PCB Temizlemek için ethanol almak istedim, izinsiz satılmıyormuş artık

taydin

Timur Aydın
Staff member
Asitten çıkmiş PCB'nin üzerindeki boyayı temizlemek için ethanolün iyi iş gördüğünü okudum bir yerde. Bir kimyacıdan alayım dedim, TAPDK izni gerekiyormuş. Bu izni almak için de ya limited şirket yada anonim şirket olmak gerekiyormuş. Bir sürü de masrafı varmış.

Neden izne tabi bu madde anlamadım. Acaba sahte içki yapımında mı kullanılıyor? :) Neyse, umarım sadece sordum diye bir yerlerde fişlenmemişimdir :D

Etanolün tinerden daha iyi boya sökeceğini hiç sanmam ama denemedim, emin değilim.

En son yaptığım PCB'lerden boyayı tiner ile silmiştim ama siyah boya sıvazlandı ve tiner de o boyayı sökemedi. O yüzden böyle bir arayışa giriştim açıkçası. Ama çok da önemli değil. Aseton ile de bir denemek lazım.

Aseton ile pcb uzerindeki toneri kaldirma islemim kotu sonuçladı. Nedeni toneri eritip akitmak yerine sakiz gibi sündürdü.

Ovalaya ovalaya buyuk bir kismini temizlesemde siyahliklar kaldi. Hos olmadi.

Belki bendeki marka aseton yerine farkli marka olsa daha iyi temizleyebilirdi onu bilmiyorum.

Kolay gelsin.

Aseton ile pcb uzerindeki toneri kaldirma islemim kotu sonuçladı. Nedeni toneri eritip akitmak yerine sakiz gibi sündürdü.

Ovalaya ovalaya buyuk bir kismini temizlesemde siyahliklar kaldi. Hos olmadi.

Belki bendeki marka aseton yerine farkli marka olsa daha iyi temizleyebilirdi onu bilmiyorum.

Kolay gelsin.

Sen belki tırnak boyası silen asetonla denedin. Ben kaynakçıların kullandığı saf asetondan bahsediyorum. Bu oldukça keskin birşey, tinerden iyi olabilir. Ama tinerin boyayı nasıl sökemediği de çok tuhafıma gitti, daha önce hiç böyle birşeyle karşılaşmadım.

Bulaşık teli kullanmak kötü bir seçenek gibi görünebilir ancak kimyasalların işe yaramadığı durumda en doğru sonuç olur gibi duruyor.

Sarı PNP kağıdı almıştım çok ucuza (normal kağıt fiyatı neredeyse), 100 yaprak. bunun boyası. Pahalı olan mavi PNP nin boyası çok kolay ve temiz çıkıyor. Ama mavi PNP de yaprağı 30 lira :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,766
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back