Odyofil kablo üreticileri üniversiteleri de alet etmeye başladılar

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir üniversite akademisyeni, pahalı kablo ile ucuz kablo arasında duyulabilir farklar olduğunu "ortaya koyan" bir makale hazırlamış. Makalede, bu tip testlerin 10 GHz lik bir osiloskop ile yapılması gerektiğini belirtmiş. Herhalde kafasında LNB olan uzaylı müşterilere hitap ediyor dangalak, çünkü insan kulağı en iyi ihtimalle 20 kHz e kadar çalışıyor.

Olaya aslında frekans bandı olarak bakmamak lazım.
Şarkıda ki Bölme bit hızı 16 bit den 24 bite çıkınca arada çok fazla data farkı oluşuyor. Bu ise müziğe doğrudan etki edecek bir unsur haliyle.
MP3 müzikler 16 bit iken Flac kodekli şarkılar 24 bit falan oluyor.
Standart kulaklıklardaki malzemenin kalitesi ve alaşımı iyi olmadığından data kayıpları oluşması muhtemel.
32 bit parçalarda ise gerçekten kullanılan her malzemenin kalitesi önemli, 16 bit üzeri şarkıları zor bulan ben için 32 bit fazla lüx. :)
Deneme amaçlı yabancı bir odyofil sitesinden 5 dakikalık bethoven senfonisi indirmiştim 32 bit bölme hızına sahip şarkının boyutu 1.5 GB idi :). Bu parçayı data kaybı oluşmadan oynatabilmek için gerçekten iyi bir kulaklık, kablolar, dac ve ihtiyaca göre amfi gerekli.

Frekans olayına dönersek, 44.1 kHz örneklemeye sahip bir dosyanın frekans bandı 22 kHz, 96 kHz örnekleyebilen 48 kHz, 192 kHz örnekleyebilen ise 96 kHz seviyesine kadar ulaşıyor.
44.1 kHz den sonrasını verebildiği iddia edilen kulaklıklar bana keriz silkeleme hareketi gibi geliyor ama bölme bit hızı ve onu kayıpsız şekilde aktaracak kablolar önemlidir.

Son düzenleme:
Cat5/6 gibi kablolarda 100...250Mhz band genisligi sozkonusu iken kiytirik bir audio sinyali icin altin kaplamali iletkenlerden ozel kablo cok komik oluyor.

Butun ureticiler kablosuza donuyor. Bunlarda yakinda Cin'den 1$'a getirttikleri BT alicilari taktiklari kulakliklari "ozel urettirdik, hatta ozel kodek bile gelistirildi bu kartlara, dogala en yakin sesi biz veriyoruz" diye yuzlerce dolara satmaya calisirlar.

Butun ureticiler kablosuza donuyor. Bunlarda yakinda Cin'den 1$'a getirttikleri BT alicilari taktiklari kulakliklari "ozel urettirdik, hatta ozel kodek bile gelistirildi bu kartlara, dogala en yakin sesi biz veriyoruz" diye yuzlerce dolara satmaya calisirlar.
Benim kulaklıkda 24 bit dac var.
Bu kaliteli mi sayılıyor en iyi cevabı @taydin abi verebilir sanırım

44.1 kHz 16 bit (CD kalitesi) bile insan kulağının ayırt edebileceği seviyenin çok ötesinde kaliteye sahiptir. Ama odyofil tipler için illa 384 kHz, 24 bit olması gerekiyor. Biz de bu özellikleri sağlayacak hardware yapmak için kendimizi paralıyoruz :katil2:

Kulaklığa gelince, 16 bit bile çok fazla, çünkü kulaklığın mekanik bölümünün hem distorsiyonu hem de frekans tepkisi olay 16 bite gelmeden çok daha önce sorun çıkarmaya başlar.

Artık piyasada 3000 dolarlık hoparlör kabloları da satılmaya başlanınca, bir test düzenlenmiş. Aynı high end audio sistemine hoparlörler önce çok pahalı kablo ile bağlanmış, sonra da telden yapılmış elbise askısının teli düzeltilerek bağlanmış. Gözü bağlı odyofillere de sorulmuş, hangi testte pahalı kablo, hangi testte elbise askısı kullanılmış sorulmuş. Sallamışlar tabi, kimisi bilmiş kimisi bilememiş. Yani yazı tura atsan da %50 doğru bilirsin zaten :katil2:

44.1 kHz 16 bit (CD kalitesi) bile insan kulağının ayırt edebileceği seviyenin çok ötesinde kaliteye sahiptir. Ama odyofil tipler için illa 384 kHz, 24 bit olması gerekiyor. Biz de bu özellikleri sağlayacak hardware yapmak için kendimizi paralıyoruz :katil2:

