PCB TASARIMINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

Konyaaltı sahili de gördük geceleri... :cheeky5:
Ne göz varmış sende de be.
Ben yazın alırım bizimkileri sık sık giderim konyaaltı sahile. Yüzlerce insan olur yazın orada. Nasıl gördünde seçtin aralarından onları? :katil2:
Valla ben senden korktum. Ahmetle çay içicem :katil1:

Ne göz varmış sende de be.
Ben yazın alırım bizimkileri sık sık giderim konyaaltı sahile. Yüzlerce insan olur yazın orada. Nasıl gördünde seçtin aralarından onları? :katil2:
Valla ben senden korktum. Ahmetle çay içicem :katil1:
Sana büyük süprizim var abi.
Çaydan daha fazlası.

Ama çayda olur.

birde teknoloji güncellemesi geçeyim.

İzmirdeki toplu ulaşıma visa temassız özelliği açık kartlar ile biniş geliyor.
Yani visa kartın varsa istediğin gibi toplu taşıma kullanabilirsin.

Bir şeyler yaptıkça öğreniyor insan. Yeterki yaparken bir yandan da paylaş.
Şema okumak çok önemli. Bu konuda da geliştrmeye çalış kendini. Sorunların çoğunu şemaya bakarak kolayca çözeriz.
Yani bir pcb ye bakmaktansa şemasına bakmak çok daha verimlidir. O yüzden PCB tasarımı yaparken ilk önce şemasını çiz.
Bir de datasheet okumayı öğren. Elemanların dataseetleri çok şey anlatır.
Benim böyle çok biliyormuş gibi yazdığıma bakma. Ben hobiciyim ve bir parça da beceriksizim. Doğru olduğunu düşündüğüm şeyleri yazdım yukarıda. KiCad de şema ve pcb çizimi konusunda fena sayılmam. Evde baskı devre yapma konusunda da fena değilimdir.
Bu arada Yaş kaç?
Merhabalar yaşım 26 Lise mezunuyum Elektrik-Elektronik

Her komponentin ne işe yaradığını kendi çabaların ile öğrenebilirsin. Bu komponentleri kullanmak için basit devreler de oluşturmayı öğrenebilirsin. Ama basit olmayan komple bir devrenin tasarımı için ileri seviyede matematik (özellikle calculus) bilgisi gerekli.

Ama hobi amaçlı bu işlerle uğraşıyorsan büyük ihtimalle hazır devrelerle çalışıyor olacaksın, devre tasarım olayına girmene pek gerek kalmayacak. Nadiren gerekirse de burada yardım alabilirsin, elektronik mühendisliği eğitimi almış üyeler var.
Hocam ben hobi olarak uğraşmak istemiyorum aslında ben bu işi yapmak istiyorum şuanda Elektronik Teknisyenliği yapıyorum, lehim yaparak hayatımın geçmesini istemediğim için kendimi geliştirip gelecek yıllarda PCB tasarımı ve birazda Phyton ile yazılımını yapıp projelere dahil olmak istiyorum.Hedeflerim biraz büyük :)

Hocam ben hobi olarak uğraşmak istemiyorum aslında ben bu işi yapmak istiyorum şuanda Elektronik Teknisyenliği yapıyorum, lehim yaparak hayatımın geçmesini istemediğim için kendimi geliştirip gelecek yıllarda PCB tasarımı ve birazda Phyton ile yazılımını yapıp projelere dahil olmak istiyorum.Hedeflerim biraz büyük :)

PCB tasarımı işi aslında elektronik bilgisinden çok bir çeşit sanattır. Hazır tasarlanmış bir devrenin baskı devresini çıkarıyor olacaksın, bazı kuralları bilip uygulaman, bir de devreyi tasarlayan kim ise, onun belirttiği özel kuralları uygulaman yeterli. Benim daha önce çalıştığım bir firmada PCB tasarımını yapan bir teknisyen idi ve gayet de başarılı idi. Sonradan üniversiteyi dışarıdan bitirip elektronik mühendisliği diplomasını da aldı, ama yıllarca teknisyen olarak son derece karmaşık PCB tasarımları yaptı (binlerce komponent, 6 ve daha fazla layer).

Hedefinin büyük olması çok iyi birşey. Çabalamak bizden başarı Allah'tan.

Neyse konuya ciddi bir cevap ta yazmış olayım. Pcb tasarımı zor iş. Benim ilk yaptığım devre tda2030 anfi devresi idi. Flip flopu es geçtim. Basit şemalar ile başlaman gerektiği doğru. En basit hali ile şemadaki yolları pcb üzerinde oluşturacaksın. Sonra çakışan yollara atlama koyacaksın. Sonra akım taşıma kapasitelerini göz önüne alacaksın. Ortaya bir tasarım çıkacak. Bu aşamada bazı şeyler fark edeceksin. Atlama yerine şu elemanın altından dolaşırsam atlamaya gerek kalmaz gibi.

Sonraki aşama soğutma ihtiyacı olan parçaların konumlandırılması. Şemadaki değilde soğutmaya uygun şekilde yerleşim ile herşeyi tekrar düşüneceksin. Çok fazla deneme yanılma var.

