Pico Kütüphane Güncelleme Sonrası Hata

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Raspberry pico için son bir ay içinde 3-4 tane güncelleme çıktı. Bende çıktıkça güncelle dedim geçtim.
Bu günkü son güncellemeyi yaptıktan sonra aşağıdaki resimdeki hatayı almaya başladım. 1-2-3 eski sürüme kadar geri döndüm ama hata bir türlü gitmiyor. :kizgin2:
Çok can sıkıcı bir hal almaya başladı artık konu. Ben bitsin diye zorladıkça bir yerler patlayıp duruyor.

pico hata.png

Raspberry pico için son bir ay içinde 3-4 tane güncelleme çıktı. Bende çıktıkça güncelle dedim geçtim.
Bu günkü son güncellemeyi yaptıktan sonra aşağıdaki resimdeki hatayı almaya başladım. 1-2-3 eski sürüme kadar geri döndüm ama hata bir türlü gitmiyor. :kizgin2:
Çok can sıkıcı bir hal almaya başladı artık konu. Ben bitsin diye zorladıkça bir yerler patlayıp duruyor.

18138 eklentisine bak
Sürüm kaç abi bir bakayım neler değişmiş

encoder ney bilmiyorum diyor encoder voidini void setup'un üstüne taşırsan çözülür büyük ihtimalle

Hata veren tüm kesmeleri kapattım, şimdi de tüm fonksiyonlarda hata veriyor.

pico hata2.png

Sürüm kaç abi bir bakayım neler değişmiş
2.2.2

encoder ney bilmiyorum diyor encoder voidini void setup'un üstüne taşırsan çözülür büyük ihtimalle
Tüm fonksiyonları tanımıyor şuanda. Void ile ilgili bir sıkıntı olabilir.
Dosyayı ekledim. Bi bak bakalım derlenecek mi sende?

Ekler

• 128x64_ekran_Triyakli_Guc_kaynak.ino
    23.6 KB · Görüntüleme: 80
Tamam çözdüm ya. 323.satırda bir tane süslü parantez fazla koymuşum, gitmiş taa yukarlarda kesme tanımıyorum diye hata veriyor.
Ben ne günah işledim yav? Normalde nerde hata ise orayı gösteriyordu bu meret. İlla beni kıvrandıracak.

Güncelleme bence yararlı. Yararlı olmasa zaten güncellenmez. Burada asıl önemli olan kodlama sırasında güncelleme yapmamak lazım. Ancak projeyi bitirip yenisine başlamadan önce güncellemek faydalı olur.

Güncelleme bence yararlı. Yararlı olmasa zaten güncellenmez. Burada asıl önemli olan kodlama sırasında güncelleme yapmamak lazım. Ancak projeyi bitirip yenisine başlamadan önce güncellemek faydalı olur.
sırf yaptığım tema uymayacak diye çook uzun süre 1.8.16'da kullandım arduino ideyi 1.8.19'da çalıştığını teyit eden bir arkadaşım sayesinde güncelleme yaptım 18.19'a yoksa ben hala 1.8.16'daydım.

Çalışıyorsa(iş görüyorsa) elleme kurcalama sözüne çok katılıyorum.

Keşke derleyici hataları hep böyle net olsa. C++ ve STL kütüphanesi ile çalışırken aşağıdaki örneğe benzer hatalar alabiliyorsun. Böyle bir hatayı anlamak için bir yarım gün geçiyor :D

