Mesela birçok anakartın çipset soğutucusu direkt olarak çipsete yapışık. Ama nerede var bilmiyorum biraz araştırmak lazım.

Bunun ev yapımı olan videosunu izlemiştim. Denemedim ama videoda deneysel sonuçlar da mevcut.

Ben de izlediğim dönem elimde alüminyum tozu olmadığından deneyememiştim, sonra da kaldı. Aslında şuradan almak daha hesaplı 1 Kg olanı 188 TL bunu iki kişi alıp paylaşabilir. Üstelik Kurtköy'de imiş burası.

Ben de izlediğim dönem elimde alüminyum tozu olmadığından deneyememiştim, sonra da kaldı. Aslında şuradan almak daha hesaplı 1 Kg olanı 188 TL bunu iki kişi alıp paylaşabilir. Üstelik Kurtköy'de imiş burası.

Tamam 1 kg alıp paylaşabiliriz. Yapıştırıcı olarak da Murat Şen silikon kullanmış. Silikon ile iki bileşenli epoksiyi karşılaştıran bir deney yapabilirim. Bakalım hangisi ile daha iyi oluyor.

El yapımı yapıştırıcı iyiymiş.

Ben şöyle yapmaya karar verdim. V yatağın içine çok az termal macun, üzerine ntc. en dıştan ise epoxy.

Ortalığı bulandıran ben, masrafa giren siz oldunuz :cheeky1::katil2:

Şu an 4 kişi olduk, o zaman şöyle yapalım. Yarına kadar almak isteyenler buraya adını ve istediği en az istediği miktarı yazsın. İlla 4 kişi alıyoruz diye tam 4'e bölmek zorunda değiliz. Mesela bana 250 gr yerine 100 gr da olur. Kalan 150 gr'mı daha fazla isteyene aktarırız ya da toplam miktara en yakın olanı alırız. Ben listeyi oluşturuyorum. Burayı düzenleriz.
@uyesercan - en az 100gr
@taydin
@Gokrtl
@serkan_48

Şu anda kesin 4 kişi var. 250 g yapıyor kişi başı. Ben buradan alıp gönderebilirim, ama elimde kimyasal kabı yok. Mecbur bir poşete koyup göndereceğim. Herkes için bu uygun ise netleştirelim ona göre siparişi vereyim :)

Şu anda kesin 4 kişi var. 250 g yapıyor kişi başı. Ben buradan alıp gönderebilirim, ama elimde kimyasal kabı yok. Mecbur bir poşete koyup göndereceğim. Herkes için bu uygun ise netleştirelim ona göre siparişi vereyim :)
Bana uyar, illa kimyasal kap olması şart değil, evde kavanoza aktarırım. @taydin senin payın en az ne kadar olsun istiyorsun?

Bende 100 - 150 gr alabilirim.

Yapmayı düşündüğüm bir sensör var. Eğer tutarsa çok iyi olur. 1 kg ı bölüşemezsek ben sonrada alabilirim. Benim bu tozdan önce ntc tipini belirlemem ve bu sensörün kullanılacağı sistem için gereken soketi bulmam lazım.

NTC yi bulurum ama soketi araştırıyorum hala bulamadım.

Soket temini için fikriniz var mı ? Sağdaki soketi arıyorum.

Adsız.png

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back