Ben kendi kullandığım kartları komple tasarlıyorum. Pcb ölçüsü montaj delikleri önceden belirli oluyor. Sonra devreyi belirli boyuta sığdırmak için defalarca pcb tasarımını yeniden şekillendiriyorum. Pcb tasarım kısmı bazen 2 haftamı alıyor. Prototip üretip test ediyorum. Bazen sil baştan oluyor... Velhasıl programlar birçok yardımcı özellik sunsa da pcb tasarımı kolay değil. Seri üretimde her santimetre para demek mümkün olan en küçük tasarımları yapmalısın...

Bu iş biraz şuna benziyor. Şema mimarın tasarımı, pcb inşaat mühendisinin işi.... İlişkili ama tecrübeleri çok farklı işler....

Neyse konuya ciddi bir cevap ta yazmış olayım. Pcb tasarımı zor iş. Benim ilk yaptığım devre tda2030 anfi devresi idi. Flip flopu es geçtim. Basit şemalar ile başlaman gerektiği doğru. En basit hali ile şemadaki yolları pcb üzerinde oluşturacaksın. Sonra çakışan yollara atlama koyacaksın. Sonra akım taşıma kapasitelerini göz önüne alacaksın. Ortaya bir tasarım çıkacak. Bu aşamada bazı şeyler fark edeceksin. Atlama yerine şu elemanın altından dolaşırsam atlamaya gerek kalmaz gibi.

Sonraki aşama soğutma ihtiyacı olan parçaların konumlandırılması. Şemadaki değilde soğutmaya uygun şekilde yerleşim ile herşeyi tekrar düşüneceksin. Çok fazla deneme yanılma var.

Ben kendi kullandığım kartları komple tasarlıyorum. Pcb ölçüsü montaj delikleri önceden belirli oluyor. Sonra devreyi belirli boyuta sığdırmak için defalarca pcb tasarımını yeniden şekillendiriyorum. Pcb tasarım kısmı bazen 2 haftamı alıyor. Prototip üretip test ediyorum. Bazen sil baştan oluyor... Velhasıl programlar birçok yardımcı özellik sunsa da pcb tasarımı kolay değil. Seri üretimde her santimetre para demek mümkün olan en küçük tasarımları yapmalısın...

Bu iş biraz şuna benziyor. Şema mimarın tasarımı, pcb inşaat mühendisinin işi.... İlişkili ama tecrübeleri çok farklı işler....
Teşekkürler hayatımın geri kalanını lehim yaparak geçirmek istemediğim için zoru başarmam gerekiyor umarım yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi boşa çıkarmam sizlerin yardımcı olduğunuz gibi bende bir başka insanlara yardımcı olabilirim.

Yanlış anlaşılmasın. Bu iş zor vazgeç anlamında yazmadım. Sonradan bu iş zormuş deme diye söyledim. Bol bol proje yapmalısın. Mesela güç kaynağı şemalarından birini beğen. Sonra altın kayadan bir kutu beğen. Trafo boyutunu göze alarak ve varsa kutunun pcb montaj deliklerini göz önüne alarak. Soğtucu boyutu, fan, kablola gibi etkenleri de düşün. Sonunda elinde max bir pcb boyutu ortaya çıkacak. Buna göre tasarımını yap.

Tavsiyem doğrudan kicad ile başla.

Ben de bu pcb tasarım işinin benim için aldığı zamanı çok uzun buluyordum. Görece basit bir kart için bile ilk prototip çok uzun sürüyor, ve neredeyse her zaman hatalar oluyor. Bir pcb tasarımcısına kritik komponent konumlarını verip çözüm almak çok iyi olurdu. Sonra şemadaki hatalar için düzeltip bir daha gönder.
Aynı şirkette çalıştığım adam olsa aramız hiç iyi olmazsdı eminim.
"Mahmut abi şemada Mcu'nun bacaklarını yanlış bağlamışım düzelttim, bir de konnektörlerin yeri değişecek."
Mahmut abi bir daha baştan uğraşsın...

David Jones'un güzel bir özet notu var bu konuda. İngilizce biliyorsanız İngilizcesini okuyun. Bilmeyenler için pek düzgün olmasa da Türkçeye otomatik çevirilmiş (Google Translate) halini de ekliyorum.

Ekler

• PCBDesignTutorialRevA.pdf
    384.8 KB · Görüntüleme: 111
  • PCBDesignTutorialRevA.tr.pdf
    1.8 MB · Görüntüleme: 387
Yanlış anlaşılmasın. Bu iş zor vazgeç anlamında yazmadım. Sonradan bu iş zormuş deme diye söyledim. Bol bol proje yapmalısın. Mesela güç kaynağı şemalarından birini beğen. Sonra altın kayadan bir kutu beğen. Trafo boyutunu göze alarak ve varsa kutunun pcb montaj deliklerini göz önüne alarak. Soğtucu boyutu, fan, kablola gibi etkenleri de düşün. Sonunda elinde max bir pcb boyutu ortaya çıkacak. Buna göre tasarımını yap.

Tavsiyem doğrudan kicad ile başla.

Değerli vaktinizi ayırığınız için teşekkür ederim

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back