Pili bitik ışıldağın lityum iyon dönüşümü

Sercan

--
Bir komşum ışıldağı arızalandığı için bana getirdi. Bir süre şarjda tuttum fakat cihaz şarj olmadı. Piller ömrünü tüketmiş ve artık şarj tutmuyordu.

220 V AC ile doğrudan çalışan bir üründü. Ben de cihazı koruma devreli lityum iyon pille güncellemeye karar verdim. Bunu yaparken cihazın orijinal görünümünü de korumaya çalıştım.

Bu arada fotoğrafların bazıları çok karanlık çıkmış, bu nedenle fotoğraflar dandik oldu. Işık açısı fotoğraf için uygun değil, yeni masaya alışmaya çalışıyorum.

Cihazın içini açtım.

IMG_20210826_214252.jpg

Eski pilleri ve PCB'yi çıkarttım. Evde pilleri biriktirdiğim bir pil çöpüm var, pilleri buraya attım. Daha sonra bunu PTT, BİM gibi yerlerdeki pil çöpüne bırakıyroum.
Sizde normal çöpe atmayın, çok zararlı maddeler barındıryor.

PCB üzerindeki şarj göstergesi, sürgülü anahtar ve LED'ye giden soket dışındaki bütün bileşenleri söktüm.

IMG_20210827_013300.jpg

IMG_20210826_223959.jpg
IMG_20210826_224006.jpg

Cihazın içinde 4.2 V tek pil kullandım. Bu pili şarj için ise korumalı TP4056 şarj modülünü kullandım. Modül üzerindeki şarj dolum ve dolu bildirimi yapan LED'leri söktüm ve ışıldağın önündekilere uzattım. Böylece şarj işleminde öndeki kırmızı LED yanacak ve şarj tamamlandığında gene önceki yeşil LED yanacak.

IMG_20210827_001500.jpg
IMG_20210827_001507.jpg

Şarj modülünü eski AC soketin yuvasına gelecek şekilde Selsil çift bileşenli epoksi ile yapıştırdım. Bereket eski PCB ile yuva arasına tam oturdu.

IMG_20210827_001503.jpg

AC soketin olduğu yuvaya şarj modülünü yerleştirdikten sonra arada çok boşluk olacağı için Fusion 360 ile hemen oraya bir model çizdim ve 3D yazıcıdan çıktı aldım.

2021-08-27_004841.png
IMG_20210827_012956.jpg

Cihazı toparladım ve şarja taktım.

IMG_20210827_013246.jpg
IMG_20210827_013253.jpg

Cihazın sürgülü anahtarı hem Low(kısık) hem de High (parlak) çalışma seçeneği sunuyor ve bende bağlantıları buna uygun yaptım. Üzerinde kullandığım pilin kapasitesini daha önce 1150 mAh olarak ölçmüştüm.

Işıldağın kısık ayarda 55 mA yüksek ayarda ise 100 mA gibi bir akım çektiğini gözlemledim.

Yanlış bilmiyorsam çalışma süresi = Pil kapasitesi (mAh) / Yük akımı mAh diye hesaplanıyor.

Bu durumda dönüştürülmüş ışıldağın kısık ayarda yaklaşık 22 saat yüksek ayarda ise 11 saat ışık vermesini bekliyorum.

IMG_20210827_013309.jpg
IMG_20210827_013313.jpg

Elinize sağlık. Muhtemelen bu cihaz yine sürekli prizde duracaktır. Bu durumda bataryanın akıbeti ne olur acaba? Korumalı modül sanırım aşırı şarjdan koruyor, bunun bir etkisi olur mu?

Takip edenlerin hatırlayacağı üzere elimdeki tüm lityum iyon pillerin testini yaptmıştım. Bu test sırasında kapasitelerine göre pillere bir tablo oluşturdum ve sınıflandırdım. Yukarıdaki ışıldakta kullandığım pil kapasitesi gereği benim tabloya göre B+ puan alıyor. Bunun anlamı pil ömrünün %50'sini tamamlamamış.

1616110340530-png.8918

Bunu da göz önünde bulundursak pilin ışık verme süresi yukardaki hesaptan daha da aşağıda olacaktır. Gene bile bu dönüşümü yapmaya değer. Pille ilgili bir sorun olması halinde bu pillerin yenisi takmak daha basit ve uzun ömürlü olur.

Elinize sağlık. Muhtemelen bu cihaz yine sürekli prizde duracaktır. Bu durumda bataryanın akıbeti ne olur acaba? Korumalı modül sanırım aşırı şarjdan koruyor, bunun bir etkisi olur mu?
Teşekkürler.

Bunun süreki prizde durmasına gerek yok, üzerinde mikro USB soketi var telefon şarj cihazı ile bile şarj edilebilir oldu. Sürekli şarjda kalsa bile şarj dolduğunda TP4056 akımı kesecektir, en azından kesmeli diye umuyorum. Bunun için özel bir korumaya ihtiyacı olmaması gerek. :D

Bahsettiğim korumalı modül sadece şarj için değil, aynı zamanda deşarj için de koruma sağlıyor. Yani çıkış uçları kısa devre etsen bile pilden aşırı akım akmasını engelliyor.

Cihazı yaklaşık 45 dakikadır şarjda tutuyorum. Bu süre ısı kontrolü için yeterli olur diye düşündüm ve TP4056 şarj modülünün en çok 39.3°C olduğunu gözlemledim. Orta yerdeki hafif ısınmış bölge ise 33.1°C ısınma ise pile ait ve normal görünüyor. Zaten benim duvardaki saatin ısı ölçümü şu an ortam ısısını 30.8°C ölçüyor.

Fakat 45 dakikadır ne hikmetse şarj tamamlanmadı. Bu durum bana normal görünmüyor, eğer uykum gelmezse 1 buçuk saat olana kadar bekleyeceğim. Olmadı test etmeye yarın devam ederim.

1630021721830.png

Yaklaşık 1 saat sonunda şarj sorunsuz tamamlandı. Artık komşuya güvenle teslim edebilirim.

IMG_20210827_033242.jpg

• Beğen
Reactions: umk

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back