Oksijen makinasına uzaktan kumanda

taydin

Timur Aydın
Staff member
Babamın gerektiğinde gece kullandığı portatif oksijen makinası var. Gürültülü çalıştığı için balkona almış, ama bu sefer de açıp kapatmak için kalkmak gerekiyor diye kendince mekanik bir sistem yapmış oraya :D

IMG_20200121_214517.jpg

Bu mekanizmayı görünce sordum o delikleri nasıl deldin diye. Valla matkapla deldim işte dedi :D Alet hala çalışıyor demekki bir yerlere denk gelmedi matkap ucu.

Neyse o mekanizmayı hareket ettirmek için de motosiklet debriyaj teli kullanıyormuş. Ama tel 2m olunca hareket ettirmek gene de zor oluyor dedi. Bana bir çeşit uzaktan kumanda yapmamı söyledi. Yani tamam yapılır da, 5000 Avroluk makina, bir yerleri bozarsak makinasız kalacaksın desem de illa o uzaktan kumandayı istiyor ...

Şöyle bir 315 MHz RF uzaktan kumanda aldım internetten:

IMG_20200121_220343.jpg

Bu 4 kanallı bir sistem. Kanallardan birisinin çıkışına bir minyatör röle koyacağım ve bu rölenin kontaklarını da bu açma kapama yapan push button'a paralel gireceğim.

IMG_20200121_220735.jpg

IMG_20200121_220744.jpg

IMG_20200121_220951.jpg

Alıcı ve verici entegresinin datasheet leri

Ekler

• PT2272.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 198
  • SCT2260-SilvanChip.pdf
    339 KB · Görüntüleme: 422
  • PT2260_4.pdf
    596.7 KB · Görüntüleme: 198
Biraz önce 12V verdim vericiye ve düğmelere bastım. Hİçbir sinyal çıkmıyor. 2260'ın yukarıdaki ÇİNCE datasheet'e bakınca en fazla 10V verilebilir diyor. Ürün sayfasında 12V pil bağlayın diyor. Ya göz göre göre yaktırdılar bana entegreyi veya başka bir sorun var :kizgin1:

Zaten ilk seferde çalışsaydı şaşardım.

Kumandaya baktınız mı entegreler uyumlu mu?

PT2260, PT2270 ile eşleşiyor.

PT2262'de PT2272 ile eş.

Verici SCT2260, alıcı PT2272.

Zaten daha kodlarının ayarlanmasını da yapmadım. Mesele, vericiden hiç sinyal çıkmıyor. Çok kısa bir süre için 50 MHz lik bir öksürük görüyorum, o da sadece düğmelerden birine basınca. Diğer düğmelere basınca hiç hayat yok. Önce RF sinyali görmek istiyorum, çünkü belki satıcı vericiyi 315 MHz alıcıyı 433 MHz de vermiş olabilir (veya tersi).

PT2262'ta tuşlara basıp çekmeniz gerekiyordu. Basılı tutunca 2. tuşu algılamıyordu.

Ama 2260 öyle değil galiba.

Pilde bitik olabilir, aklıma başka bir şey gelmiyor.

Biraz daha vaktim olunca ayrıntılı olarak inceleyeceğim bunu. Datasheet'te örnek devre var muhtemelen kurulu devre de o, ama emin olmak için tekrar çizeceğim.

Bu alıcı/verici ile beraber bir de tek kanallı bir RF alıcı verici de ısmarlamıştım. Şimdi onu takıp denedim.

Bunda sadece 315 MHz lik transmit modülü var ve bu modülün çıkışını da ortadaki data girişi üzerinden kontrol ediyorsun. Yani ASK (amplitude shift keying) modülasyonu yapıyorsun.

