PCB tasarım için YARDIM!

m.bozar

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. PCB tasarımında yeniyim, ESP-12f serisi ile 4 adet role kontrol etmek için bir tasarım yaptım. Yorumlarınızı bekliyorum. Nerede hata yapmışım hangi tercihim yanlış uyarırsanız sevinirim.

main_v01.jpg
main_v02.jpg
main_v03.jpg
relay.png

Last edited by a moderator:
Devre şemasının çok az bir kısmını paylaşmışsın o yüzden hata var mı yok mu yorum yapamıyorum. PCB'de de yolları çok ince yapmışsın. Yer sıkıntısı olmayan böyle bir PCB'de yolları daha kalın, padleri de daha geniş tutabilirsin. Böylece daha fazla lehimleme kaldırır.

Merhaba,

"Nerede hata yapmışım" derken sistem çalışmıyor mu yoksa baskı devresini yaptırmadan önce hata olup olmadığını mı soruyorsun?
Şemanın tamamını koyrsan daha iyi olur. Resimleri de alttan, üstten tam karşıdan görünecek şekilde ve mümkün olduğunca ekranı dolduracak şekilde kesip buraya koyarsan daha iyi olur.
Eğer şemayı pcb tarafına aktararak yaptıysan ve şemanda hata yoksa pcbde de hata yoktur.
Benim ilk dikkatimi çeken 220v girişindeki yollar çok ince. Onları mümkün olduğunca kalın yap.
İkinci bir husus atlama yollarını çok fazla ince yapmışsın. Pcb de yer olmasa hadi neyse de, bol bol yerin var. O yolları 0.4 - 0.5mm yapabilirsin.

Öncelikle çok teşekkür ederim herkese. Pcb yi henüz bastırmadım çalışıp çalışmadığını kontrol edemedim. Yorumlarınız çok yardımcı oldu. Yolların inceliği soru işaretlerinden biriydi, düzelteceğim. Şemanın tamamını atmama sebebim sadece röle kısmı özgün tasarım diğer kısımlar datasheet ten alınma olduğu için atmadım. Daha detaylı atacağım ama.

Kafama takılan konu şu 220V kısmı ESP ye parazit vs sorun çıkarır mı. Antene etki edermi?

Görünen kısmı için aşağıda eklediğim çizimde gösterilen şekilde:

1: Opto ledine direnç eklemen iyi olur
2: Opto kesimdeyken transistör base'i boşta kalmamalı, base ile gnd arasına direnç eklemen lazım

Layout için yorumlar da yukarıda gelmiş zaten. Bol şans

16911 eklentisine bak
Teşekkürler. ESP nin pin çıkış amperi azdır diye düşündüm ama 80 mA miş haklısınız mecburen ekleme yapacağım.

Merhaba,
Yazılması gerekenler yazılmış ben de şu ilâve soruyu sorayım, tüm şaseler müşterek mi? Yoksa iki ayrı şase mi kullanıyorsunuz?

Eleştiriler doğrultusunda baya düzenleme yaptım. Yol kalınlıkları min 0,5mm ayarlayıp güç hatlarını daha da güçlendirdim. yerleşim düzenide artık daha derli toplu. ESP yi 220 hattından uzaklaştırdım. Varsa öneri,eleştiri dinlemek isterim.
main_v01.1.jpg
main_v01.12.jpg

GPIO0 pinini pullup, GPIO15 pinini pulldown yapmışsın ama bir yerde kullanmamışsın gibi görünüyor.
Kartın altındaki yollar 0.5 ise 1mm yapabilirsin. Hala çok ince görünüyorlar.

Devre iyi görünüyor. Ama KiCad'i daha verimli kullanma adına şuna bakabilirsin: 4 tane birbirinin tıpatıp aynısı olan röle sürücü devresi kullanıyorsun. Bunları KiCad'de sub-circuit yapabiliyorsun. Böylece bir devreyi değiştirdiğin zaman diğerleri de değişiyor, her yaptığın değişikliği bütün devrelerde tekrarlamana gerek yok.

GPIO0 pinini pullup, GPIO15 pinini pulldown yapmışsın ama bir yerde kullanmamışsın gibi görünüyor.
Kartın altındaki yollar 0.5 ise 1mm yapabilirsin. Hala çok ince görünüyorlar.
Datasheet te o şekilde belirtmişti o yüzden pull up-down yaptım. Pine ihtiyacım olmadığı için kullanmadım

Devre iyi görünüyor. Ama KiCad'i daha verimli kullanma adına şuna bakabilirsin: 4 tane birbirinin tıpatıp aynısı olan röle sürücü devresi kullanıyorsun. Bunları KiCad'de sub-circuit yapabiliyorsun. Böylece bir devreyi değiştirdiğin zaman diğerleri de değişiyor, her yaptığın değişikliği bütün devrelerde tekrarlamana gerek yok.
Çok iyi oldu bildiğim onuda kullanacağım

Çok iyi oldu bildiğim onuda kullanacağım

4 röleyi içeren bir subsheet yerine 4 ayrı subsheet yapabilirsin. Aslında subsheet içinde de subsheet olabiliyor ama o kadar karmaşıklaştırmaya gerek yok bence.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back