PIC18F'ler için Simülatör IDE.

Furkan KELEŞOĞLU

Aktif Üye
18F serisi için bir simülatör buldum çok beğendim bu aralar bir kaç araştırmam için içerde ne dönüyor diye araştırıyordum zaten. bu simülatöre denk gelince işler biraz daha ilerledi.

Simülatörün özellikleri güzel. ilk bir program yüklüyorsunuz. kendi yazdığını bir program daha iyi olur cünkü algoritmanızı siz biliyorsunuz. başka program yükleyipte bu ne yapıyor demeyin.

daha sonra simülatörün clock frekansını epey bir düşürün. düşürün ki ne oluyor yavaş yavaş takip edin. burada PC(PROGRAM COUNTER) değerini görebiliyorsunuz neye göre değişiyor.

W registeri yani akümülatör ne zaman değer alıyor hangi komutla değer alıyor görüyorsunuz.

GPR( general purpose register ) yani RAM de ne oluyor hangi komut ramden veri cekiyor ram e daha sonra nasıl değer yükleniyor. bunuda görüyorsunuz.

Program işletilirken . o anki komut ne onu da yazıyor hemen yan tarafında da daha sonra hangi komut gelecek onuda yazıyor.

FSR (Special function register ) yani özel amaçlı regsiterlerde ne oluyor onu görüyorsunuz. mesela UARTı kullanan bir program yazın. UART tan bir tane karakter göndersin. bunu simülatör de izleyin.

Ve tool kısmında bir sürü araç. Yani ben baya beğendim. biliyorum demeye gerek yok. bilemediğimiz çok şey var. veya öğrenipte unuttuğumuz.

Programı buradan indirebilirsiniz.

Şimdi Denk geldim arkadaşlar. Asıl hazine Burada :D Bir çok mikro denetleyici için simülatör yazılmış ve ek yardımcı programlar. Buradan da indirebilirsiniz.

Eğitim anlamında çok büyük faydası olacak birşey bu hakikaten. Bazan bir assembly komutunun ne yaptığı referans dokümanından anlaşılamayabiliyor. Bu durumda hemen simulatörde işlet komutu ve sonuçları gör.

Simülatör lisans istiyormuş. kurulan oturumda 30 kez , her program acıldığında da 60 saniyelik bir zaman dilimi veriyor. benim 5. acışım :D şunu arkadaşa bir söylim belki lisanslar o böyle şeyler ile uğraşıyordu.

Proteus'ta da böyle birçok işlemci ve geliştirme kartı için VSM denen simulatörler var. Mesela Arduino kartını her yönüyle simule eden bir VSM var. Bence bunların faydası sınırlı olur, çünkü gerçek hayattaki devre ile VSM nin davranışı arasında birçok farklılık olabilir. Ama sadece işlemciyi simule etmek çok faydalı olur.

Çok garip bir şey oldu :D ben devamlı şirketlere oraya buraya ücretsiz lisans için mail atarım. genellikle Sırbistanlılar bana dönmez veya dönsede böyle bir şeyin olmayacağını söylerler fakat.
Vladimir Soso Abimiz :D Kendisi şöyle dedi. " Sana ücretsiz lisans vermeyi kabul ediyorum" Kral ya :D

Hayatım'da ilk kez bir yere bir istek maili attım ve olumlu dönüldü allah tan başka bir şey istesem o an olacaktı galiba :D Yalnız parayı bulunca bu adama kesinlikle bağış yapacağım hayatım'da hiç bir zaman unutmam ne bu ismi nede bu günü :D

Ekler

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    290.2 KB · Görüntüleme: 273
Adamın herhalde çok mutlu bir anına denk getirdin :D

Adamın herhalde çok mutlu bir anına denk getirdin :D

Valla orasını bilemiycem abi :D Ya başka bir ülkeden olsa tamam derdim de Sırbistanlı birinin böyle bir şey yapması beni acayip şaşırttı mesela. mikroelektronika fırmasına gidip Furkan Keleşoğlu nu tanıyormusunuz diye sorsanız. orada maillere bakan kişi tanıyorum der :D adamları bir ara bunalttım resmen :D ama ordan bir şey koparamadık tabi :D

hatta Kurucusunun hayatını okuyup damardan girmeye calıştım ama yok :D sonra dedim aman vermesseniz vermeyin :D

Bedava olmasaydı kaç paraya satılıyor?

Şu anki fiyatı 640 dolar :D https://www.mikroe.com/mikrolab-pic-xl

99 dolarlık bir indirim uygulamışlar. ya hayır şimdi şöyle bir şey var bunu benim aklıma sokan üniversitede ki hocam. o yurt dışında eğitim görmüş bana hep mail at iste gönderirler diyordu. amerikada mesela üniversitelere bilmem bir yere istenilince kutu kutu yolluyorlarmış mesela bağış yapıyorlarmış. Dedi sen bak bu işlerin üstüne cok düşüyorsun. iyisin de git iste :D ben isteyen biri değilim normalde ama o gazla istedik. baktık veren yok :D

Şu anki fiyatı 640 dolar :D https://www.mikroe.com/mikrolab-pic-xl

99 dolarlık bir indirim uygulamışlar. ya hayır şimdi şöyle bir şey var bunu benim aklıma sokan üniversitede ki hocam. o yurt dışında eğitim görmüş bana hep mail at iste gönderirler diyordu. amerikada mesela üniversitelere bilmem bir yere istenilince kutu kutu yolluyorlarmış mesela bağış yapıyorlarmış. Dedi sen bak bu işlerin üstüne cok düşüyorsun. iyisin de git iste :D ben isteyen biri değilim normalde ama o gazla istedik. baktık veren yok :D

Hiç aklıma gelmezdi böyle bedava verebilecekleri. Artık bunu aldığına göre bununla iyi projeler yapmak farz oldu ;)

Tamam neyse işte. O simulatörle birşeyler yapman lazım :)

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back