IMG_20200123_030509.jpg

IMG_20200123_030641.jpg

Data girişini lojik 1 yaptığım anda anten çıkışında 315 MHz sinyali görebiliyorum. Seviye çok anlamlı değil çünkü 50 Ω sonlandırma yok.

a.png

Bu durumda diğer kumandadaki SAW resonatörden şüpheleniyorum. Olmazsa bu çalışandakini söküp ona aktaracağım. Çalışmayan verici:

IMG_20200122_191147.jpg

Çalışan ve çalışmayan devrelerdeki kristalleri yer değiştirdim. Sorun kristalden değildi. Çıkıştaki RF transistörü söküp ölçtüm, bozuk çıktı. R25 SMD kodu bereket bilinen bir kod ve 2SC3356 ya karşılık geliyor. Yedek sipariş ettim bakalım.

Diğer çalışan kanalsız vericiye baktım, ondaki çıkış transistöri de R25. Söküp çalışmayan devreye aktardım ve şimdi vericiden sinyal alıyorum. İşte bir buton basılınca gönderilen ASK modülasyonlu sinyal

a.png

Şimdi alıcı ile beraber test ettim. Her kanal için ayrı çıkış alıyorum. Bir de gelen sinyalin geçerli bir sinyal olduğunu göstered bir "Valid Transmission" çıkışı var. Herhalde ben bu çıkışı kullanacağım. Babam hangi düğmeye basarsa bassın oksijen makinası açılıp kapansın.

Kodu belirleyen girişlerin hepsi, hem vericide hem de alıcıda boşta. Muhtemelen çipin içinde bunlar pull down edilmişlerdir, dolayısıyla sıfır kod ile çalışıyor şu anda :)

ülkemizde 315mhz askeri kullanım için planlanmış olsa da bu frekansta alıcı vericiler piyasada çokca görülmeye başladı. birşey olmaz gibi ama kağıt üstünde yasak, cinsomatiğin biri sorun edebilir.

Hmm yasak olduğunu bilmiyordum. Ama tuhaf hakkaten, devletin gümrüğü bunun Çin'den ithalatına izin veriyor, ve sonra gene aynı devlet bunu yasaklıyor :katil2:

Ama bunların hem sinyal seviyesi çok düşük hem de transmisyon süresi çok kısa, o yüzden zaten tespit edilmesi çok zor. Ama ben eskiden hatırlıyorum, daha cep telefonları yokken bizim memlekette mahalledeki komşulardan birisi arabaya 150W lık telsiz telefon taktırmış. Telefonu bir açıyor, civarda radyo televizyon ne varsa sinyali bozuluyordu :D

Kumanda verici ve alıcısı:

IMG_20200124_151737.jpg

Alıcıda 7 pinli header var:
  • 5V ve GND
  • D0, D1, D2, D3: Bunları vericideki A, B, C, D butonlarına karşılık gelen çıkışlar. Vericideki butona basınca, alıcıdaki ilgili çıkış lojik 1 oluyor ve buton basılı olduğu sürece 1 kalıyor. Vericideki buton bırakıldığı anda da alıcıdaki ilgili çıkış lojik 0 oluyor. Yani vericideki butonların durumu aynen olduğu gibi alıcının Dx sinyallerine aktarılıyor.
  • VT: bu da uygun koda sahip bir sinyal alındığı zaman lojik 1 oluyor.

ant yazan yere de 24cm tel lehimle anten olarak. toplu durması için yay şeklinde sarabilirsin de. bunda alıcıda veya vericide kod öğrenme-kopyalama yok sanırım, bu entegreler çiftler halinde mi satılıyor, verici ve alıcı sonradan eşleştirilerek mi kullanılıyor?

Kod öğrenme yok. Kodu devrenin yapısı ile tanımlıyorsun. Hem vericide (enkoder) hem de alıcıda (dekoder) 8 tane kod pini var entegrede. Bu pinleri ya boşta bırakıyorsun (kod = 00H) veya birşey tanımlıyorsun ( kod = XXH). Eğer verici ve alıcıda aynı kod varsa haberleşiyorlar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back