C++:
rtmap.cpp: In function `int main()':
rtmap.cpp:19: invalid conversion from `int' to `
   std::_Rb_tree_node<std::pair<const int, double> >*'
rtmap.cpp:19:   initializing argument 1 of `std::_Rb_tree_iterator<_Val, _Ref,
   _Ptr>::_Rb_tree_iterator(std::_Rb_tree_node<_Val>*) [with _Val =
   std::pair<const int, double>, _Ref = std::pair<const int, double>&, _Ptr =
   std::pair<const int, double>*]'
rtmap.cpp:20: invalid conversion from `int' to `
rtmap.cpp:20:   initializing argument 1 of `std::_Rb_tree_iterator<_Val, _Ref,
E:/GCC3/include/c++/3.2/bits/stl_tree.h: In member function `void
   std::_Rb_tree<_Key, _Val, _KeyOfValue, _Compare, _Alloc>::insert_unique(_II,
    _II) [with _InputIterator = int, _Key = int, _Val = std::pair<const int,
   double>, _KeyOfValue = std::_Select1st<std::pair<const int, double> >,
   _Compare = std::less<int>, _Alloc = std::allocator<std::pair<const int,
   double> >]':
E:/GCC3/include/c++/3.2/bits/stl_map.h:272:   instantiated from `void std::map<_
Key, _Tp, _Compare, _Alloc>::insert(_InputIterator, _InputIterator) [with _Input
Iterator = int, _Key = int, _Tp = double, _Compare = std::less<int>, _Alloc = st
d::allocator<std::pair<const int, double> >]'
rtmap.cpp:21:   instantiated from here
E:/GCC3/include/c++/3.2/bits/stl_tree.h:1161: invalid type argument of `unary *

Keşke derleyici hataları hep böyle net olsa. C++ ve STL kütüphanesi ile çalışırken aşağıdaki örneğe benzer hatalar alabiliyorsun. Böyle bir hatayı anlamak için bir yarım gün geçiyor :D

C++:
rtmap.cpp: In function `int main()':
rtmap.cpp:19: invalid conversion from `int' to `
rtmap.cpp:19:   initializing argument 1 of `std::_Rb_tree_iterator<_Val, _Ref,
rtmap.cpp:20: invalid conversion from `int' to `
rtmap.cpp:20:   initializing argument 1 of `std::_Rb_tree_iterator<_Val, _Ref,
E:/GCC3/include/c++/3.2/bits/stl_tree.h: In member function `void
   std::_Rb_tree<_Key, _Val, _KeyOfValue, _Compare, _Alloc>::insert_unique(_II,
    _II) [with _InputIterator = int, _Key = int, _Val = std::pair<const int,
   double>, _KeyOfValue = std::_Select1st<std::pair<const int, double> >,
   _Compare = std::less<int>, _Alloc = std::allocator<std::pair<const int,
   double> >]':
E:/GCC3/include/c++/3.2/bits/stl_map.h:272:   instantiated from `void std::map<_
Key, _Tp, _Compare, _Alloc>::insert(_InputIterator, _InputIterator) [with _Input
Iterator = int, _Key = int, _Tp = double, _Compare = std::less<int>, _Alloc = st
d::allocator<std::pair<const int, double> >]'
rtmap.cpp:21:   instantiated from here
E:/GCC3/include/c++/3.2/bits/stl_tree.h:1161: invalid type argument of `unary *
Okulda arduino öğrenirken öğretmenimiz kasıtlı olarak hatalar verdirecek şekilde yazdırırdı.
Çözdüğün hatalar kadar programcısın derdi.

Gerçi hep syntax hataları oluyordu ama bu şekilde bir hata verse ben dijital elektronikçi olarak kalırdım :katil1:

Şu aklınızda olsun. Eğer programınız gayet güzel derleniyorken, birden yüzlerce hata alıyorsanız, bilin ki bir yerde blok parantez {} hatası vardır. Bir parantezi kapatmadığın zaman, o noktadan sonraki bütün program anlamsız hale geliyor ve derleyici de açıyor ağzını yumuyor gözünü :)

Beni yanıltan bu hatayı yaptığımdan habersiz kütüphaneyi güncellemem oldu. Dedim herhalde birşeyler değişti, araki bulasın, :)

Şu aklınızda olsun. Eğer programınız gayet güzel derleniyorken, birden yüzlerce hata alıyorsanız, bilin ki bir yerde blok parantez {} hatası vardır. Bir parantezi kapatmadığın zaman, o noktadan sonraki bütün program anlamsız hale geliyor ve derleyici de açıyor ağzını yumuyor gözünü :)
Ben çok yaşıyorum abi.
Siemens plc için ladder ile yazarken bile hata alıyordum ustam s7-200'den beri siemens kullandığını ilk kez hata gördüğünü söylemişti :katil1:

Tek bir yere odaklanıp kalanlara bakmıyorum , ; ( ) {} [] başımın belası bunlar.

Ladder'da nasıl hata aldın dersen "0" yerine "O"yazıp dikkat etmemişim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back