Kulaklığa gelince, 16 bit bile çok fazla, çünkü kulaklığın mekanik bölümünün hem distorsiyonu hem de frekans tepkisi olay 16 bite gelmeden çok daha önce sorun çıkarmaya başlar.
Aslında birden fazla sürücüsü olan kulaklıklarda 24 Bit farkını belli ediyor.
Tek sürücülü kulaklıklar veya ses sistemleri Alt, Mid ve Tizlerde çok iyi sonuç veremiyor.
Kulaklıktan ele alalım konuyu, yoğun baslar (davul sesi örneğin) şarkıda ki tiz sesleri söndürebiliyor tek kanaldan gelince.
Çok sürücü kulaklıklarda ise her frekans aralığının üstlendiği sürücüler ve ayrı kanallar var, Bu sayede bass ve tizleri gayet ayırt edici ve kaypsız bir şekilde duyabiliyorsun, diğer tek sürücülü kulaklıklara oranla %30+ üzerinde fazladan sahne genişliğide elde ediyorsun.
Frekans olayına bakarsak 44.1 khz örneklemeye sahip bir şarkı 22 khz ses çıkışı sağlıyor yani gayet yeterli bence rakam olarak. Ben örneğin 21.000 hz kadar duyabiliyorum test ettirdim. 20-20.000 hz ortalama insan için verilmiş değerler her insan bu aralıkta duyar diye bişeyde yok.
Olaya şöyle bakalım, ülkemiz boy ortalaması erkelerin 1.72 yani ortalama bir erkek bu boydadır ama ben yine ortalamaya uymuyorum o zaman uzaylıyım. :D
Başka örnek bazı insanlar renk tayfının dışındaki kızılötesi ışınları algılayabiliyor, bu durum nadir olsada var. Yani her insanın ortalamın üzeri veya altında değerleri olabiliyor kısaca. Ortalama değerden yola çıkarak yargılamamak gerek bence olayları.

Yine 22 khz üzeri çıkış verdiğini iddaa eden ürünü almak keriz silkeleme hareketidir ama 24 Bit Bölme bit hızı ve 44.1 khz örneklemeye sahip şarkılarla 16 Bit bölme bit hızına ve 44.1 khz örneklemeye sahip aynı şarkı arasında ki fark kullandığın kulaklığın özelliklerine bağlı olarak fark ettiriyor.
Üzerinde Hİ-RES yazan anker kulaklıkla falan yüksek çözünürlüklü müzik dinlediklerini sananları kendi haline bırakırsak çok sürücülü kulak içi kulaklıklarda bu farkı anlayabiliyorsun.

Sana haksızsın demiyorum ama milletteki mükemmelliyetçilik takıntısı güzel bir keriz silkeleme pazarı oluşturuyor. Bırak onu üreten mühendisler, teknikerlerde ekmek yesinler :D.
22.000hz üstü frekans olaylarında sana sonuna kadar hak veriyorum yanlız bölme bit hızı benim için önemli. :D

Son düzenleme:
22.000hz üstü frekans..
Bu da yaşa göre değişiyor. Yaş ilerledikçe tiz sesleri duyma kabiliyeti azalıyor. İleri yaşlarda gürültüden rahatsız olma durumu sanırım bu yüzden artıyor. Bas seslerin enerjisi fazla olduğundan tizleri de duymadığı için kulak bunlara odaklanıyor.

Ileri yaslarda gurultuden rahatsiz olmanin sebebi agri esigi ile alakali (imis).

Normalde beyine surekli uyarilar geliyor. Mesela kulaga ortamdan surekli sesler geliyor, burnumuza kokular, eklemlerden agrilar vs vs geliyor.

Genclikte beyin bunlarin buyuk kismini filitreliyormus. Yani rahatsizlik esigi bayagi bir yuksekmis.

Yas ilerledikce bu esik de dusuyormus.

Normalde cocuklarin sakalasip gulustukleri ortamlarda yaslilara bu sesler kafaya cekic gibi vuruyormus.

Bu da yaşa göre değişiyor. Yaş ilerledikçe tiz sesleri duyma kabiliyeti azalıyor. İleri yaşlarda gürültüden rahatsız olma durumu sanırım bu yüzden artıyor. Bas seslerin enerjisi fazla olduğundan tizleri de duymadığı için kulak bunlara odaklanıyor.
Kulaktaki hücreler de beyin hücreleri gibi kendini yenilemiyor bu yüzden git gide işitme kaybı oluşur yaş ilerledikçe.
Çok yüksel desibel değerlerine maruz kalırsan da kulaktaki hücreler zarar görüyorlar. En fazla 160 desibeli duyarbiliriz buradan sonra kulak zarı denen şey hadi bana eyvallah diyerek kalıcı olarak gidiyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back