Mehmetkrac550

Aktif Üye
Screenshot_2021-05-25-21-35-54-911_com.android.chrome.jpg

Ben bu ürünle SMD malzeme şarj soketi vb sokebilirmiyim alacagimda fikriniz nedir

Zor olur sağı solu eritir. Ucunda nozzle olması lazım ve öyle olsa bile düzgün bir poziyonda tutabilmen lazım vs.. sağlık bir şey olmaz.

Eğer bütçeni biraz arttırabiliyorsan Best 858+ sıcak hava istasyonu var.Ben kargo dahil 280 TL'ye almıştım. Çok kullanmadım şu ana kadar. Zaten yeni aldım sayılır. Aldığımda çalışıyormu ısıtıyormu diye bir iki deneme yapmıştım. Sorun yoktu. Çok kullanmadığım için performansı konusunda birşey diyemem ama en azından sıcak hava tabancasından iyidir. Aldığımın yerin linkinide vereyim diyecem ama siteleri bakımdaymış. Firmanın kendi linki bu: BEST 858+
858+.png

Son düzenleme:
Hem sıcaklık ayar aralığı iyi hem de hava akışı çok iyi. Ama sapından tutunca ve bir de sürekli tetiğe basmak gerekince biraz kontrolsüz olur. Tetiği kilitleyip aletin boynundan tutma şansın varsa, bir de sivri ucu varsa hiç yoktan iyidir iş görür.

şöyle bir model ile smd söküp taktım. Ama tabanca şeklinde ne olur tam emin değilim. Sağlıklı kullanamayacağını düşünüyorum.

1621969035299.png

Hem sıcaklık ayar aralığı iyi hem de hava akışı çok iyi. Ama sapından tutunca ve bir de sürekli tetiğe basmak gerekince biraz kontrolsüz olur. Tetiği kilitleyip aletin boynundan tutma şansın varsa, bir de sivri ucu varsa hiç yoktan iyidir iş görür.
Basılı tumuyorsun abi aç kapa şeklinde

IMG_20210525_231547.jpg

Bunlar araç kaplama, etiket çıkarma, boya çıkarma gibi daha kaba işler için üretilmiş ürünlerdir smd lehimlemede yüksek ihtimal komponentleri ucurup gidecektir. Boşuna para atma parana yazık olmasın lehimleme amacıyla kullanım çok zor olacaktır.

Bende yukarıdaki var. Dijital göstergeli, ısı ve hız ayarlı.

Bununla SMD söküp takmak mümkün olsada da güç çünkü uçları genellikle geniş oluyor. Belki kendin metal bir uç yapabilirsin.

Daha çok hurda kartlardan, geniş bakır yüzeyli bölgelerdeki malzemeleri kurtarmak için çok iyi iş görüyor.

Plastik aksamlara çok zarar veriyor. Dolayısıyla sağlam kartta kurllanılmaz.

Bir de terasta harika mangal ateşi hazırlıyor... :D

10703 eklentisine bak
Ben bu ürünle SMD malzeme şarj soketi vb sokebilirmiyim alacagimda fikriniz nedir
Kaba işler için kullanılabilir. Elektronik uygulamalar da kullanımı zor. Kaba ısı ayarı var. Kartlara, komponentlere zarar verebilir.
Alacaksanız istasyon türü cihaz bakının.
Sıcak hava tabancaların dijital ısı göstergesi ve hava akım ayarlı olan modelleri var. Markalilarinin fiyatları 1000 tl. civarı
https://www.kartalotomasyon.com.tr/urun/ss-621b-sicak-hava-ufleme-tabancasi

https://www.hirmanya.com/hitachi-rh...-ayarli-profesyonel-sicak-hava-tabancasi-3336

Aşağıdaki model daha kullanılabilir gibi... Biraz narin modeldir. Dikkatli kullanmak lazım. Rezistansları çabuk bozuluyormuş.
https://urun.n11.com/lehim-havya-is...me-istasyonu-kalem-tip-smd-bga-450-P459749082

exeo-isi-ayarli-sicak-hava-ufleme-istasyonu-kalem-tip-smd-bga-450__0684931178697305.jpg

Son düzenleme:

Bende bundan var. Gecen sene 400 tl almıştım. Biraz gürültü onun dışında bir sıkıntısı yok. Hava ve sıcaklık ayarını düğmelerle yapıp üzerindeki ekrandan görebiliyorsunuz. Taşınabilir olması beni cezb etti.

Sıcak hava tabancası için benim tecrübem, ne kadar güçlü o kadar iyi. Bunun gücü sadece 320 W, özellikle çok katlı ve geniş bakır yüzeyleri olan PCB'lerde bunun komponentteki lehimleri eritmesi çok uzun sürer ve bu arada da komponent aşırı ısıdan gider.

Sıcak hava tabancası için benim tecrübem, ne kadar güçlü o kadar iyi. Bunun gücü sadece 320 W, özellikle çok katlı ve geniş bakır yüzeyleri olan PCB'lerde bunun komponentteki lehimleri eritmesi çok uzun sürer ve bu arada da komponent aşırı ısıdan gider.
Valla hocam henüz tek katmanlıda geniş bakır yuzeyli olmayan pcblerde geziyorum. Seviyeme gore yaptığım işler şarj soketi değiştirmek eski ana kartlardan mosfet v.s sökmek makaron daraltmak şimdilik.:) Amatör seviye için uygun. İleride level atlarsam daha yüksek wattlı bir şey bulunur.

Bu arada sizin tecrubenize istinaden bişey sormak istiyorum. Diyaframlı modelleri mi yoksa salyangoz fanlı modelleri mi tavsiye edersiniz.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back