Özdisan'dan güzel bir soğutucu

taydin

Timur Aydın
Staff member
Özdisan'dan 200 TL gibi bir fiyata aldığım 1 m boyunda soğutucu. Bundan artık gerektikçe kesip kesip kullanacağım. Tek başına satılan soğutucular hem bunun kadar etli ve büyük olmuyor hem de fiyat çok daha yükseğe geliyor:

1589632275462.png

IMG_20200516_152622.jpg

Bildigim kadari ile Ozdisan sogutuculari kendisi uretiyor...

Peltier ile klima yap abi bununla... (Ayni profil ile denedim sonuc husran :)

Bildigim kadari ile Ozdisan sogutuculari kendisi uretiyor...

Peltier ile klima yap abi bununla... (Ayni profil ile denedim sonuc husran :)

Evet olabilir. Üzerine eloksal kaplama seçenekleri de var. Ne işe yaradığını bilmiyorum, ama bu benim aldığım sade :)

Eloksal kaplama olursa korozyona karsi dayanikli olur. Birde kaplama mikro duzeyde ari petegi gibi bir doku olusturuyor yuzeyde. Bu durum yuzey alanini arttirarak isi transferini iyilestirdigi yonunde bir idda etmisti bir arkadas. Ancak dogrumu degilmi arastirmadim.

Bir devrede 57AS soğutucuya bağlı 7815 (TO220) kullanıyorum. Üzerinde sürekli 0.7watt güç harcanıyor.

Soğutucu sıcaklığını 45-50 derece civarında ölçüyorum. Sizce bu yeterli mi?

Soğutucuyu bir tık büyütmek istiyorum. 52AS, 45AS gibi.

Arma veya Sarnikon 15-20 adetlerde satış yapıyor mu bilginiz var mı? Metre soğutucular deliksiz oluyor sanırım.

Elektronik malzeme satıcılarındaki soğutucular ile Arma veya Sarnikon gibi firmalar arasında fark var mı?

Sanırım Özdisanda bazı soğutucuları Armadan alıyor. Ama stok talep etmek gerekiyor.

Bu iki firmayı bilmiyordum, bunları elektronik malzeme tedarik listesine ekliyorum :)

Bir devrede 57AS soğutucuya bağlı 7815 (TO220) kullanıyorum. Üzerinde sürekli 0.7watt güç harcanıyor.

Soğutucu sıcaklığını 45-50 derece civarında ölçüyorum. Sizce bu yeterli mi?

Soğutucuyu bir tık büyütmek istiyorum. 52AS, 45AS gibi.

Arma veya Sarnikon 15-20 adetlerde satış yapıyor mu bilginiz var mı? Metre soğutucular deliksiz oluyor sanırım.

Elektronik malzeme satıcılarındaki soğutucular ile Arma veya Sarnikon gibi firmalar arasında fark var mı?

Sanırım Özdisanda bazı soğutucuları Armadan alıyor. Ama stok talep etmek gerekiyor.

Aslında önemli olan komponentin sıcaklığını ölçmek. Komponentin sıcaklığı, soğutucudan mutlaka daha fazla olacaktır. Aradaki fark da komponent ile soğutucu arasındaki "ısıl direnç" değerine bağlı. Yani ısıl olarak komponent ile soğutucu arasında çok iyi bir temas varsa, komponent sıcaklığı soğutucuya yakın olur.

Normal sıcaklıklara gelince, örneğin bir 7805 datasheet'ine baktım, "maximum junction temperature" 125 °C diyor. Bu sıcaklıklardan ne kadar uzak durursan, 7805'in ömrü o kadar uzun olur. Yani 100 °C de çalışır bu, ama kısa süre dayanır. 50 °C de çalışır, ama çok daha uzun süre dayanır. Burada bir maliyet/fayda hesabı yapmak lazım. 7805'i 40 °C de çalıştırmak için soğutma anlamında büyük bir maliyete girmek gerekir, ama buna değer mi? Ürün belki de 60 °C sıcaklıkta kullanımı ömrü boyunca çalışabilecek.

çoğumuz öyle kullanıyoruz, göze de hoş geliyor ama bence bu soğutucuları masada durduğu gibi zemine paralel şekilde kullanmak yanlış. daha doğrusu dikey yerleşim yapılamıyorsa bu tasarım büyük parçalar kesip kullanmak için doğru değil.
kanatlar yere dik açıda olacak şekilde yerleştirilirse ısınınan havanın yükselmesi ve yerine daha soğuk havanın gelmesiyle fan olmasa bile aşağıdan yukarıya doğru kanatların arasında kendiliğinden bir hava akımı oluşur (bence).

fansız ve nisbeten daha büyük soğutucular için şu profil tasarımı daha doğru gibi.
images (8).jpeg

ya da bu
images (9).jpeg

Son düzenleme:
kanatlar yere dik açıda olacak şekilde yerleştirirse ısınınan havanın yükselmesi ve yerine daha soğuk havanın gelmesiyle fan olmasa bile aşağıdan yukarıya doğru kanatların arasında kendiliğinden bir hava akımı oluşur (bence).

Bence kanatların resimdeki gibi üstte olması ile dik olması arasında bir fark olmaması lazım. Her iki durumda da ısınan hava yükselince yerine çevrede bulunan hava gelecek. Ama bunu uygun zamanda denemek lazım.

Bence kanatların resimdeki gibi üstte olması ile dik olması arasında bir fark olmaması lazım. Her iki durumda da ısınan hava yükselince yerine çevrede bulunan hava gelecek. Ama bunu uygun zamanda denemek lazım.
tabi ki yatayda da hava akımı olacak ama alttaki kanattan yükselecek hava üstteki kanada doğru sonra dışarı doğru gidip soğutucuyu terk edecek. belki üstteki kanadın alt yüzündeki sıcak yüzey yüzünden iki kanat arasında türbülans oluşacak. emin değilim ama bence her halükarda diğerine göre hava akımı daha yavaş olur.
termal kamera bunu gösterir mi acaba?

Son düzenleme:
Sıcak hava akışını göstermez termal kamera. Akışı görmek için tozlu veya dumanlı hava ortamında test etmek lazım.

Atölyede üzerine direnç monteli soğutucu var. Ona sabit akım geçirip denge sıcaklığına bakarız. Önce dik durumda sonra yatar durumda (kanatlar yukarı bakacak şekilde).

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back