Osiloskop ile lissajous figürleri

DonKişot

Üye
Okuldaki osiloskop ile lissajous figürleri çizdirmeye çalışıyorum.
Osiloskopta XY modunu etkinleştirdim ve iki kanala da sinüs sinyali veriyorum.
Ama durağan bir figür çıkmıyor sürekli sağa sola kayan bir figür çıkıyor.
Nerede yanlış yapıyor olabilirim?

Screenshot_2019-11-01 lissajous figures oscilloscope - Google Search.png

Eklediğim görsel sadece lissajous ile ilgili bir örnek olması açısından ekledim.
İki ayrı sinyal jeneratöründen 1 khz uyguluyorum.
Osiloskobu XY moda almadan sinyalleri kontrol ettim 4V 1 khz tam olarak.
XY moda alınca ekransa durağan bir görüntü yok, süreki sola veya sağa kayıyor gibi görünüyor.

2 ayri sinyal jeneratörü frekanslari ayni fakat aralarinda faz farki var gibi duruyor. Yaklasik 90 derece.
(u1(t)=U1*sin(w1t+Phi1))
(u2(t)=U2*sin(w2t+Phi2))
U1 ve U2=4V
w=2*pi*f=2*3,14*1000
Phi1 ve Phi2 ayni olmali. 2 sinyal jeneratörü de ayni anda sinyal üretmeye baslamalari gerekiyor.

Aynı anda derken neyi kastettiğinizi anlamıyorum. İki sinyal jeneratörü de açık ve çıkışları da etkin.

Sinyal jeneratörlerinin birbirleri ile senkron çalışması lazım. Bunu da yapmanın tek yolu, sinyal jeneratöründe "sync in" ve "sync out" portlarının olması. Sinyal jeneratörlerinden birisinin "sync out" çıkışını diğer sinyal jeneratörünün "sync in" girişine bağlaman lazım. Böylece iki sinüs arasında sabit bir faz farkı ilişkisi olacak.

Şu anda senin yaptığın şekilde her iki osilatör de tamamen bağımsız çalışıyor ve aralarında tam olarak belirlenmiş bir faz farkı ilişkisi yok. Böyle bir sistemin "sync" giriş çıkışı kullanmadan çalışmasının tek yolu, sinyal jeneratörlerinin ÇOK KARARLI bir şekilde çalışması (fırında çalışan kristal osilatör olacak veya daha iyisi atom saatlerinde kullanılan rubidium bazlı bir osilatör olacak :) )

sync olarak isimlendirilmiş giriş çıkışlar göremiyorum. Jeneratörün arkasında 10 MHz In ve Out BNC bağlantıları var. Bir de "Ext Triger" "Modulatin in" BNC bağlantıları var.

Tamam işte o 10 MHz portları senkronizasyon amaçlı kullanılıyor. Test cihazlarının senkronizasyonunda kullanılan de fakto frekans 10 MHz. Birinin Out portunu diğerinin In portuna bağla. Bir de kontrol et, belki senkron çalışmanın bir şekilde etkinleştirilmesi gerekebilir. "In" olan cihazda "harici senkronizasyon sinyalini kullan" diye bir seçim yapmak gerekir muhtemelen, yoksa gene serbest çalışmaya devam edebilir.

İki cihaz 10 Mhz üzerinden bağladımi bir değişiklik olmadı sorun devam ediyor.
İki çıkışlı sinyal jeneratörü de var diğer laboratuvarda. Şu anda kullanılıyor alamam, ama onu kullansam bu sorun ortadan kalkar mı?
Aynı jeneratör her iki sinüsü de üretse senkron olurlar mı?

Valla bilemiyorum neden. Eğer gene eğriler sağa sola koşturuyorsa iki sinüs hala senkroniz değil demektir. Şunu dene:

10 MHz senkronizasyon kablosu bağlı iken, iki sinüsü de osiloskop ekranında görüntüle. İkisinin de kazık gibi sabit bir pozisyonda duruyor olmaları lazım. Eğer sinyallerden birisi, çok yavaş da olsa sağa sola kayıyorsa senkronizasyon hala yok. Dediğim gibi belki cihaza söylemen lazım harici senkronizasyon kullan diye.

İki kanallı sinyal jeneratörüne gelince, iki kanal senkronize olabilir de olmayabilir de. O konuda her firmanın ürünü için varsayım yapılması doğru olmaz.

İki frekans birbirinin katı ise osiloskopta gene durağan bir görüntü elde edilir. Ama birbirlerinin katları değilse, evet, sadece bir dalga şekli durağan olacak diğer kayacaktır. Hangi osiloskop girişini trigger source olarak seçmişsen, o kanal sabit olacaktır.

Yanıt veren herkese tşk pazartesi iki çıkışlı rıgol sinyal jeneratörü ile deneyeceğim.

Eğlenceli konu. Şöyle bir mesajım vardı:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back