Okul projem için yardım (sabit akım çekme devresi ile alakalı)

farukcandemirel

Aktif Üye
Hepinize iyi günler https://mekatronik.org/forum/threads/yaptigim-devreyi-calistiramiyorum.2962/ bu linkte youtube'dan izleyerek devre yapmıştım o devrede sorunla karşılaşınca burdan yardım alarak çözmüştüm ta ki ben onu aşşırı yükle zorladıktan sonra ne var ne yok yakmıştım sonra da lm 358 yerine lm2904n kullanarak yapmaya çalıştığımda becerememiştim ve yine buraya yardım için yazdığımda ise bir sorunla karşılaşmamam gerektiği yanıtını almıştım ben de devreyi kullanırken zamanla bir yerine filan bir şey yaptım galiba diye kullanmadığımdan devreyi rafa kaldırmışım bu gün ise üniversite hocamdan bir proje ödevi aldım ve yapmam gereken devre olarak zamanında bir kere yapmıştım yine yaparım diye bu devreyi ödev olarak aldım ve devreyi tekrardan breadboard üzerine kurdum ama devre çalışmıyor yani tam olarak çalışmıyor devre akım çekiyor ama çektiği akımı potansiyometre ile ayarlayamıyorum bundan önce board üzerinde lehimleyerek yaptığım devrede de aynı sorunu yaşamıştım sorun nedir acaba? kullandığım n-channel mosfet de farklı ama onun sorun olduğunu düşünmüyorum testlim tarihine 1 hafta kaldı valla evde dört dönüyorum

devreyi 12 volt ile besliyorum
kullandığım taş direnç 11W 1ohm
500k pot
videodan farklı olarak lm2904N op-amp
videodan farklı olarak IRF3205 n channel mosfet kullanıyorum

test ettiğim şeyler
tekrar tekrar bir yerde temazsızlık varmı diye multimetre ile ölçtüm
op-ampi test ettim çalışıyor
mosfet çalışıyor
pot çalışıyor
çekeceğim yükün + ve - kutbunu doğru bağlıyorum
devreye güç verdiğimde op-ampin 1. bacağından 11.30 volt çıkış alıyorum ama potu döndürdükçe voltaj değişmiyor mosfet her zaman çalışıyor

işe yarar diye fotoğraf ekledim her türlü fotoğrafı tekrar ve tekrar çekip atabilirim

Ekler

• WhatsApp Image 2022-12-23 at 23.39.32.jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-23 at 23.39.32.jpeg
    294.5 KB · Görüntüleme: 79
  • WhatsApp Image 2022-12-23 at 23.39.33 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-23 at 23.39.33 (1).jpeg
    424.6 KB · Görüntüleme: 82
  • WhatsApp Image 2022-12-23 at 23.39.33.jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-23 at 23.39.33.jpeg
    258.5 KB · Görüntüleme: 78
  • WhatsApp Image 2022-12-23 at 23.39.34.jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-23 at 23.39.34.jpeg
    475 KB · Görüntüleme: 77
Devre şemasını koy ona göre gidelim.

Devrede sadece opamp'in beslemesi var, yükün beslemesi yok :)

Şemaya göre yükün bir ucu şasede. Diğer ucu da MOSFET'e gidiyor, oradan da aşağıya doğru şaseye gidiyor. Yani yük hiçbir besleme voltajı görmüyor.

12 V besleme voltajını nereye bağlıyorsun? Devre üzerinde 12 V göremiyorum.

Devrede sadece opamp'in beslemesi var, yükün beslemesi yok :)

Timur abi,

Konu devre sabit akim guc kaynagi değil suni yuk. Yani bağlanacağı kaynaktan ayarlanan akim kadar guc çekecek. O yüzden devrenin mosfet tarafinda besleme yok. Besleme kaynagi olculecek olan kaynak olacak. Bu bir pil yada akü olabilir.

