Omaj olcumunde ohmmetreye mi guveneyim yoksa LCR metreye mi?

Yalnız LCR metrenin kelvin probunda telleri krokodilin aynı tarafına bağlamış Çinli. İdeal olan, tellerin krokodilin ayrı çenelerine bağlanması. Oluşacak hata çok fazla değildir, ama neticede kolayca hatayı tamamen elimine etmek varken az bir hataya razı olmanın bir anlamı yok.

Yalnız LCR metrenin kelvin probunda telleri krokodilin aynı tarafına bağlamış Çinli. İdeal olan, tellerin krokodilin ayrı çenelerine bağlanması. Oluşacak hata çok fazla değildir, ama neticede kolayca hatayı tamamen elimine etmek varken az bir hataya razı olmanın bir anlamı yok.
Agilent gibi unluler disindakilerin cogu bahsettigin baglantiya riayet etmemis.

Bendeki vb benzeri cihazlarin olcum frekansinin dusuk olmasindan kaynaklandigini yani olacak hatanin dikkate deger olmadigini dusunuyorum.

LCR metre almak icin arayis icindeyken unlu markalara otomobil parasi kadar para saymak gerekiyordu.

Dedigin gibi videoda saf direnc olcumu yapsaymisim iyi olurmus.

LCR metre ile 0.01 ohm binde 5 toleransli direncleri dogru olcuyorum.

iki ölçü aletinin de direnç olçümünü görüp karşılaştırmak iyi olurdu.

Bir ara o videoyu da cekeyim fakat ohmmetreler dusuk omajlarda bayagi bir hata yapar. LCR metre 0.01 ohmu 0.0102 ohm olarak gosteriyor.

Burada ölçüm kalitesi açısından belirleyici olan, Kelvin probu ile yapılan 4 terminalli ölçüm. Bu şekilde ölçümü destekleyen bir cihaz, düşük değerli dirençleri çok hassas bir şekilde ölçer. Onun dışındaki dirençlerde, hane sayısı aynı olduktan sonra, iyi bir LCR metre ile multimetre arasında kayda değer fark yoktur.

Üstat o problardan bende de var. Çeneler ayrı uçlara gidiyor. İki koaksiyel kablo tek tarafa giriyor gibi görünüyor ancak bir tanesi içeride yayın oradan kıvrılarak diğer çeneye bağlanıyor. Kablo karmaşasını azaltmak için böyle yapmışlar sanırım.

Gürültüyü azaltmak için de koaksiyel kablo kullanılmış.

Agilent gibi unluler disindakilerin cogu bahsettigin baglantiya riayet etmemis.

Bendeki vb benzeri cihazlarin olcum frekansinin dusuk olmasindan kaynaklandigini yani olacak hatanin dikkate deger olmadigini dusunuyorum.

LCR metre almak icin arayis icindeyken unlu markalara otomobil parasi kadar para saymak gerekiyordu.
4 kablolu ölçümde amaç ölçümde kablo direncinden kaynaklı hatayı ortadan kaldırmak. Sabit akım pompası ve gerilim ölçer ayrı kablo çiftlerini kullanıyor, bu sayede kablo direnci elimine edilebiliyor. O yüzden düşük dirençlerde önemli farklar olurken büyük dirençlerde fark önemsiz oluyor. DC modda direnç ölçümü yaparken de işe yarıyor.

Ekranlı koaksiyel kablo kullanılması da ölçümde çevreden kaynaklı gürültüyü azaltmak için.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back