O-Pamplar !!

m.yildizili

Aktif Üye
Cümleten hayırlı günler, bu opamplari nasıl ogrenirim ? Bir kitabı, bir makalesi var mı? Tam kavraya bilmem için nasıl devreler yapmam gerek. Mesela bi k tipi termokulp okumak için ne tür opamp gerek veya voltaj reguleleri için nasıl bir opamp gerek.. yardımlarınız için teşekkürler. Kitap olarak iyi bir elektronik anlatan kitap da olabilir. Ama opamp içinde olsun.

Doyot.net deki yazıyı okumuştum. Evet pdf biraz daha bilimsel açıklamalı. Teşekkür ederim. Mutlaka inceleyeceğim.

Malesef bu konuda en doyurucu ve faydalı bilgi yabancı kaynaklarda. İşin temelini öğrenmek için benim önereceğim kitap şu

1670077370963.png

Ustam bunun TR çevirisi bulunuyor mu ?

Bilmiyorum. Ama eğer elektronik öğrenme konusunda ciddi isen, öncelikle ingilizce dilinde okuduğunu ve duyduğunu anlamayı öğrenmen lazım. Bir kere öğrendikten sonra koca bir bilgi deryası sana açılmış olacak.

Opamplarla ilgili gördüğüm en iyi iki anlatım videosu şunlar.
İngilizce bilmiyorsanız, altyazıları Türkçe'ye çevirtip izleyin.

NOT: Geçenlerde bir pil sorusu vardı, aslında gezen şaseler (floating ground) ile ilgili. İkinci video onun için de güzel bir anlatım içeriyor.

Bilmiyorum. Ama eğer elektronik öğrenme konusunda ciddi isen, öncelikle ingilizce dilinde okuduğunu ve duyduğunu anlamayı öğrenmen lazım. Bir kere öğrendikten sonra koca bir bilgi deryası sana açılmış olacak.

Bu doğru bir yönlendirme ama ingilizce olmazsa olmaz değil. Yada mükemmel olmasına gerek yok. Önemli olan bilgiye ulaşabilmek. Türkçe de bir sürü kaynak vardır. Mesela ben bazen ulusal tez merkezine bakıyorum. Her daldan bir sürü teze ulaşmak mümkün. Veya çeviriler ile yabancı kaynaklar kullanılabilir.

Ben bazen şöyle bir sıkıntı yaşıyorum. Aklıma bir şey takılıyor ve cevabı bulamıyorum. Aslında bir cümlelik bir açıklama bana yeterli olacakken cevap bulmak için zaten bildiğim bir sürü şey okumam gerekiyor.

Bu doğru bir yönlendirme ama ingilizce olmazsa olmaz değil. Yada mükemmel olmasına gerek yok. Önemli olan bilgiye ulaşabilmek. Türkçe de bir sürü kaynak vardır. Mesela ben bazen ulusal tez merkezine bakıyorum. Her daldan bir sürü teze ulaşmak mümkün. Veya çeviriler ile yabancı kaynaklar kullanılabilir.

Ben bazen şöyle bir sıkıntı yaşıyorum. Aklıma bir şey takılıyor ve cevabı bulamıyorum. Aslında bir cümlelik bir açıklama bana yeterli olacakken cevap bulmak için zaten bildiğim bir sürü şey okumam gerekiyor.

Türkçe de iyi kaynaklar vardır, ama yüzde olarak düşük. Konuyu da bilmiyorsan iyi kaynağı kötüsünden ayıramıyorsun.

Türkçe de iyi kaynaklar vardır, ama yüzde olarak düşük. Konuyu da bilmiyorsan iyi kaynağı kötüsünden ayıramıyorsun.

Aslında dikkat çekmek istediğim şudur;

İngilizce bilmiyorum. O zaman ben bir şey öğrenemem...

Böyle bir algıyı doğru bulmuyorum. İngilizce de öğrenelim, Türkçe kaynaklardan da faydalanalım...

Aslında dikkat çekmek istediğim şudur;

İngilizce bilmiyorum. O zaman ben bir şey öğrenemem...

Böyle bir algıyı doğru bulmuyorum. İngilizce de öğrenelim, Türkçe kaynaklardan da faydalanalım...
Abi ingilizce bilmek bence elektrik-elektroniğin yapı taşlarından birisi.
Tamam ingilizce bilmedende gayet iyi bir elektronikçi olabiliriz, mükemmel devreler ortaya koyabiliriz.

Fakat en basitinden -->şu<-- kalitede videolardan ingilizce bilmeden pek fazla yaralanamayız.

Pastadan en büyük payı almak istiyorsak şayet ingilizce bence yapı taşı.

Abi ingilizce bilmek bence elektrik-elektroniğin yapı taşlarından birisi.
Tamam ingilizce bilmedende gayet iyi bir elektronikçi olabiliriz, mükemmel devreler ortaya koyabiliriz.

Fakat en basitinden -->şu<-- kalitede videolardan ingilizce bilmeden pek fazla yaralanamayız.

Pastadan en büyük payı almak istiyorsak şayet ingilizce bence yapı taşı.

Sen ingilizceyi akıcı bir şekilde konuşabiliyor musun? Veya akıcı bir konuşmayı anlayabiliyor musun? Bir daha görüştüğümüz de test edeyim...

Okuduğumu anlarım, az çok yazabilirim, daha önce yol tarif etmişliğim bile var :cool:
Ama seviyen ne dersen taş çatlasa A2
Yol bende bir kaç tarif etmiştim, bölge olarak yabancı dil konuşan ile karşılaşma olasılığın yerli insandan biraz daha fazla olabiliyor. (Yaz aylarında) . Evet ingilizce öğrenme konusuna katılıyorum. Zaten beraber çalıştığım yazılımcı arkadaşım İngilizce konusunda iyi olduğu için çoğu datasheet i beraber okuyoruz. Ama ben de donanımsal olarak kendimi geliştirmem için bir yerlerden baslamam gerek artık. Türkçe kaynaklar evet güzelleri var , fakat onlarda çoğu terimi yabancı kelimelerden seçiyorlar. İş yine yabancı dile kaliyor.

Yol bende bir kaç tarif etmiştim, bölge olarak yabancı dil konuşan ile karşılaşma olasılığın yerli insandan biraz daha fazla olabiliyor. (Yaz aylarında) . Evet ingilizce öğrenme konusuna katılıyorum. Zaten beraber çalıştığım yazılımcı arkadaşım İngilizce konusunda iyi olduğu için çoğu datasheet i beraber okuyoruz. Ama ben de donanımsal olarak kendimi geliştirmem için bir yerlerden baslamam gerek artık. Türkçe kaynaklar evet güzelleri var , fakat onlarda çoğu terimi yabancı kelimelerden seçiyorlar. İş yine yabancı dile kaliyor.
Bence en hızlı öğrenme yolu elinde aktif kullandığın cihazları ingilizceye çevirmek.
Telefon, Tablet, Bilgisayar.
Mesela birden ingilizce ağır gelecekse bu forumun en altında in fırça sembolünün yanında dil seçeneği var oradan ingilizce yap, bir süre forumu ingilizce kullanınca sonraki adıma geç başka birşeyi ingilizce yap.
Böyle adım adım öğrenirsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back