Osiloskop giris koruma teknikleri

Altair

Kıdemli Üye
Instrustar ISDS205B osiloskop aldim. Problarda 1x 6v ve 10x 60V olarak geciyor. Osiloskopta dahili olarak yuksek girise karsi korunma alinmis midir, model hakkinda bilgisi olan var mi? Yoksa siz ne gibi tedbirler aliyorsunuz? Varistor, zener ya da farkli ne var kullandiginiz yontemler? Bu konuda bilgi almak istiyordum.

Instrustar ISDS205B osiloskop aldim. Problarda 1x 6v ve 10x 60V olarak geciyor. Osiloskopta dahili olarak yuksek girise karsi korunma alinmis midir, model hakkinda bilgisi olan var mi? Yoksa siz ne gibi tedbirler aliyorsunuz? Varistor, zener ya da farkli ne var kullandiginiz yontemler? Bu konuda bilgi almak istiyordum.

O verilen değerler front end in limitleri, probların değil. Problar çok daha yüksek voltaja dayanır. Bendeki ISDS205X in front end devresine baktım şimdi, herhangi bir koruma önlemi göremedim. İki tane ana kademe seçici röle var, bir de ana kademeler içinde alt kademeleri seçen bir 74HC4051 analog multiplexer koymuşlar. Yani verilen sınırları aşmamaya dikkat et.

Tesekkur ederim. Yani tabii sinirlara riayet ederek kullanmak onemli. Ben problardan cok alet icin ne yapabilirim diye dusunmustum aslinda. Yanlis anlattim sanirim. Bu belirtilen modelde ornegin anlik 150V pulse gelirse cihaz buna dayanabiliyor mu? Bu tur durumlara karsi aleti nasil korumaliyim yani? 74HC4051 pahali degil, 8-10 TL'lik entegre, ama olusabilecek sorun sirf onu etkilemez sanirim. Bastan yapabilecegim bir sey varsa yapayim ki sonra bir anlik dikkatsizlige kurban gitmeyelim.

Tesekkur ederim. Yani tabii sinirlara riayet ederek kullanmak onemli. Ben problardan cok alet icin ne yapabilirim diye dusunmustum aslinda. Yanlis anlattim sanirim. Bu belirtilen modelde ornegin anlik 150V pulse gelirse cihaz buna dayanabiliyor mu? Bu tur durumlara karsi aleti nasil korumaliyim yani? 74HC4051 pahali degil, 8-10 TL'lik entegre, ama olusabilecek sorun sirf onu etkilemez sanirim. Bastan yapabilecegim bir sey varsa yapayim ki sonra bir anlik dikkatsizlige kurban gitmeyelim.

Girişe TVS koyabilirsin. Hatta akıllıca bir yapı kullanıp, seçilen röle kademesine göre 6 V veya 60 V TVS koruması elde edebilirsin.

TVS'yi bilmiyordum. tesekkur ederim. Su blogda kullanimi ve ozellikleri verilmis. Ben varistor ya da zener'de hiz konusunda supheliydim. TVS 1 pico saniyede tepki verir demisler. Bu gayet mantikli. Simdi onune konulabilecek hizli bir kisa devre korumasi yapmak kaliyor. Onu arastirayim. Hem TVS'yi hem olculen noktayi kisa devreden korumak gerek.

Front end dijital bir osiloskopun analog kısmı diye düşünebilirsiniz. Kabaca görevleri:

1- Analog girişlerden sinyali almak
2- Çeşitli amplifikasyon ve filtreleme işlmelerine tabi tutmak
3- Trigger mekanizmasını çalıştırmak (filtreler, komparatörler vb.)
4- ADC'ler vasıtasıyla analog sinyali dijital veriye dönüştürmek

Burdan sonrasını ise dijital katman üstleniyor.

2- Çeşitli amplifikasyon ve filtreleme işlmelerine tabi tutmak

Osiloskop girişinde filtreleme yaparken filtrelenen sinyaldeki parazitlerin bizim ölçtüğümüz sinyallerdeki gerçek parazitler olup olmadığını nasıl anlarız? Yani ölçtüğümüz sinyalin kendisinde gerçekten parazit var ise ve bu parazit filtreleniyorsa ekranda gördüğümüz görüntü olması gerekenden uzaklaşmış olmuyor mu? Yanlış mı düşünüyorum?

Analog sinyallerin iletiminde çoğu zaman, ister istemez, ciddi bir gürültü olabiliyor. Bunun pek çok sebebi var: elektromanyetik gürültü, . empedans uyumsuzluğu, osiloskopun kendi üzerinde oluşan gürültü, common-mode gürültüsü.. Bu durum sinyalin osiloskopa taşınması işlemi için de geçerli. Filtrelemedeki amaç bu gürültüyü azaltmak. Özellikle düşük genlikli sinyallerin ölçümlenmesinde çok faydalı olabiliyor.

İlgilendiğiniz sinyalin bir frekans aralığı var (örneğin 1 MHz olsun). Filtreleri kullanarak bunun üzerinde kalan gürültülerden kurtulup o sinyali öne çıkartmış oluyorsunuz. Çoğu osiloskopta 20 MHz, 200 MHz hazır donanımsal gibi filtreler var. Bazılarında hedef bant genişliğinin üzerinde kalan sinyallerin doğrudan filtrelenmesi için yine donanımsal filtreler olabiliyor. Bunun dışında bazı üst seviye cihazlarda sizin tanımlayabildiğiniz dijital filtreler de var.

Forumdan örnekler:

@ozkarah hocam çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim. Benim nokta atışı sormak istediğim şey şu, diyelim dc bir güç kaynağı ürettik ve bu kaynak bir şekilde 10mhz parazit yayıyor. Şimdi bizim osiloskopumuz 10mhz için bir filtreleme yapıyorsa biz sinyaldeki paraziti göremeyiz diye düşünüyorum. Doğru mudur?

Çoğu zaman verilen filtreleme bant genişlikleri sinyalin 3dB azaltıldığı değerdir. Burdadan sonra da genellikle sinyal genliği dik bir iniş yapar. Dolayısıyla örneğinizdeki filtre 10 MHz ise, parazit de 10 MHz ise parazit yaklaşık %30 daha az genlikte olur.

Filtreleme tamamen ortadan kaldırmıyor. Fİltrenin karakteristiğine göre genliğini önemli ölçüde azaltıyor.
Yani gürültü yine olur ama genliği az ya da çok azalmış olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back