Timur abi,

Konu devre sabit akim guc kaynagi değil suni yuk. Yani bağlanacağı kaynaktan ayarlanan akim kadar guc çekecek. O yüzden devrenin mosfet tarafinda besleme yok. Besleme kaynagi olculecek olan kaynak olacak. Bu bir pil yada akü olabilir.

Evet şimdi sabah bakınca anladım. Gece benim kafa çoktan güç tasarrufu moduna girmiş herhalde :katil2:

Anlattığın semptomlara göre bence MOSFET çalışmıyor. Gate'inde 11 V var ve bu MOSFET'i iletime geçirmeye yeterli. Ama herhalde drain akımı akmıyor, çünkü aksaydı 1 Ω da voltaj düşecek ve OPAMP'ın çıkışını kesecekti.

MOSFET'in sağlamlık kontrolünü nasıl yaptın?

yük akımı aktığında 1 ohm üzerindeki voltaj yükselir. vgs azalır. 1 ohm yerine 0,1ohm kullan.

Mosfet direncini teorik olarak 0 alırsak yuk direnci 1 ohm. Bu devre ile lityum pil deşarj edilecekse 3.7 volt gerilimde 3.7 amper akim çekilebilir.

Akim çekilmiyor ise ya mosfet iletime sokulamiyor yada mosfet arızalı.

Anlattığın semptomlara göre bence MOSFET çalışmıyor. Gate'inde 11 V var ve bu MOSFET'i iletime geçirmeye yeterli. Ama herhalde drain akımı akmıyor, çünkü aksaydı 1 Ω da voltaj düşecek ve OPAMP'ın çıkışını kesecekti.

MOSFET'in sağlamlık kontrolünü nasıl yaptın?
(orta ve sağ bacağı arasında multimetrenin diyot modunda 700 lü bir değer okuyorum) mosfetin sol 2 bacağında elektrik olunca sağ iki bacağı arasında elektrik geçiriyor. zaten devre akım çekimi yapıyor op-amp'e elektrik gelince ama pot kullanarak ama çektiği akımı ayarlayamıyorum

Mosfet direncini teorik olarak 0 alırsak yuk direnci 1 ohm. Bu devre ile lityum pil deşarj edilecekse 3.7 volt gerilimde 3.7 amper akim çekilebilir.

Akim çekilmiyor ise ya mosfet iletime sokulamiyor yada mosfet arızalı.
devrede akım çekimi yapılıyor ama potansiyometre ile normalde ne kadar akım çektiğini hassas bir şekilde ayarlayabiliyor olmam gerekiyor normalde bu devreyi lm258 ile yaptığımda çalışıyordu ama lm2904n ile yapınca çalışmıyor lm258 aldığımda yerde de lm258 bitti internetten sipariş versem bile teslim tarihine yetişmeyecek ve zaten bundan önce bir post daha açmıştım lm2904n yi lm258 yerine kullanamıyorum diye orda normal kullanabiliyor olman lazım diye yanıt almıştım bu gün devreye 2 kere daha yeniden kurdum yine aynı sonucu alıyorum devrede her şey çalışıyor ama niyeyse potansiyometreyi döndürünce devrenin çektiği amper miktarını ayarlayamıyorum sabit verdiğim voltaja bağlı amper çekiyor

O zaman opamp'i test et. Aşağıdaki gibi simetrik besleme bağla opamp'e. İlla ±15 V olmak zorunda değil.

1671897476034.png

Sonra da potu çevir. Pot bir tarafın sonunda iken opamp +15 V verir, diğer tarafın sonunda iken -15 V verir. Bu şekilde işlevsel test etmen lazım bazı komponentleri.

O zaman opamp'i test et. Aşağıdaki gibi simetrik besleme bağla opamp'e. İlla ±15 V olmak zorunda değil.

21305 eklentisine bak

Sonra da potu çevir. Pot bir tarafın sonunda iken opamp +15 V verir, diğer tarafın sonunda iken -15 V verir. Bu şekilde işlevsel test etmen lazım bazı komponentleri.
- voltu nasıl yapıcam ki lm79xx serisi entegrem filan yok benim

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back